Britské ikonické studio bude stavět v Plzni. Podle jeho návrhu vznikne nová čtvrť v centru

Zástavba propojí centrum Plzně s nádražím, napraví Americkou třídu a přiblíží náplavku centru. To vše v režii studia Chapman Taylor.

Eliška NováEliška Nová

ameside

Foto: Chapman Taylor

Projekt doplní plzeňskou Americkou třídu

0Zobrazit komentáře

Říkalo se mu Dům hrůzy u Radbuzy. Někdejší Dům kultury ROH a později Dům kultury Inwest na plzeňské Americké třídě šel k zemi už v roce 2012. Nově by místo něj měla vzniknout celá čtvrť, která bude mít k domu hrůzy opravdu daleko. Do Plzně se totiž zapíše studio Chapman Taylor, jedno z nejznámějších britských architektonických studií.

Projekt Ameside vyroste na třech a půl hektarech mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím. Dohromady tu má vzniknout víc než sto padesát bytů a dvacet jedna tisíc metrů čtverečních kancelářských prostorů, šedesát tisíc metrů čtverečních má sloužit obchodním účelům. Až čtvrtina z celkových ploch by pak měla připadnout občanské vybavenosti, tedy sportu či zábavě. Návrh má ale především vytvořit důležité vazby v západočeské metropoli.

Tou je hlavně spojení nádraží se samotným centrem, k čemuž díky nové zástavbě dojde vůbec poprvé. Zároveň projekt „napravuje“ samotnou Americkou třídu, která bude nově hodnotná na obou stranách. A stavba také naváže na pěší lávku přes řeku Radbuzu, čímž do centra přiblíží náplavku.

„Unikátní bude zejména blízké provázání celé řady funkcí od bydlení přes kanceláře, obchody a zábavu. Tento mix umožní trávit tu dvacet čtyři hodin denně, aniž by člověk postrádal něco z běžného městského života,“ říká pro CzechCrunch architekt Filip Pokorný, ředitel pražské pobočky kanceláře Chapman Taylor.

ameside-plzen

Foto: Chapman Taylor

Projekt Ameside Plzeň

Společnost Ameside ze skupiny Amádeus Real chce začít stavět už napřesrok. Hotovo by pak mohlo být v roce 2027. „K návrhu jsme přistoupili jako k moderní městské čtvrti, kde bychom si sami přáli žít a pracovat,“ líčí Pokorný.

„Projekt je poměrně netradiční jak svou historií, tak mírou městské regulace i ambicemi, které se nenechaly svázat předsudky o regionálnosti. Ba naopak tvoříme čtvrť s parametry těch nejlepších současných evropských projektů v krajském městě,“ dodává ředitel pražské pobočky Chapman Taylor.

Město připravilo územní studii, která určuje detailní regulaci. Podle Pokorného řeší budoucí zástavbu komplexně od toho, jaké v ní mají být funkce, až po množství zeleně a kvalitu veřejného prostranství. To znamená, že město si na stanovilo požadavky, které investor musí naplnit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je to určitě jedna z nejdetailnějších regulací, se kterou jsme se zatím setkali,“ uvádí architekt s tím, že město vyvážilo urbanistickou stránku s nároky na veřejný prostor i komerční stránku. „Tím zajistilo realizovatelnost kvalitní výstavby,“ dodává Pokorný.

Projekt samozřejmě myslí také na udržitelnost. To se projevuje tím, že pracuje s energií ze slunce, s tepelnými ztrátami a snaží se dosáhnout co největšího podílu energie z obnovitelných zdrojů.

„Některé parametry na udržitelnost rovněž plynou za samotné územní regulace, kdy se zejména zaměřujeme na omezení přehřívání veřejných prostranství osazováním zeleně, retenci vody v místě a její znovuvyužití,“ popisuje architekt.

Bývalý primátor Plzně vyčíslil investici na osm miliard korun. Společnost Ameside už má územní rozhodnutí. Během příštího roku, pokud půjde vše podle plánu, by měla získat také stavební povolení. Hotovo by mohlo být ve zmíněném roce 2027.

Na pozemku mělo po Domu kultury Inwest původně vyrůst velké obchodní centru Corso Americká. Projekt se ale setkal se značnou nevolí veřejnosti, která stavbu odmítla v referendu. Ameside proto po letech přišla s projektem novým. Ten podle vedení města výsledkům referenda vyhovuje.

V Praze se rýsuje nová podoba Dunaje. Palác se zvyšuje o jedno patro, původní paternoster zůstává

Blíží se dokončení rekonstrukce konstruktivistické ikony na lukrativní pražské adrese. Její využití se nezmění – zabydlí se zde kanceláře a obchody.

palac-dunaj

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Palác Dunaj v současné době prochází celkovou rekonstrukcí

0Zobrazit komentáře

Národní třída společně se svým okolím prochází v posledních letech četnými stavebními proměnami. V roce 2017 zde vyrostl dominantní Drn od architekta Stanislava Fialy, v přiléhající Mikulandské ulici bylo loni dokončeno Technologické centrum pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, letos v létě začala rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Máj. A v plném běhu je také rekonstrukce významného architektonického objektu, konstruktivistického Paláce Dunaj.

Kompletní rekonstrukce téměř sto let staré nárožní budovy začala v prosinci 2020 pod taktovkou developerské společnosti Zeitgeist Asset Management a za jejím návrhem stojí mezinárodní architektonická kancelář Chapman Taylor, která usilovala především o zachování modernistického rázu stavby. Na jejím místě stál původně klasicistní Wallisův palác, který byl zbořen v roce 1928.

Výstavbu nové budovy si ve 20. letech minulého století objednala rakouská pojišťovna Donau a oslovila německého architekta Adolfa Foehra, žáka Jana Kotěry, který je označovaný za vůdčí osobnost české moderní architektury. Foehr byl původně spíše secesní architekt, ale jeho nejznámější stavby se nesou v konstruktivistickém duchu, včetně Paláce Dunaj.

Ten navrhl jako pětipatrový objekt s horizontálním členěním, výraznými a pro něj charakteristickými tříkřídlými okny a velkolepým vstupním prostorem a velkoformátovými prosklenými výlohami po z ulic přístupného obvodu paláce. Pro obložení fasády pak zvolil svůj oblíbený travertin ve žluté a béžové barvě.

Vysočanská továrna Českomoravská-Kolben-Daněk v roce 1936 pro palác vyrobila oběžný výtah neboli paternoster. Ten se zachoval plně funkční až do současnosti a rekonstrukce počítá s jeho zachováním. Přibudou k němu ale také výtahy vysokorychlostní.

palac-dunaj_vizu_03

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Rekonstrukce zvýší palác o jedno patro

„Naším cílem je vrátit Paláci Dunaj jeho prvorepublikovou eleganci a styl – i s ohledem na výjimečnou lokalitu Národní třídy, kterou doslova procházely dějiny. Očekávání orgánů památkové ochrany proto bylo do značné míry v souladu i s naším vlastním přístupem k projektu,“ říká Peter Noack, šéf společnosti Zeitgeist Asset Management.

„Zachování historického, noblesního genia loci pro nás znamená mimo jiné například to, že v paláci ponecháváme původní luxferovou podlahu a v recepčním atriu repasujeme konstrukci střechy s novým mléčným zasklením,“ dodává.

Ředitel architektonické kanceláře Chapman Taylor Jon Hale doplňuje, že v srdcem paláce se stane mnoho let nepřístupné centrální atrium, v jehož architektonickém řešení je ponechána stávající podlaha z terazza a skleněných bloků. „Rovněž zachováváme modernistický vzhled paláce, který podtrhuje fasáda obložená béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rekonstrukce Palác Dunaj zvyšuje o jedno patro, v jehož případě kladou architekti důraz na design, detaily a použité materiály, aby se stala přirozenou součástí stávajícího objektu a jeho okolí. Stejně jako za první republiky i palác po svém dokončení nabídne především kancelářské prostory, které zaberou horní patra včetně toho nejvyššího – budou se rozprostírat na 6 700 metrech čtverečních.

Přízemí paláce bude vyhrazeno pro obchody a vstoupit do něj bude možné z Národní třídy i z Voršilské ulice. Významnou proměnou pak prochází jeho technologické vybavení, které zaručí energetickou efektivitu a bezpečnost. V původním paláci bylo možné větrat pouze okny, nyní do něj bude nainstalován centrální ventilační systém s rekuperací, který umožní efektivní chlazení a vytápění, jakož i stálý přísun čerstvého vzduchu.

„Požadavkům na kancelářskou budovu 21. století jsme se rozhodli dosáhnout decentními zásahy. Kancelářské prostory budou odpovídat původní funkci paláce. Přirozené denní světlo a vysoké stropy, které nejsou v kancelářských novostavbách nebo rekonstruovaných objektech v centru měst vždy možné, ještě zvýší jejich exkluzivitu,“ dodává architekt.

Od roku 1965 budovu vlastnila jedna z největších domácích stavebních firem Eurovia, která se rozhodla k prodeji kvůli výstavbě nového sídla v pražské Krči. Jakou cenu však transakce měla, společnosti neuvedly. V současné době se blíží dokončení hrubé stavby paláce a kolaudace je naplánovaná na konec příštího roku.

palac-dunaj_vizu_05

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Paternoster je původní