Počet dětí, které kouří e-cigarety, roste. I proto teď vláda chystá zákaz všech ovocných příchutí
Tenké barevné tyčinky jsou všude – i v ústech dětí a mladistvých. Ministerstvo zdravotnictví tak přichází s plánem, jak e-cigarety omezit.
Někdo je používá kvůli chuti. Jiní se na nich chtějí odnaučit kouřit klasické cigarety. A mladí je potahují proto, že je to cool. Všichni se ale shodnou, že trend kouření elektronických cigaret velmi rychle roste, proto se aktivně řeší i na nejvyšších vládních patrech. Připravovaná vyhláška ministerstva zdravotnictví ovšem mezi vapery budí velké rozpaky, protože chce stanovit zákaz prodeje všech ochucených příchutí, změnit design balení na méně atraktivní a také modifikovat složení náplní. I proto si návrh rychle získal své odpůrce.
Před deseti lety byly elektronické cigarety spíš hračkou nikotinových geeků, kteří z nich dokázali zaplnit prostor hustými mračny. Dnes se z nich stává běžná součást života kuřáků, již ročně v Česku koupí skoro pět milionů lahviček s náplní (liquidů) a okolo patnácti milionů „jednorázovek“, které se nenabíjí a po vyčerpání náplně se vyhazují, často ještě se zcela funkční baterií. A mezi pravidelnými zákazníky jsou děti a mladiství.
„Vidíme to z dat Státního zdravotního úřadu, který uvádí, že významně narostlo užívání elektronických cigaret v nejmladší věkové kategorii od 15 do 24 let,“ říká Adam Kulhánek, adiktolog a vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, pro CzechCrunch. „Oproti roku 2021 počet mladých lidí užívajících e-cigarety vzrostl více než trojnásobně, z 9,6 procenta na skoro 30 procent v roce loňském,“ dodává.
Vysvětlení je jednoduché: děti a mladiství rádi zkouší nové věci. Náplně do elektronických cigaret jsou navíc i ovocně ochucené, nehledě na to, že samotná vapovací pera mají atraktivní, barevný design. To vše mladé láká. Často si ale neuvědomují, že většina z dnes běžných dostupných variant obsahuje nikotin, na kterém se dá snadno vypěstovat závislost.
„Míra závislosti na nikotinu může být i vyšší, jelikož vaping je často možné provádět v uzavřených prostorech,“ doplňuje Samuel Genzor z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc s tím, že náplně navíc obsahují celou řadu chemických sloučenin – mezi nejrizikovější látky patří těžké kovy jako kobalt, nikl a olovo, nebezpečné jsou i ultrajemné částice aerosolu, které vyvolávají zánětlivá onemocnění plicní tkáně.
„Chemické sloučeniny mohou způsobit odlišné spektrum nežádoucích efektů oproti klasickému kouření, mimo jiné potenciálně závažné postižení plic známé jako EVALI (Electronic Cigarette and Vaping Associated Lung Injury), které raritně vede až ke smrti postiženého,“ dodává Genzor s tím, že se nesmí zapomínat, že i nikotin je sám o sobě karcinogen a také urychluje aterosklerózu.
Kouření elektronických cigaret tak představuje zásadní zdravotní rizika, podle odborníků ale produkuje méně toxických látek v nižších koncentracích než klasická zápalná cigareta. „Znatelný rozdíl je zejména u rakovinotvorných látek, kterých je v aerosolu e-cigaret významně méně,“ doplňuje adiktolog Kulhánek. I to může být důvod, proč se počet klasických kuřáků nijak zásadně nezvyšuje.