Boj o záchranu světa, který čelí genocidě. Netflix vydal trailer hraného fantasy Avatar: Legenda o Aangovi

Původní animovaný seriál mnozí označují za jeden z nejlepších vůbec. Netflix se teď s hranou adaptací pokusí navázat na loňský úspěch One Piece.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

avatar-the-last-airbender-netflix

Foto: Robert Falconer/Netflix

Seriál Avatar: Legenda o Aangovi uvidíme 22. února 2024

0Zobrazit komentáře

Je teprve druhá polovina ledna, Netflix se už ale připravuje na vydání nového seriálu, který by měl pro něj představovat jeden z vlajkových titulů pro letošní rok. Avatar: Legenda o Aangovi patří nejen mezi nejznámější, ale také nejvychvalovanější animované seriály vůbec a streamovací služba se pokusí jeho úspěch zopakovat s hranou adaptací. Ta se nyní představuje v plnohodnotném traileru, ve kterém láká na rozsáhlý fantaskní svět, vizuální efekty a příběh o záchraně rovnováhy ve světě.

Remaky a hrané adaptace anime, obzvlášť ty od Netflixu, nemívají příliš dobrou pověst. Například přímo japonská tvorba mnohdy ztroskotá kvůli nedostatečným produkčním kvalitám a neschopnosti převést výtvarnou stránku předlohy do živé podoby, přinejmenším stejně časté je ale špatné pochopení samotných základů zápletky, díky nimž původní dílo fungovalo. To platilo třeba pro Death Note nebo velké předloňské zklamání od Netflixu jménem Kovboj Bebop.

Loni ale téměř jako blesk z čistého nebe přišla hraná adaptace One Piece, nejdelšího anime v historii, které sleduje skupinu dobrosrdečných pirátů v honbě za velkým pokladem. Přestože se v animovaném seriálu často přechází mezi různými náladami a titul obsahuje řadu podivných fantazijních prvků jako gumové tělo hlavního hrdiny a telefony ve formě velkých šneků, v hrané verzi vše funguje až nepravděpodobně dobře. Rázem se ukázalo, že na Netflixu může vzniknout skvělý seriál i podle předlohy, kde by to málokdo očekával.

Také proto se vkládá tolik naděje do hrané verze Avatara. Americký seriál, který ovšem napodobuje výtvarný styl japonské tvorby, se odehrává ve světě čtyř národů schopných ovládat živly – Vodních kmenů, Království země, Národa ohně a Vzdušných nomádů. Rovnováhu celé říše zajišťuje spolupráce mezi všemi, přičemž dokonalou harmonii udržuje Avatar, jeden člověk schopný vládnout všem čtyřem elementům.

V seriálu ovšem Národ ohně rozpoutá brutální válku s cílem ovládnout ostatní a ty, co mu stojí v cestě, vymýtit. Dvanáctiletý hrdina Aang se tak stane posledním přeživším ze svého národa Vzdušných nomádů. Je to ale právě on, na jehož bedrech stojí záchrana rovnováhy světa – má totiž moc Avatara.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Avatar byl úspěšný už v době původního uvedení jeho tří řad mezi lety 2005 a 2008, v průběhu následující dekády ale publikum seriálu neustále rostlo. Ačkoliv Legenda o Aangovi cílí do velké míry na dětské diváky, objevují se v ní i náročnější témata jako totalitarismus, systémová nespravedlnost nebo genocida. Díky tomu si také vysloužila pověst jednoho z nejlepších anime. Hůře na tom byla hraná filmová adaptace Poslední vládce větru od M. Night Shyamalana, která před čtrnácti lety sklidila spíš kritiku.

Na nynější hrané adaptaci dva roky pracovali tvůrci animované předlohy Bryan Konietzko a Michael Dante. V roce 2020 ale oba oznámili, že od projektu kvůli tvůrčím neshodám a nespokojeností se zacházením ze strany Netflixu odstupují.

avatar-last-airbender-netflix-2

Reprofoto: Netflix/YouTube

Aanga ztvárnil Gordon Cormier

Showrunnerem, neboli hlavním člověkem dohlížejícím na kreativní stránku projektu, se rázem stal nepříliš známý Albert Kim. „Moje první reakce po ‘Super!’ byla ‘Sakra, opravdu se do toho chci pustit? Můžu nějak vylepšit původní seriál?’. Když máte pracovat na něčem, co už má miliony oddaných fanoušků, tak se na to musíte ptát,“ řekl Kim nedávno v rozhovoru pro magazín Entertainment Weekly.

Nakonec usoudil, že se do toho skutečně pustit chce, a rozhodl se záměrně vydat trochu jiným směrem než tvůrci předlohy. „Náš seriál nezačíná tak, jak začíná ten animovaný. To bylo vědomé rozhodnutí, abychom lidem ukázali, že mají co do činění s něčím jiným, než je předloha,“ prozradil Kim s poznámkou, že některé dějové linie museli vyprávět jinak, aby fungovaly ve zvoleném formátu. Dodal však, že jak on, tak ostatní lidé pracující na scénáři jsou sami oddanými fanoušky původního Avatara a záleží jim na co nejlepším výsledku.

Podle reakcí na první upoutávku z loňského listopadu a delší trailer vydaný nyní se zdá, že je projekt na dobré cestě a má všechny správné prvky: dobře obsazené oblíbené postavy, magický svět i velká témata. První řada hraného seriálu Avatar: Legenda o Aangovi bude mít osm epizod, z nichž všechny vyjdou 22. února.

Film Oppenheimer oslnil novináře a dobyl kina. Teď má šanci vyhrát nejvíce Oscarů v historii

Byly oznámeny nominace na Oscary. S přehledem dominuje film Christophera Nolana Oppenheimer, následují Chudáčci či Zabijáci rozkvetlého měsíce.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OPPENHEIMER

Foto: CinemArt

Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer v novém snímku Christophera Nolana

0Zobrazit komentáře

Když Christopher Nolan před pár lety oznámil, že pracuje na životopisném filmu o otci atomové bomby, projekt na jednu stranu vzbudil zvědavost, na stranu druhou malé zklamání nad tím, že režisér Dokonalého triku, Počátku nebo Interstellaru se nejspíš pouští do konzervativnějšího filmu. Oppenheimer se ale stal u kritiků i diváků hitem a jedním z nejdiskutovanějších počinů, které loni v Hollywoodu vznikly. Teď má šanci vše zakončit velkolepým vyvrcholením: může získat až 13 Oscarů. 

Tříhodinový snímek sleduje část života J. Roberta Oppenheimera, amerického fyzika a hlavního člověka ve vývoji první jaderné zbraně v první polovině 40. let. Nolan se přitom v Oppenheimerovi pokusil divákům vedle zásadních historických faktů zprostředkovat osobní zkušenosti hrdiny od abstraktních myšlenek o základní fyzikální povaze našeho světa, přes jejich aplikaci ve vývoji nejděsivější zbraně v historii, až po následky jejího využití. Film svou kombinací nelineárního vyprávění, neustálého náporu informací a dlouhého stupňování intenzity nabídl strhující diváckou zkušenost a zároveň komplexní historickou a morální analýzu.

Oppenheimer se stal jedním z vrcholů Nolanovy kariéry, objevil se na desítkách žebříčků nejlepších filmů loňského roku a vydělal téměř miliardu dolarů, což z něj vzhledem k rozpočtu 100 milionů dolarů (bezmála 2,3 miliardy korun) činí i finančně nejúspěšnější počin slavného režiséra. Před pár týdny získal pět Zlatých glóbů včetně prvního ocenění pro Nolana za režii a očekává se, že na Oscarech bude mít přinejmenším podobný úspěch.

poor-things-emma-stone

Reprofoto: Searchlight Pictures/YouTube

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Nominací má ovšem ještě o několik více. Nechybí mezi nimi kategorie jako Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší hudba, Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli, ale také Nejlepší kamera, zvuk, výprava nebo kostýmy a masky. S třinácti nominacemi má Oppenheimer dokonce teoretickou šanci stát se nejvíce oceněným filmem v historii Oscarů – nyní se o prvenství dělí Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále s jedenácti cenami.

Boj o přízeň Akademie, složené z tisíců lidí pohybujících se ve filmovém průmyslu, ovšem nebude snadný. Na druhém místě mezi nejvíce nominovanými snímky se objevilo surrealistické komediální drama Chudáčci, které je variací na Frankensteina. Šílený vědec ve snímku původem řeckého režiséra Yorgose Lanthimose vytvoří ženu s dospělým tělem, ale myslí dítěte, která se vydá objevovat svět. Jeden z nejvychvalovanějších snímků loňského roku se bude ucházet o Oscary v 11 kategoriích, včetně Nejlepšího filmu, režie, herečky v hlavní roli, adaptovaného scénáře, kamery nebo hudby.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První trojici děl, která ovládla letošní nominace, pak uzavírá film Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce, který sleduje hrůzné období systematického vyvražďování původních Američanů ve 20. letech minulého století kvůli bohatství z ropy. Film, který někteří kritici označují za mistrovské dílo, dostal deset nominací na Oscara v kategoriích jako Nejlepší film, režie, herečka v hlavní roli, herec ve vedlejší roli, kamera, hudba, výprava nebo původní píseň.

Dále se podle počtu nominací umístily komedie Barbie s osmi, životopisný film o dirigentovi Leonardu Bernsteinovi Maestro se sedmi, dramata Anatomie pádu a Zóna zájmu a dvojice komedií Zimní prázdniny a American Fiction, které mají šance v pěti kategoriích.

O možná největší zajímavost letošních oscarových nominací se postarala herečka Sandra Hüller, ztvárnila totiž hlavní roli hned ve dvou titulech v kategorii Nejlepší film – v dramatu Anatomie pádu o ženě podezřelé z vraždy svého manžela a historickém filmu Zóna zájmu, který sleduje život rodiny nacistického pohlavára vedle koncentračního tábora v Osvětimi. Sama byla nominovaná za herectví v Anatomii pádu.

Tímto dnem se pro členy Akademie otevírá hlasování, které potrvá několik týdnů. Vyhlášení a předání cen pak bude následovat v noci 10. března.