Budoucnost jménem esport. V Praze o ní promluví jeden z průkopníků herního průmyslu a bývalý viceprezident Atari Wim Stocks

Michal PtáčekMichal Ptáček

0Zobrazit komentáře

Hraní počítačových her se z původně okrajové zábavy pro outsidery stalo v posledních letech mainstreamem a například esporty jsou dnes považovány za regulérní byznysové odvětví. Ostatně jen v příštím roce mají zisky v profesionálním gamingu dosáhnout 1,5 miliardy dolarů a v následujících letech nadále skokově růst. Z původně zábavy pro geeky se tak stává miliardový byznys a spousta velkých jmen chce být samozřejmě u toho.

Do světa kompetitivního gamingu zamířil před lety i Wim Stocks, považovaný za jednoho z průkopníků herního průmyslu obecně. Tento Američan stál v devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí v čele kultovní herní společnosti Atari, která v minulosti patřila k nejvýznamnější hráčům herního průmyslu. Kromě sady herních konzolí a počítačů dala světu hry jako Pacman, Pong nebo Space Invaders. Stocks v Atari dlouhá léta působil na pozici viceprezidenta, načež v roce 2010 zamířil do další herní značky, společnosti Virgin Gaming, kde je aktivní dodnes.

Abu Dhabi Formula One Grand Prix

Přečtěte si takéPavel Turek: Esport aneb od zábavy pro geeky k miliardovému byznysuPavel Turek: Esport aneb od zábavy pro geeky k miliardovému byznysu

Současně s tím se tento velký nadšenec do her stal před třemi lety CEO online herních lig WorldGaming a Collegiate StarLeague, které se podílejí na vzniku a propagaci online herních turnajů, lig a soutěžních eventů. Na těchto profesionálních soutěžích se utkávají hráči z celého světa ve hrách jako Call of Duty, Fortnite, FIFA 19, Counter-Strike, League of Legends nebo Starcraft 2.

wim-stocks-svi1

Právě profesionální hraní bude patřit mezi hlavní témata, kterým se bude Wim Stocks věnovat na tradičním setkání Silicon Valley Insights, kvůli kterému v polovině května zavítá do Prahy. Probere se nejen budoucnost herního průmyslu, ale i jeho aktuální stav. Není totiž tajemstvím, že ti nejlepší hráči začínají pomalu, ale jistě pobírat platy jako profesionální sportovci a tomu odpovídá i jejich fyzická a psychická příprava.

Hodiny denně strávené tréninkem, příprava s mentálními kouči nebo speciálními stravovací režim a doplňky, to vše jsou věci, na které dnešní profesionální hráči her musí myslet. I proto například vyvstává otázka, zda se v brzké budoucnosti objeví esporty podobně jako tradiční sporty jako hokej nebo fotbal na olympiádě.

0019-2018-05-16 svi-chris_ciabarra-5876

Právě paralela s hokejem není mimo jiné úplně náhodná. Například nejpopulárnější hokejová liga světa NHL během loňské sezony na sponzoringu vygenerovala 559 milionů dolarů, esporty by ovšem příští rok na sponzoringu měly dosáhnout na částku okolo 650 milionů dolarů. A to jsme teprve na začátku.

V tomto směru nás tedy čeká bezpochyby zajímavá budoucnost, a to, jaká dost možná bude, se dozvíme i 15. května v prostorách vývojářské společnosti STRV, kde setkání proběhne. Vstupenky za cenu 199 korun můžete zakoupit zde. CzechCrunch je tradičně hlavním mediálním partnerem a bude u toho.

Do Prahy dorazí vědecké celebrity z celého světa. Týden inovací 2019 podpoří udržitelnost i životní prostředí

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Na konci května se Česko stane inovačním a vědeckým centrem, ve které jej promění už čtvrtý ročník Týdne inovací, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem. Jedna z největších událostí zaměřená na podporu inovací, která se bude konat ve všech koutech České republiky a přiveze špičkové zahraniční i domácí odborníky, jež budou diskutovat především aktuální trendy a naši budoucnost.

Start velké události je naplánován na 20. května, kdy se v pražském Fóru Karlín uskuteční mezinárodní konference a spolu s ní bude na místě probíhat také inovační veletrh. Pondělním programem však Týden inovací nekončí, až do neděle 26. května budou probíhat po celé zemi desítky doprovodných událostí a seminářů, které se zaměří na propojení aktérů v oblasti inovací.

„Jsem velmi rád, že se nám každoročně daří prezentovat České republice nejlepší světové inovátory a také přelomové technologie,“ říká Lukáš Sedláček, ředitel European Leadership and Academic Institute (ELAI), který událost každoročně organizuje. „Vloni na naše pozvání Česko vůbec poprvé navštívil první humanoidní robot Sophia, který je držitelem státního občanství, a například společnost ReWalk Robotics představila se svým exoskeletonem naději pro lidi připoutané na vozík,“ vzpomíná na loňský ročník Sedláček.

exoskeleton-rewalk-robotics

Loni Týden inovací ukázal exoskeleton od ReWalk Robotics

Letos se budou moci účastníci Týdne inovací setkat například s mladou Američankou Annou Du, která již ve dvanácti letech sestrojila robota pro detekci plastů v oceánu, nebo fyzičkou Sabrinou Pasterski, jíž se mezi harvardskými vědci přezdívá „nový Einstein“. Na mezinárodní konferenci vystoupí i další osobnosti, které svými inovacemi vytvářejí nový vesmír a zároveň respektují potřeby naší planety.

Cirkulární ekonomika jako prostor pro inovace

Proto do Prahy dorazí také experti z izraelské univerzity, kteří vyrábějí bioplasty z mořských řas, a promluví také domácí i zahraniční odborníci zabývající se cirkulární ekonomikou a udržitelný rozvojem, což je hlavní téma letošního Týdne inovací. Vize a plány pak doplní zmíněný inovační veletrh, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet nejnovější technologie v praxi.

Velkým tématem bude také virtuální realita, která se ukáže hned v několika podobách. Bude si možné vyzkoušet pilotování letadla ve VR, prohlédnout si město budoucnosti nebo zažít teambuildingové aktivity na principu virtuální reality. Tzv. aquaponická technologie představí budoucnost zemědělství a chybět nebudou ani roboti a mnoho dalších technologií.

ooho-maraton

Přečtěte si takéKonec plastových lahví na maratonech. Běžci v Londýně se občerstvovali jedlými kapslemi z mořských řasKonec plastových lahví na maratonech. Běžci v Londýně se občerstvovali jedlými kapslemi z mořských řas

Pořadatelé Týdne inovací si pro letošní rok zvolili jako hlavní téma cirkulární ekonomiku jakožto unikátní prostor pro inovace a právě v tomto duchu se ponesou i desítky doprovodných událostí po celé republice. „Těší mě, že se nám daří naplňovat náš cíl, kterým je propojování aktérů a pomoc při budování dynamického a funkčního inovačního prostředí v České republice,“ dodává Lukáš Sedláček.

Akce zahrnují prakticky všechny sféry byznysu a technologií, takže se můžete dozvědět například o digitální logistice, ale také o tom, jak efektivně využívat data, jak se zdokonalovat v leadershipu nebo k čemu vlastně jsou myšlenkové mapy. Kompletní přehled doprovodných událostí najdete zde.

Na webu Týdne inovací 2019 se zároveň můžete registrovat na zmíněnou mezinárodní konferenci, která se koná 20. května od 9.30 v pražském Fóru Karlín, a souběžně se konající inovační veletrh. Vstupenka na inovační veletrh, v rámci něhož se můžete registrovat na množství seminářů, stojí 100 korun. Vstupenka na mezinárodní inovační konferenci Týden inovací ČR 2019 stojí 19 900 korun bez DPH a jelikož je CzechCrunch mediálním partnerem celé akce, můžete získat při zadání promokódu CZECHCRUNCH (nutno vložit v této podobě s kapitálkami) 30% slevu.