Budoucnost je v rukou šikovných studentů, ukázal čtrnáctý ročník „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger

Vybrány byly nejlepší projekty v kategoriích Projekt rodinného domu a Projekt občanské a bytové stavby, včetně speciálního ocenění Tondach a ocenění společnosti LOXIA.

holeckova

Foto: Wienerberger

Barbora Holečková, VOŠ a SPŠ Volyně – 1. místo kategorie Projekt rodinného domu

Léto není jen časem prázdnin a dovolených, ale tradičně se také schází odborná porota nad projekty studentů středních stavebních škol v rámci Soutěže o nejlepší projekt společnosti Wienerberger, producenta vysoce kvalitních cihelných systémů Porotherm. Nejinak tomu bylo v jejím již čtrnáctém ročníku, kdy z velmi zajímavých prací byly vybrány nejlepší projekty v kategoriích Projekt rodinného domu a Projekt občanské a bytové stavby včetně speciálního ocenění Tondach a také speciální ocenění společnosti LOXIA, partnera soutěže. Studenti porotu opět nezklamali a předvedli svou šikovnost a mnohdy vysokou odbornou zdatnost, což je velkou nadějí pro budoucí rozvoj celého oboru.

Soutěž o nejlepší projekt, kterou každoročně vyhlašuje společnost Wienerberger, je určena studentům 3. a 4. ročníků středních průmyslových škol stavebních. Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož hlavním cílem je podpora růstu nové generace působící v oblasti stavebnictví a architektury. Studenti 3. ročníků soutěží v kategorii Projekt rodinného domu, studenti 4. ročníků pak v kategorii Projekt občanské a bytové stavby. První kolo soutěže probíhá na školní úrovni, druhé je celostátní a studenti tak mají možnost nechat své projekty posoudit odbornou porotou a porovnat svoje schopnosti a dovednosti se studenty napříč celou ČR.

Jak to letos dopadlo?

Mezi třeťáky zvítězila Barbora Holečková z VOŠ a SPŠ Volyně, druhé místo obsadila Amálie Seiterová ze SPŠS Brno a na třetím místě skončila Tereza Strojilová ze SPŠ Zlín. Speciální ocenění Tondach si odnáší Jakub Klečka ze SPŠS České Budějovice a speciální ocenění společnosti LOXIA Nela Pumprlová ze SPŠ Zlín. Vítězem mezi čtvrťáky se stal Libor Mühlfait ze SPŠS Havlíčkův Brod, druhé místo patří Zdeňce Palánové také ze SPŠS Havlíčkův Brod a na třetím místě skončila Sára Špendlíková ze SPŠ Zlín. Speciální ocenění Tondach si vysloužila práce Lukáše Kašky z VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní Děčín a speciální ocenění společnosti LOXIA získal projekt Martiny Svobodové ze SPŠS Havlíčkův Brod. Letos se také porota rozhodla udělit Speciální ocenění za inovativní přístup a to Martině Lavičkové ze SPŠS České Budějovice.

„Naše soutěž má za sebou již čtrnáctý ročník a po tak dlouhé době by se dalo čekat, že už nás toho mnoho nepřekvapí. V dobrém ale musím říct, že mě letos velmi potěšil nejprve velmi vysoký, dokonce rekordní zájem o soutěž ze strany škol i samotných studentů. Co je ale opravdu veskrze pozitivní, je zjištění, jak vysoký jsou um a schopnosti autorů soutěžních projektů. Žádný projekt určitě nebyl perfektní a bez jediné chyby, ale když si uvědomíme, že se jedná o studenty teprve středních škol, které ještě čeká poměrně dlouhá profesní cesta, tak předvedli již teď velmi vysokou úroveň. A to je pro náš obor jedině dobře, protože budoucnost je v rukou nastupující generace. Díky tomu, co předvedli v soutěži, a to nejen při aplikaci cihelných systémů Porotherm, se o něj nebojím a věřím, že brzy vzejde mnoho šikovných mladých projektantů, kteří budou oboru prospěšní a třeba ho i nějak posunou,“ sdělil zakladatel soutěže a zároveň člen odborné poroty za Wienerberger Ing. Ivo Petrášek.

Statistika 14. ročníku

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo rekordních 195 studentů (v loňském roce 158), 114 třeťáků v kategorii Projekt rodinného domu (s použitím cihelného zdiva Porotherm) a 81 čtvrťáků v kategorii Projekt občanské a bytové stavby (s použitím cihelného zdiva Porotherm), z 23 škol z celé republiky. Účastníci obou kategorií se mohli ucházet i o speciální ocenění pro nejlepší projekt s použitím střešních výrobků značky Tondach. Této možnosti využilo 74 studentů, převážně pak ze třetích ročníků. Do 2. celostátního finálového kola z nich postoupilo, a odborná porota tak hodnotila 106 projektů (60 z kategorie Projekt rodinného domu a 46 z kategorie Projekt občanské a bytové stavby), 22 projektů bylo hodnoceno v rámci speciálního ocenění Tondach.

„Letos jsme, jako partner soutěže, měli jedinečnou možnost udělit divoké karty studentům, kteří nepostoupili z prvního kola, ale jejich projekty byly zajímavé z architektonického pohledu. Rádi jsme této příležitosti využili, protože takové projekty se mezi přihlášenými pracemi opravdu objevily, a některé z nich dokonce uspěly a dočkaly se ocenění od odborné poroty v rámci 2. soutěžního kola. To je ukázkou toho, že mladá generace je velmi schopná a při projektování se zaměřuje i na to, aby práce měly také architektonickou hodnotu. Pro náš obor je to velmi povzbuzující zpráva a jistá naděje do budoucna – když budeme mladou generaci podporovat, můžeme se těšit, že Česká republika se v následujících desetiletích bude moci pyšnit architektonickými skvosty,sdělila Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partnerka studia LOXIA.

Na co se mohou ocenění studenti těšit?

Výherci obdrží za první místo dvacet tisíc korun, za druhé místo deset tisíc korun, za třetí místo pět tisíc korun a za vybrané projekty v rámci ocenění Tondach pět tisíc korun. Finanční odměnu získá také autor mimořádně oceněného projektu. Autoři vítězných projektů v rámci „speciálního ocenění společnosti LOXIA“ se mohou těšit na atraktivní cenu v podobě designového a vysoce výkonného tabletu, který využívají profesionální projektanti a architekti. Architektonické studio zároveň nabídne oceněným studentům placenou měsíční stáž ve své pražské kanceláři.

Další, v pořadí již 15. ročník této oblíbené studentské soutěže se momentálně připravuje a bude zanedlouho vyhlášen.

Veškeré potřebné informace k soutěži, včetně informací o vyhlášení dalšího ročníku, najdete na webu.

Ukázky oceněných prací

holeckova

Foto: Wienerberger

Barbora Holečková, VOŠ a SPŠ Volyně – 1. místo kategorie Projekt rodinného domu

klecka

Foto: Wienerberger

Jakub Klečka, SPŠS České Budějovice – Speciální ocenění Tondach v kategorii Projekt rodinného domu

kaska

Foto: Wienerberger

Lukáš Kaška, VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní Děčín – Speciální ocenění Tondach v kategorii Projekt občanské a bytové stavby

CC Brandstory

Článek vznikl ve spolupráci se společnostmi Wienerberger & LOXIA.