Brankář Petr Čech bude chytat v nejvyšší hokejové lize. A rovnou za obhájce titulu z Velké Británie

Bývalý fotbalový brankář a ikona české reprezentace si z koníčku udělal další kariéru. Postaví se do hokejové brány v elitní britské soutěži.

Filip HouskaFilip Houska

petr-cech

Foto: William Cherry/Belfast Giants

Petr Čech v hokejové brankářské výstroji

0Zobrazit komentáře

Jeho domovem byla hlavně brána fotbalová, jak se ale ukazuje, umí i v bráně hokejové. A teď na Petra Čecha čeká jeho dosud největší výzva na ledové ploše. Zatímco ještě před pár lety bral pozici hokejového gólmana jako zpestření svého volného času, teď míří mezi elitu ve Velké Británii. Slavný český brankář se stává součástí obhájce titulu tamní hokejové soutěže Belfast Giants.

Svůj poslední fotbalový zápas odehrál v roce 2019, pak se z londýnského Arsenalu, kde svou skvělou profesní kariéru zakončil, přesunul o pár kilometrů vedle, do Chelsea, kde už předtím strávil jedenáct let a odchytal více než tři stovky zápasů. Odešel tam ale ne jako brankář, nýbrž jako součást vedení, když byl oficiálně poradcem sportovního a technického úseku.

Nadobro z něj odešel loni, tedy po třech letech, kdy – jak sám přiznal – díky svým pravomocem operoval v klubu skoro na úrovni sportovního ředitele. Klub, kde zažil největší slávu, opustil i kvůli velkým změnám ve vedení, které vygradovaly obřím prodejem Chelsea ze strany ruského oligarchy Romana Abramoviče. Petr Čech ale ve sportu chtěl být i nadále.

I během svého posledního angažmá v Chelsea dojížděl na večerní tréninky. Ne však fotbalové, ale hokejové. Z toho, co pro něj bylo jen koníčkem, se začala stávat kariéra – v roce 2019 se stal brankářem týmu Guildford Phoenix ze čtvrté anglické ligy, se kterým se mu podařilo vyhrát soutěž, play-off i pohár. Poté změnil barvy na ty, ve kterých hraje třetiligový tým Chelmsford Chieftains.

Tam si vyzkoušel o něco vyšší úroveň hokeje, aby se krátce poté stal součástí Oxford City Stars. Teď ale přichází jeho dosud největší změna v hokejové kariéře. Ze třetí ligy jde rovnou do první, a to rovnou k aktuálnímu šampionu a obhájci titulu, Belfast Giants. Jeho aktuální tým ho do klubu z hlavního města Severního Irska pustil na dočasné hostování.

„Velmi si vážíme podpory hvězd z Oxfordu i samotného Petra. Je vysoce oceňovaným sportovcem, který ví, co je potřeba k výkonům na nejvyšší úrovni, takže jeho podpora během tohoto zapůjčení bude neocenitelná,“ řekl hlavní trenér belfastských obrů Adam Keefe.

Čech se již v novém klubu postupně aklimatizuje a trénuje, prostředí ale už zná z dřívějška – v dubnu se tam představil ve výběru Belfast All Stars v charitativním zápase proti ukrajinskému Dnipro Cherson. Právě tento zápas měl Čechovi pomoci s novým angažmá, protože u něj byl i trenér Giants.

Jeho role v Belfastu však bude pouze „výplňová“, respektive má sloužit jako případný záskok za absentující gólmany, tudíž nelze očekávat, že bude chytat pravidelně. V sobotu, kdy se hraje proti Sheffieldu, tak zřejmě ještě nenaskočí. I tak jde pro jednačtyřicetiletého bývalého fotbalového brankáře o výjimečnou zkušenost.

„Je to pro mě obrovská čest a samozřejmě splnění takového snu, jelikož se bavíme o týmu, který v minulé sezoně vyhrál treble, tedy všechny trofeje, a reprezentoval britský hokej velmi úspěšně v aktuálním ročníku Ligy mistrů,“ řekl Čech v rozhovoru pro agenturu Sport Invest, na který se odvolává server Eurofotbal.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym