Brumbál vs. Grindelwald s novou tváří. Pokračování kouzelnické série Fantastická zvířata se ukazuje v novém traileru

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

fantastic-beasts-secrets-of-dumbledore-trailer-2

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Mladý Brumbál v nových Fantastických zvířatech

0Zobrazit komentáře

Základem příběhů o Harrym Potterovi byl vstup čtenářů a diváků do jiného, kouzelnického světa. Proto bylo zásadní ho do detailu vymezit vůči realitě, kterou známe, na druhou stranu byl ale ideálním zloduchem černokněžník s cílem hranice mezi dvěma světy vyostřit. Série Fantastická zvířata, zvlášť v novém pokračování Brumbálova tajemství, takový koncept posouvá dále – až k válce kouzelníků s mudly. Zloduši chtějí získat nadvládu, kterou považují za přirozenou, hrdinové bojují za zachování rovnováhy.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství se proto ne náhodou odehrávají ve 30. letech 20. století, kdy se v nekouzelném světě schyluje ke druhé světové válce. Je sice otázkou, jestli je takové spojení skutečnosti s fantazií tak docela na místě, v logice příběhu nicméně dává dobrý smysl. Film se – alespoň podle nového traileru – zaměří pouze na konflikt mezi kouzelníky, který má být ostatně dostatečně velký na to, aby pro odbíhání jinam nezbyl prostor.

Čím dál větší podporu totiž získává Grindelwald, jeden z nejmocnějších a nejnebezpečnějších černokněžníků všech dob. Jeho cíl odhalit magický svět mudlům a vytvořit jednu společnost, v níž by kouzelníci stáli na vrcholu společenské hierarchie, by nevyhnutelně vedl k velkému krveprolití na obou stranách.

Mladý Brumbál, který má s Grindelwaldem minulost, na kterou by raději zapomněl, ho proto chce zastavit. Pro důležitou misi infiltrovat a narušit plány nepřítele vybral skupinu s už dobře známým Mlokem Scamanderem, Tinou Goldsteinovou, mudlou (respektive tím, který nekouzlí) Jacobem Kowalskim a dalšími.

Podle oficiální synopse má nový film nabídnout příběh plný akce, odhalování tajných plánů a vzrušujících zvratů. Zároveň se jeho děj více než předchozí snímky zaměří na vypjatý vztah mezi Brumbálem a Grindelwaldem, čímž umožní lépe porozumět charakterům i motivacím oběma kouzelníků. Druhý trailer Brumbálových tajemství ostatně začíná záběry z Harryho Pottera a prince dvojí krve, kde ředitel Bradavic zmiňuje zásadní, neznámou vzpomínku.

Zbytek upoutávky ukazuje hlavně skládání týmu hrdinů a jejich dobrodružství plné titulních fantastických zvířat. Po několika záběrech v prvním traileru ale více prostoru dostává i samotný Grindelwald, nově s tváří Madse Mikkelsena. Původní představitel Johnny Depp se role koncem roku 2020 na žádost studia Warner Bros. vzdal. Soud totiž potvrdil, že nařčení z fyzických a psychických útoků ze strany jeho manželky jsou podložená.

Mikkelsen sám řekl, že Deppovo herectví obdivuje, zároveň by ale považoval za „uměleckou sebevraždu“ snažit se jeho ztvárnění Grindelwalda napodobit. Proto se rozhodnul postavu posunout jiným směrem. V několika scénách traileru, kde se Mikkelsen objevuje jako charismatický lídr nebo silný protivník mladého Brumbála, možná jeho uměřenější projev nakonec působí autentičtěji než více excentrické pojetí Deppa.

Další velkou výzvou pro nová Fantastická zvířata bude napravit kvalitativní reputaci série. Předchozí dva filmy představily zajímavé nové postavy i rozšíření potterovské zápletky o vypjatém vztahu mezi světem mudlů a světem kouzel. J. K. Rowlingová v nich ale narazila na své limity scenáristiky.

Postav a jejich jednotlivých dějových linií bylo příliš mnoho, nedostávaly dostatek prostoru a složité vztahy mezi nimi působily nezájem diváků o celkový příběh. Na nadcházejícím snímku proto s Rowlingovou pracoval Steve Kloves, scenárista všech filmů o Harrym Potterovi.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství přes nepříliš velký úspěch předchozích titulů stále patří mezi nejočekávanější filmy roku. Do kin vstoupí už 7. dubna. Nezávisle na finančních výsledcích novinky se chystají také dvě další pokračování.