Britské ikonické studio bude stavět v Plzni. Podle jeho návrhu vznikne nová čtvrť v centru

Zástavba propojí centrum Plzně s nádražím, napraví Americkou třídu a přiblíží náplavku centru. To vše v režii studia Chapman Taylor.

Eliška NováEliška Nová

ameside

Foto: Chapman Taylor

Projekt doplní plzeňskou Americkou třídu

0Zobrazit komentáře

Říkalo se mu Dům hrůzy u Radbuzy. Někdejší Dům kultury ROH a později Dům kultury Inwest na plzeňské Americké třídě šel k zemi už v roce 2012. Nově by místo něj měla vzniknout celá čtvrť, která bude mít k domu hrůzy opravdu daleko. Do Plzně se totiž zapíše studio Chapman Taylor, jedno z nejznámějších britských architektonických studií.

Projekt Ameside vyroste na třech a půl hektarech mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím. Dohromady tu má vzniknout víc než sto padesát bytů a dvacet jedna tisíc metrů čtverečních kancelářských prostorů, šedesát tisíc metrů čtverečních má sloužit obchodním účelům. Až čtvrtina z celkových ploch by pak měla připadnout občanské vybavenosti, tedy sportu či zábavě. Návrh má ale především vytvořit důležité vazby v západočeské metropoli.

Tou je hlavně spojení nádraží se samotným centrem, k čemuž díky nové zástavbě dojde vůbec poprvé. Zároveň projekt „napravuje“ samotnou Americkou třídu, která bude nově hodnotná na obou stranách. A stavba také naváže na pěší lávku přes řeku Radbuzu, čímž do centra přiblíží náplavku.

„Unikátní bude zejména blízké provázání celé řady funkcí od bydlení přes kanceláře, obchody a zábavu. Tento mix umožní trávit tu dvacet čtyři hodin denně, aniž by člověk postrádal něco z běžného městského života,“ říká pro CzechCrunch architekt Filip Pokorný, ředitel pražské pobočky kanceláře Chapman Taylor.

ameside-plzen

Foto: Chapman Taylor

Projekt Ameside Plzeň

Společnost Ameside ze skupiny Amádeus Real chce začít stavět už napřesrok. Hotovo by pak mohlo být v roce 2027. „K návrhu jsme přistoupili jako k moderní městské čtvrti, kde bychom si sami přáli žít a pracovat,“ líčí Pokorný.

„Projekt je poměrně netradiční jak svou historií, tak mírou městské regulace i ambicemi, které se nenechaly svázat předsudky o regionálnosti. Ba naopak tvoříme čtvrť s parametry těch nejlepších současných evropských projektů v krajském městě,“ dodává ředitel pražské pobočky Chapman Taylor.

Město připravilo územní studii, která určuje detailní regulaci. Podle Pokorného řeší budoucí zástavbu komplexně od toho, jaké v ní mají být funkce, až po množství zeleně a kvalitu veřejného prostranství. To znamená, že město si na stanovilo požadavky, které investor musí naplnit.

„Je to určitě jedna z nejdetailnějších regulací, se kterou jsme se zatím setkali,“ uvádí architekt s tím, že město vyvážilo urbanistickou stránku s nároky na veřejný prostor i komerční stránku. „Tím zajistilo realizovatelnost kvalitní výstavby,“ dodává Pokorný.

Projekt samozřejmě myslí také na udržitelnost. To se projevuje tím, že pracuje s energií ze slunce, s tepelnými ztrátami a snaží se dosáhnout co největšího podílu energie z obnovitelných zdrojů.

„Některé parametry na udržitelnost rovněž plynou za samotné územní regulace, kdy se zejména zaměřujeme na omezení přehřívání veřejných prostranství osazováním zeleně, retenci vody v místě a její znovuvyužití,“ popisuje architekt.

Bývalý primátor Plzně vyčíslil investici na osm miliard korun. Společnost Ameside už má územní rozhodnutí. Během příštího roku, pokud půjde vše podle plánu, by měla získat také stavební povolení. Hotovo by mohlo být ve zmíněném roce 2027.

Na pozemku mělo po Domu kultury Inwest původně vyrůst velké obchodní centru Corso Americká. Projekt se ale setkal se značnou nevolí veřejnosti, která stavbu odmítla v referendu. Ameside proto po letech přišla s projektem novým. Ten podle vedení města výsledkům referenda vyhovuje.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym