MicroStrategy je firma, která drží nejvíce bitcoinů na světě. Teď za čtyři miliardy přikoupila další

bitcoin

Foto: Sarah Pflug

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Kryptoměnám nevěří jen individuální investoři, ale i velké instituce. Některé se stěží rozhoupávají k přijímání plateb, jiné umožňují za bitcoiny pořídit třeba auto. A nad nimi všemi stojí MicroStrategy, společnost, která vlastní suverénně nejvíce bitcoinů ze všech. Ta se aktuálně rozhodla přikoupit dalších 3 907 mincí nejpopulárnější digitální měny na světě.

O nákupu dalších bitcoinů informoval přímo šéf společnosti Michael Saylor. „MicroStrategy nakoupila dalších 3 907 bitcoinů za cenu 177 milionů dolarů při průměrné ceně 45 294 dolarů za minci,“ uvedl na svém Twitteru. V přepočtu na koruny tak jeho firma utratila přibližně 3,95 miliardy, respektive 985 tisíc korun za jeden bitcoin.

„Ke 23. 8. 2021 tak držíme 108 922 bitcoinů, které jsme získali za celkem 2,918 miliardy dolarů. Průměrná cena, za kterou jsme kupovali jednu virtuální minci, byla 26 769 dolarů,“ dodal Saylor. Ačkoliv se jedná o poměrně vysokou investici (celkem přes 63 miliard korun), rozhodně není překvapující. Šéf MicroStrategy totiž již dříve v mnoha rozhovorech další nákup kryptoměn avizoval.

V nejhodnotnější digitální měně současnosti totiž Saylor vidí budoucnost. Investici do něj dokonce přirovnává k investici do Facebooku, Amazonu či Googlu ještě předtím, než se tyto firmy staly úspěšnými. Nic na tom nemění ani fakt, že nákupy MicroStrategy jsou pokrývány z dluhového financování.

Vzhledem k tomu, že průměrná hodnota jedné virtuální mince nakoupené MicroStrategy se blíží ke 30 tisícům dolarů, je jasné, že není žádným zkušeným matadorem. První bitcoin nakoupila teprve loni a od té doby aktivně přikupuje. Naposledy k tomu projekt Michaela Saylora využil zásah proti čínským těžařům, kdy došlo k zásadnímu propadu ceny. Tehdy nakoupila bitcoiny za 10 miliard.

Aktuálně však bitcoin zažívá takzvaný bull market, tedy rostoucí trend. V noci na pondělí jeho hodnota přesáhla 50 tisíc dolarů. Je tak jasně vidět, že spíše než momentální cena jsou pro MicroStrategy důležité vlastnosti a fundamenty bitcoinu. V případě masivního budoucího úspěchu této kryptoměny by se totiž MicroStrategy spolehlivě vyšvihla mezi největší světové společnosti.