Brazilská vláda chce zastavit odlesňování Amazonie. Pomůžou jí i peníze od DiCapria a Bezose
Amazonský prales pomáhá regulovat globální klima, ohrožuje ho ale odlesňování. Pomoci to zvrátit má i dar ve výši 200 milionů dolarů.
Amazonský prales je velký jako půlka Evropy, představuje více než polovinu tropických deštných lesů celého světa a často bývá označován za plíce světa. V posledních deseti letech ale do ovzduší sám vypouští více oxidu uhličitého, než ho vstřebá. Hlavním důvodem je masivní odlesňování. Nová vláda Brazílie chce tento proces zvrátit a pomoci v tom má 200 milionů dolarů z fondu, na kterém se podílí i Leonardo DiCaprio a Jeff Bezos.
V přepočtu 4,4 miliardy korun má v průběhu čtyř let financovat podporu a další rozšíření chráněných oblastí v amazonském pralese zahrnujících jak důležité části místního ekosystému, tak teritoria, kde žijí původní obyvatelé. V současnosti je les sužován legální i nelegální těžbou dřeva pro jeho zpracování, pěstování palmy olejné či chov dobytka a výsledná otevřená suchá prostranství vedou k rozsáhlým požárům. Finálním cílem stávající brazilské vlády je odlesňování zcela zastavit a zemi přeorientovat na zelenou ekonomiku.
Dvousetmilionový dar pochází od organizace Protecting Our Planet Challenge (POP), údajně největšího soukromého fondu zaměřeného na ochranu přírody a zachování biodiverzity. Ten dal slib, že do roku 2030 vynaloží pět miliard dolarů na ochranu třiceti procent planety. Na fondu se dnes podílí jedenáct organizací, mezi než patří i ochranářská organizace Re:wild Leonarda DiCapria a Nature Solutions, část fondu Bezos Earth Fund miliardáře Jeffa Bezose.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Jsme poctěni, že můžeme podpořit ambiciózní a klíčové cíle Brazílie pro dosažení nulového odlesňování Amazonie,“ uvedl DiCaprio na svém Instagramu. „Vyzýváme další filantropy, aby se k novému závazku chránit a obnovovat Amazonii v Brazílii i mimo ni připojili také,“ dodal. Zdůraznil také důležitost ochránit na 400 kmenů původních obyvatel žijících v prostředí pralesa.
DiCaprio je jako environmentální aktivista známý dlouhodobě, Bezos byl naopak za absenci jakékoliv filantropické činnosti dlouho kritizován. Až v roce 2020 založil fond Bezos Earth Fund pro boj s klimatickými změnami. Peníze přesto rozdává mnohonásobně pomaleji než jeho bývalá žena MacKenzie Scottová. Bezosova firma Amazon (která své jméno získala po Amazonce, největší řece světa, jež Amazonií protéká) je také kritizována za greenwashing, tedy zavádějící ekologické sliby.
Iniciativa POP nicméně už přináší první výsledky. 14,5 milionu dolarů ze slíbeného daru do Brazílie postupně putuje už od dubna. Peníze se využívají například pro boj s lesními požáry, což zahrnuje trénink, technologie pro rychlou detekci ohnisek nebo zlepšení komunikačního systému. Další peníze mají pomoci permanentně chránit stovky tisíc kilometrů čtverečních před kácením v přímé spolupráci s místními původními obyvateli.