Budova od Zahy Hadid na pražské Masaryčce dosáhla plné výšky. V létě se začne instalovat fasáda
Hotovo by mělo být ve druhé polovině příštího roku. Projekt u prvního pražského nádraží v sobě bude mít technologie za 300 milionů.
Když se začalo mluvit o tom, že by v Praze mohla vzniknout budova podle návrhu světově uznávané architekty Zahy Hadid, leckdo vzpomenul na Národní knihovnu podle Jana Kaplického a nevěřil. Budova na Masarykově nádraží, jejímž investorem je Penta, ale v těchto dnech dosáhla svého nejvyššího bodu. Hrubá stavba stojí. Teď je potřeba vtisknout jí tvář, kterou jí dalo londýnské studio architektky iráckého původu.
Penta představila budoucí podobu Masarykova nádraží před šesti lety. Pozornost plán vzbudil především kvůli zmíněné Hadid – Masaryčka je považovaná za budovu, která po dlouhé době zavála do Česka světovou architekturu. Ale nejen ji. Přinesla i tuzemský um. Za návrhem se totiž kromě Hadid skrývá i jedno české jméno. Podílel se na něm český architekt Jakub Klaška, který dodnes ve studiu světoznámé architekty pracuje, i když ona už je po smrti.
Budova za dvě a půl miliardy korun v blízkosti prvního pražského nádraží se začala stavět loni. Po svém dokončení nabídne prostor pro kanceláře, ale i pro obchody a služby. Polovina ploch už je podle Penty pronajatá. Cena je mimochodem 28 eur neboli 700 korun za metr čtvereční. Masaryčka má být i technologicky nabitá – jen technologie budou stát tři sta milionů korun. Projekt by měl být definitivně hotový v druhé polovině příštího roku.
Až dosud stála hrubá stavba podle ředitele společnosti Penta Real Estate Pavla Streblova 600 milionů korun. „Každé podlaží je odlišné, patra jsou navzájem posunutá do vějířovitého uspořádání tak, aby mohly vzniknout kaskádovité terasy. Nosná konstrukce vznikala s velkou přesností kvůli fasádě, která bude stavebně nejkomplikovanější částí budovy,“ uvedl pro CzechCrunch Streblov.