Budeme naplňovat plány Petra Kellnera. V rámci boje s pandemií ubývá svobody a přibývá regulací, říká šéf skupiny PPF

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

petr-kellner

Foto: PPF

Zesnulý Petr Kellner byl nejbohatším Čechem

0Zobrazit komentáře

Konec jedné etapy, jistý předěl v historii skupiny. Tak píše o roku 2021 současný šéf finanční skupiny PPF Ladislav Bartoníček v nové výroční zprávě, která shrnuje dění za předchozí rok. Naráží tím na tragické úmrtí zakladatele firmy a do té doby nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který letos v březnu nepřežil pád vrtulníku na Aljašce. Úvodní slovo v patrně nejsledovanější tuzemské výroční zprávě tak letos poprvé sepsal někdo jiný než právě Petr Kellner.

Výroční zpráva PPF se vždy očekávala zejména proto, že se v ní zpravidla objevuje nová fotka Petra Kellnera, stejně jako jeho světonázor. Jelikož zesnulý miliardář s médii nekomunikoval, byl výroční dokument de facto jediným místem, kde jsme mohli blíže nahlédnout do jeho přemýšlení. Letos už ale o něm kvůli tragické události, která ho s několika kolegy potkala během takzvaného heli-skiingu na Aljašce, píší jiní.

„Petr celý svůj dospělý život věnoval rozvoji PPF. Celý svůj život spěchal, zkoumal, vzdělával se. Byl ohromnou silou, která dokázala inspirovat. Dával si cíle a výzvy, které jiní považovali za nemožné. Hledal rovnováhu mezi svobodou, rizikem a odpovědností a ve víru toho všeho se dokázal zastavit a udělat si čas na rodinu, na mě, na naše děti,“ napsala v úvodu Kellnerova manželka Renáta.

Právě Renáta Kellnerová se stala dočasným správcem pozůstalosti a až do ukončení dědického řízení, které může trvat klidně několik let, je vedena jako majitelka PPF. „Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme,“ dodala Kellnerová, která svůj text napsala pod dosud nezveřejněnou fotku Petra Kellnera s motocyklem Harley-Davidson, patrně v americké poušti.

kellner-vyrocni

Foto: PPF

Petr Kellner ve výroční zprávě PPF za rok 2020

Úvodní slovo si v dokumentu poprvé od vzniku finanční skupiny vzal Ladislav Bartoníček, který je výkonným ředitelem PPF a také minoritním akcionářem. Spolu s Jeanem-Pascalem Duvieusartem drží každý podíl přesahující 0,5 %, zbytek patřil zesnulému zakladateli. Celkem 98,93 procenta akcií PPF je aktuálně předmětem probíhajícího dědického řízení, které by mělo rozhodnout o dělbě majetku mezi Kellnerovu manželku Renátu a čtyři jeho děti. Detaily však nejsou známé.

„S velkou pokorou píšu úvodní slova výroční zprávy, pod kterou poprvé ve třicetileté historii PPF nemůže být podepsaný Petr Kellner: výjimečný člověk, který PPF nejen založil, ale třicet let vedl a rozvíjel a dal jí její podnikatelskou vizi. (…) Petrův způsob myšlení a přístup k byznysu jsou hluboko v kořenech PPF. Budeme proto naplňovat jeho odkaz a realizovat myšlenky a plány budoucího rozvoje Skupiny, které on bohužel nedostal možnost dotáhnout do konce. Pro Skupinu bezesporu představuje rok 2021 jistý předěl, konec jedné etapy,“ napsal Ladislav Bartoníček.

Přestože úmrtí zakladatele pochopitelně nešlo nezmínit, výroční zpráva PPF se zaměřuje primárně na rok 2020, který zásadním způsobem ovlivnila pandemie. Nevyhnula se ani PPF, jejíž hospodaření se vůbec poprvé propadlo do celoroční ztráty, která dosáhla 291 milionů eur (7,4 miliardy korun). V roce 2019 přitom skupina vykázala čistý zisk přes miliardu eur (více než 25 miliard korun). Zásadní propad v pandemii zaznamenala úvěrová společnost Home Credit, která stáhla do ztráty celou skupinu.

Ladislav Bartoníček, který je akcionářem PPF od roku 2007, připomněl, že Kellnerova skupina zejména v začátcích pandemie věnovala nemalé úsilí i finanční prostředky na zajištění pomoci v zemích, kde podniká. Vyjádřil také jisté obavy z ubývání svobody či přibývajících regulací, čímž nepřímo navázal na svého zesnulého kolegu, který právě na stránkách výročních zpráv své skupiny občas komentoval politické či společenské dění.

bartonicek-ppf

Foto: PPF

Ladislav Bartoníček, minoritní akcionář PPF

„V PPF si dnes silně uvědomujeme, že covid změnil a ještě změní svět, jak jsme jej poslední desetiletí znali. A to nejen ten pracovní. Nepůjde jen o větší digitalizaci, práci na dálku nebo rozvoj e-commerce. Bohužel sledujeme, že i v rámci boje s pandemií dál ubývá svobody a přibývá regulace, že mezi lidmi i státy roste napětí a neporozumění. Vidíme ale i to, jak nepředvídatelná krize dokáže ve společnosti odhalit občanskou energii, skutečnou schopnost vést a semknout se. Také jsme všichni dostali lekci, že lidstvo není všemocné,“ uvedl Bartoníček.

Přestože celkové hospodaření PPF se kvůli Home Creditu přetočilo do červených čísel, některé oblasti hlásily lepší výsledky. Ladislav Bartoníček připomněl, že se během pandemie dařilo telekomunikačním firmám v čele s Telenorem, O2 a Cetinem. Zároveň loni PPF dokončila nákup mediální televizní skupiny CME, do níž spadá i televize Nova, jelikož se plánuje v oblasti digitálních informací a zábavy dál rozpínat. Dle PPF se dařilo také biotechnologické společnosti Sotio a akvizicí podílu v tureckém výrobci autobusů Temsa se rozšířilo portfolio strojírenské skupiny Škoda Transportation.

Finanční skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii i Severní Americe a celosvětově na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 tisíc lidí. Společně se skupinou Rockaway Capital Jakuba Havrlanta a EC Investments Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a Romana Korbačky vlastní také internetovou skupinu Mall Group, cenový srovnávač Heureka a síť Planeo Elektro. Z online supermarketu Košík.cz by měla podle nejnovějších informací odejít.