Boxer Floyd Mayweather ovládl dekádu sportu. Přišel si na téměř miliardu dolarů a nechal za sebou Ronalda i Messiho

Filip HouskaFilip Houska

floyd-mayweather

Foto: Mayweather Promotions

Floyd Mayweather

0Zobrazit komentáře

Není tajemstvím, že se ve sportu točí obrovské peníze, které jsou pro běžného smrtelníka zcela nepředstavitelné. Podstatná část z nich pak putuje přímo samotným sportovcům, kterým se chystají lukrativní smlouvy ze stran sportovních klubů a sponzorů, díky nimž si mohou sáhnout až na vyšší desítky milionů dolarů ročně. Potřebujete ovšem talent, odhodlání, charisma a hlavně výsledky.

Z těchto aspektů dokáže těžit pouze hrstka vybraných, nejlepších sportovců planety. Mezi ně se pravidelně řadí fotbalové hvězdy Lionel Messi a Cristiano Ronaldo, basketbalový mág LeBron James, tenisová ikona Roger Federer i Tiger Woods, který udělal z golfu světový fenomén. Na jednu disciplínu se však poměrně často zapomíná, přitom patří k těm nejvýdělečnějším – box.

I když se tradiční zápasy v ringu opět derou na výsluní, zpravidla stály ve stínu divácky oblíbenějšího fotbalu, což ovšem nic nemění na faktu, že po odhození rukavic stojí špičkoví boxeři před astronomickými penězi, které je mohou posunout na přední místa v žebříčcích nejlépe placených sportovců planety. A to se za uplynulou dekádu podařilo Floydu Mayweatherovi.

floyd-mayweather-1

Foto: Floyd Mayweather / Facebook

Floyd Mayweather drží skóre 50-0

Tento legendární americký boxer, který během své profesionální kariéry nikdy neprohrál a pečuje o konto padesáti vítězných zápasů, se dle žebříčku amerického magazínu Forbes stal nejlépe placeným atletem za posledních deset let. Od roku 2010 si měl přijít na 915 milionů dolarů (v přepočtu 21 miliard korun), přibližně o 115 milionů dolarů více, než si za dekádu vydělal Cristiano Ronaldo, který skončil v jeho závěsu.

Sám sobě promotérem

Bilance dvaačtyřicetiletého Mayweathera je o to zajímavější, že nepotřeboval žádné exkluzivní sponzorské smlouvy nebo pravidelné výplaty od majitele klubu (což v boxu není příliš běžné). Namísto toho věřil svým byznysovým instinktům a dokázal spolu se svým týmem sjednávat takové zápasy, které vynášely i stovky tisíc dolarů. I proto si přestal říkat „Pretty Boy“ a preferoval údernou, přímočarou přezdívku „Money“.

sanna-marin

Přečtěte si takéVzdělávání po seversku. Finsko otevírá své online kurzy umělé inteligence pro všechny, přeloží je i do češtinyVzdělávání po seversku. Finsko otevírá své online kurzy umělé inteligence pro všechny, přeloží je i do češtiny

Na necelé miliardě dolarů ve výdělcích mají značný podíl zejména dvě ostře sledovaná klání, kterých se Mayweather z pozice neporaženého boxera účastnil. V roce 2015 se utkal s legendou Mannym Pacquiaem v takzvaném Zápase století, po jehož vítězném konci odešel do sportovního důchodu, aby se z něj o dva roky později vynořil zpět na scénu a čelil kontroverznímu vyzyvateli Conoru McGregorovi.

floyd-manny

Foto: Floyd Mayweather / Facebook

Mayweather v legendárním zápase s Mannym Pacquiaem

Souboj proti šampionovi smíšeného bojového umění byl založen hlavně na penězích a obě strany šly do ringu s jistotou, že jim na účet dorazí nevídaný balík. Mayweather tehdy opět potvrdil status neporaženého a jeho finanční bilance se zvedla údajně o závratných 275 milionů dolarů, přičemž McGregor obdržel o 190 milionů dolarů méně.

Za oba tyto zápasy si tak Mayweather přišel až na půl miliardu dolarů a pokořil rekord v počtu prodaných jednorázových online vstupenek (pay-per-view), kterých bylo okolo deseti milionů. Zajímavé bude sledovat, jak se ikonickému boxerovi podaří vstoupit do nové dekády, respektive roku 2020 – na svém Instagramu totiž ohlásil, že se do ringu znovu vrací.

Ronaldo, Messi, ale i LeBron James

Co se týče dalších sportovců, na druhém místě v žebříčku deseti nejlépe placených sportovců se umístil zmíněný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, který ve velkém stylu šlape do exkluzivních smluv a těží z obrovské základny fanoušků na sociálních sítích. Na třetím místě s výdělkem 750 milionů dolarů se umístil další fotbalista, Argentinec Lionel Messi, jemuž FC Barcelona zaopatřila vůbec nejlepší kontrakt ze všech sportovních týmů na světě.

ronaldo

Foto: Cristiano Ronaldo / Facebook

Cristiano Ronaldo

Těsně pod bednou se umístil i LeBron James, který momentálně hájí žluto-fialové barvy Los Angeles Lakers v basketbalové NBA. Ten za dekádu vydělal 680 milionů dolarů. Následoval tenista Roger Federer (640 milionů dolarů), golfista Tiger Woods (615 milionů), golfista Phil Mickelson (480 milionů), boxer Manny Pacquiao (435 milionů), basketbalista Kevin Durant (425 milionů) a závodník F1 Lewis Hamilton (400 milionů).

Žebříček deseti nejvíce vydělávajících sportovců uplynulé dekády podle Forbesu:

  1. Floyd Mayweather (box) – 915 milionů dolarů
  2. Cristiano Ronaldo (fotbal) – 800 milionů dolarů
  3. Lionel Messi (fotbal) – 750 milionů dolarů
  4. LeBron James (basketbal) – 680 milionů dolarů
  5. Roger Federer (tenis) – 640 milionů dolarů
  6. Tiger Woods (golf) – 615 milionů dolarů
  7. Phil Mickelson (golf) – 480 milionů dolarů
  8. Manny Pacquiao (box) – 435 milionů dolarů
  9. Kevin Durant (basketbal) – 425 milionů dolarů
  10. Lewis Hamilton (Formule 1) – 400 milionů dolarů