Boeing loni poprvé za 102 let utržil přes 100 miliard dolarů. Letos má prodat ještě více letadel

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

boeing-737

Boeing 737

0Zobrazit komentáře

Americký gigant Boeing podniká v leteckém průmyslu už přes 102 let a jedná se o jednoho ze dvou největších výrobců letecké techniky na světě. Vůbec poprvé se však nyní Boeingu podařilo za jediný rok utržit více než 100 miliard dolarů. Jak obří společnost se sídlem v Chicagu prozradila během oznámení finančních výsledků za poslední čtvrtletí, její tržby za rok 2018 se vyšplhaly na rekordních 101,1 miliardy dolarů, což je téměř 2,3 bilionu korun.

Boeing za nejlepší finanční výsledek v historii vděčí zejména zvýšeným prodejům svých komerčních a vojenských letadel, přičemž překážku pro něj nepředstavovaly ani neustálé debaty o obchodních válkách mezi jednotlivými zeměmi, zejména Spojenými státy a Čínou. V roce 2017 Boeing utržil lehce přes 94 miliard dolarů, respektive 2,1 miliardy korun.

boeing-chicago-hq

Sídlo Boeingu v Chicagu

Meziročně tedy narostly prodeje Boeingu o 8 procent a největší americký exportér tvrdí, že letošní rok bude ještě lepší. Společnost očekává prodeje mezi 109,5 až 111,5 miliardy dolarů, tedy další rekord. V loňském roce prodal Boeing celkem 806 komerčních letadel, což je rovněž rekordní číslo. Vzrostly také prodeje v oblasti obrany a bezpečnosti.

Zásadní byly však především komerční letadla, z nichž Boeingu významně narostly zisky, a proto za loňský rok vykázal provozní zisk ve výši 10,7 miliardy dolarů, který značí meziroční růst o 20 procent. I letos pak Boeing očekává tento ukazatel vyšší. Na rekordní finanční výsledky pozitivně zareagovaly také akcie firmy, které druhý den po oznámení vzrostly o 6 procent a od začátku roku jsou nahoře už o více než 19 procent.

Boeing se podobně jako jeho evropský rival Airbus veze na vlně historicky rekordních prodejů, které pohání zejména nízké úrokové sazby a také obzvlášť v Asii růst střední třídy. Proto Boeing očekává svůj další růst a také analytici se shodují na tom, že by ho ani v letošním roce nemělo nic zastavit. Ohrozit by ho mohlo snad jen diskutované obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které však již nějakou dobu probíhá a Boeing zatím například na rozdíl od Applu neohrozilo.

boeing-787

Boeing 787

Diskuze (0)

Novinka

Anonym