Brazilské kávovníky zmrzly a cena kávy na burze letí vzhůru. Budeme si muset při návštěvě kavárny připlatit?

dripit1

Foto: CzechCrunch

Kavárna Drip it

0Zobrazit komentáře

Únor nepřinesl příznivé zprávy pro tu část populace, která se během dne nejednou oddává kofeinovému opojení. Cena kávy totiž pokračovala v raketovém růstu, který odstartoval už loni. Znamená to, že si ve své oblíbené kavárně za pravidelnou dávku legální návykové látky letos připlatíme?

Vloni cena kávy na burze stoupla o 76 procent a první letošní čísla ukazují na meziroční desetiprocentní zvýšení. Velkou roli v tomto nenadálém skoku sehrálo počasí v Brazílii, ze které do oběhu proudí největší množství zelených kávových zrn. Když se v téhle jihoamerické zemi počasí rozhodne jednou za čas projevit své vrtochy, na trhu kávy se začnou dít věci.

Mrazíky, které v zemi udeřily loni v létě, to dobře ilustrují – přišly v půlce července, kdy zde bývá průměrná teplota kolem dvaceti stupňů. A kávovníky reagovaly jako každé správné teplomilné rostliny. Zmrzly. Někteří pěstitelé kávy přišli dokonce o devadesát procent úrody.

Situaci nenahrálo ani sucho, které zemi dlouhodobě sužovalo. CONAB, brazilská státní agentura odpovídající za statistiky zemědělské činnosti, ve svém odhadu pro sklizeň v roce 2021 na jeho začátku uvedla, že země vyprodukuje 46,9 milionu šedesátikilových pytlů kávových zrn – tedy nejnižší hodnotu za posledních deset let.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Realita byla ještě o poznání tristnější, jelikož se z Brazílie podařilo vyexportovat pouhých 36,29 milionu pytlů. Podle Mezinárodní organizace pro kávu bude pro úplné uspokojení kávových potřeb roku 2022 potřeba přibližně 170 milionů pytlů kávy, Brazílie přitom v průměru pokryje 35 až 45 procent světové spotřeby kávy.

Egor Kolpakov, zakladatel společnosti The Miners Coffee & Characters, která v současné době provozuje pražírnu a čtyři kavárny v Praze, navíc v této souvislosti vysvětluje, že Brazílie je jakožto největší světový producent kávy úzce spjatá s takzvanou C price, od které se odvíjí cena kávy jako komodity: „Jakmile sklizeň v Brazílii nejde podle očekávání, ceny kávy vzrostou napříč celým spektrem bez ohledu na konkrétní zemi.“

Když si tak dá člověk jedna a jedna dohromady, hned je mu jasnější, proč lidé z kávové branže bedlivě sledují předpověď počasí právě v Brazílii, i když se do ní zrovna nechystají na dovolenou. Ale jak je to s vlivem ceny kávy na burze, ke které se běžný zákazník nedostane, na cenu kávového nápoje, pomocí něhož stejný smrtelník získá každý den alespoň na pár okamžiků pocit nepřemožitelnosti?

miners-3

Foto: Anna Organová

Egor Kolpakov a Oldřich Valta, zakladatelé kavárny The Miners

Podle společnosti XTB, která se věnuje tržním analýzám, hrají roli i další faktory, jako jsou ceny dopravy, energií, obalových materiálů a také práce. To potvrzuje také Kolpakov: „Je zcela přirozené, že káva zdražuje společně se zyšující se životní úrovní v pěstitelských zemích. Mimo jiné je třeba také připočítat rostoucí ceny pohonných hmot, hnojiv, možný nedostatek vody nebo vyšší nároky na pracovní sílu.“

Stejně tak i podle Magdaleny Dobruské z českého zastoupení společnosti Starbucks je cena výsledného kávového nápoje součástí složité rovnice. „Vedle dalších nákladů, jako jsou nájmy, mzdy, distribuce, marketing a další materiály, hraje cena kávy jakožto komodity spíš menšinovou roli,“ upřesňuje Dobruská a dodává, že při cenotvorbě pro nabídku v kavárnách Starbucks jsou nuceni brát v úvahu rostoucí ceny komodit i energií tak, aby výsledné hodnoty zohledňovaly aktuální situaci na trhu.

Provozovatelé kaváren jsou však schopní pracovat s jistou mírou cenové fixace, díky které cena šálku espressa nekopíruje meziroční cenový nárůst kávy-komodity. A to jak v případě jednotlivých kavárenských provozů, tak v případě velkých kavárenských řetězců.

kafec_tomas-cafe-fara-min

Přečtěte si takéNa brněnský Kafec si pandemie nepřišla, otevřel pět nových kavárenNa brněnský Kafec si pandemie nepřišla. Během ní otevřel pět nových kaváren a roste po celém Česku

Například v kavárnách řetězce CrossCafe mají dle slov ředitele společnosti Davida Štanglera nákupní cenu kávy zafixovanou až do konce roku 2022. Případné zvýšení pak na výsledné ceny kávových nápojů přenášejí jen částečně. „Průměrná nákupní cena kávy nám vzrostla o deset procent, ale průměrná míra zdražení v kavárnách se na konci roku 2021 pohybovala jen na úrovni pěti procent,“ upřesňuje Štangler.

V kavárnách Miners je situace obdobná, i když kávu nakupují přímo od pěstitelů. „V loňském roce se nám podařilo částečně zablokovat nákupní ceny, a tak jsme letos mohli přistoupit jen k mírnému zvýšení koncových cen, aniž by to pro nás znamenalo příliš velké ztráty,“ doplňuje Kolpakov.

Připlatíte si tedy letos za kávu ve své oblíbené kavárně? Ano, ale jen mírně. Mrazíky v Brazílii z toho však obviňovat nemusíte. Pěstitelé se s problémy s úrodou potýkali vždy – naposledy byly ceny kávy-komodity na současné úrovni v roce 2011, naopak mezi roky 2012 a 2013, kdy byl v Brazílii kávy přebytek, prudce klesly. Náhlé výkyvy se podepisují spíše na dění na burze a koncový zákazník je příliš nevnímá.

Za vyšší cenou každodenního životabudiče tak hledejte spíš všudypřítomnou inflaci a náklady rostoucí napříč všemi segmenty trhu, jakož i fakt, že z kávy se prostupně stává nadstandardní surovina. Musíme si tak zvykat, že si za svůj oblíbený kávový nápoj s každým rokem sáhneme do kapsy o něco hlouběji.

V Gastru

CzechCrunch Jobs