Brněnští Purple Ventures rozbíhají druhý fond, třem startupům poslali desítky milionů korun

Během příštích čtyř let chtějí Purple Ventures proinvestovat miliardu korun do asi šedesáti startupů v raných fázích vývoje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

purple-ventures-partneri

Foto: Purple Ventures

Partneři Purple Ventures Jan Davídek, Jan Staněk a Lukáš Grodl

0Zobrazit komentáře

Na jaře dala trojice partnerů fondu Purple Ventures Jan Davídek, Jan Staněk a Lukáš Grodl vědět o tom, že spouští druhý venture kapitálový fond, nyní již hlásí uzavřené investice. První trojici startupů z oblastí chytré energetiky, cloudového HR systému a řízení hybridních eventů celkem poskytli 48 milionů korun.

Nejnovější investice Purple Ventures putuje do startupu iVent Pro, který nabízí cloudový systém řízení virtuálních a hybridních konferencí pro univerzity, firmy a veřejný sektor. „Velmi dobře podchytili požadavky zákazníků v pocovidové době a mají skvělý produkt pro online a hybridní eventy. Nabízí možnost vytvářet si neomezeně vlastní eventy a tím snižovat celkové náklady na pořádání akcí,“ přibližuje partner Purple Ventures Jan Davídek.

Další investici od fondu pak získala zatím nejmenovaná společnost, která vyvíjí SaaS systém pro řízení moderní personalistiky. Přinášet má pokročilou automatizaci a digitalizaci HR procesů za použití prvků umělé inteligence. Veřejně chce své plány odhalit ještě letos.

Vůbec první investice fondu putovala v květnu do českého projektu Delta Green, kam Purple Ventures investovali spolu s Tilia Impact Ventures a Credo Ventures. Startup vyrovnává energetickou síť zapojováním domácností, které elektřinu pomocí softwaru sdružují do velké virtuální baterie.

„S nimi můžeme být součástí kýženého posunu klasické energetiky do distribuované, bezemisní formy, která je postavena na obnovitelných zdrojích a agregované flexibilní výrobě i spotřebě,“ popisuje Jan Staněk, spoluzakladatel a vedoucí partner Purple Ventures.

Fond má ambici v příštích čtyřech letech investovat miliardu korun do asi šedesáti startupů v rané fázi vývoje, tedy pre-seed a seed. Cílí přitom primárně na firmy s vlastním softwarovým řešením a globální ambicí. Z hlediska oborového zaměření se soustředí na digitální zdraví, moderní energetiku, takzvanou creator economy či bezpečnost.

Zakladatelé skupiny Purple David Kašper, Jakub Nytra a Filip Řehoř začali podnikat ve finančních technologiích v roce 2007, z nuly postavili několik regulovaných brokerů pro obchodování na finančních trzích i platební instituci. Nově spuštěný fond je na rozdíl od prvního otevřen externím investorům, samotná skupina Purple do něj vkládá přibližně 350 milionů korun vlastních prostředků.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina