Byla kdysi slavná jako Taylor Swift. Vědci hlásí, že možná našli letadlo pilotky Amelie Earhartové

Americká firma našla na dně Tichého oceánu anomálii, která připomíná malé letadlo. Domnívá se, že jde o stroj dávno zmizelé pilotky.

Eliška NováEliška Nová

Letkyně Amelia EarhartStory

Foto: Underwood & Underwood / Wikimedia Commons (public domain)

Letkyně Amelia Earhartová

0Zobrazit komentáře

Přiblíženo dnešní optikou byla ve své době známá asi jako Taylor Swift. Amelia Earhartová sice nebyla zpěvačkou, publikum měla ale velmi podobné. Když tak americká pilotka v roce 1937 zmizela někde nad Tichým oceánem, stala se z toho záhada století. Nyní tým podmořských archeologů věří, že možná našli její letadlo.

Amelia Earhartová v roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantský oceán. O pár let později začala plánovat cestu okolo světa, tu už ale nedokončila. Ztratila se někde nad Tichým oceánem. Právě tam nyní zamířila společnost Deep Sea Vision, která se zabývá průzkumem oceánů. Tým prohledával dno pomocí sonarového snímkování, které využívá zvukové vlny k měření vzdálenosti mezi mořským dnem a hladinou. A narazil na anomálii. Něco, co bezmála pět tisíc metrů hluboko připomínalo malé letadlo.

V Deep Sea Vision se domnívají, že by mohlo jít o senzaci – skoro 87 let ztracené letadlo pilotované Earhartovou. „Máme příležitost uzavřít jeden z největších amerických příběhů vůbec,“ uvedl generální ředitel společnosti Tony Romeo, který je sám pilotem a také někdejším důstojníkem amerického letectva. Jeho společnost se hodlá na místo ještě vrátit.

Původní zkoumání mořského dna probíhalo od září do konce roku 2023. Na místo, kde by mohlo ležet letadlo, chce americká firma zaměřit svoji pozornost ještě letos a teorii případně potvrdit. K tomu podle webu CNN nejspíš využije dálkově řízené vozidlo s kamerou, které by objekt prozkoumalo dostatečně zblízka. Pokud by se ukázalo, že skutečně jde o stroj Earhartové, pak by začali podmořští archeologové řešit, zda ho ze dna nevyzvednout.

Jak ale bylo řečeno výše, tohle všechno je pořád jen teorie. Opírající se o fakt, že snímky byly pořízeny zhruba 160 kilometrů od Howlandova ostrova, což je místo, kde měla Earhartová se svým navigátorem Fredem Noonanem přistát po letu z Papuy Nové Guiney. Podle nejpravděpodobnější verze se ale pilotka zřítila do Tichého oceánu právě kousek od tohoto ostrova. Dorothy Cochraneová z amerického Národního muzea letectví a kosmonautiky, která Earhartovou přirovnává k Taylor Swift své doby, říká, že při poslední komunikaci pilotky sílilo radiové vysílání spolu s tím, jak se blížila právě k Howlandovu ostrovu. To by mohlo naznačovat, že zmizela nedaleko.

I proto je nový nález zajímavý – pokud jde skutečně o letadlo a konkrétně i stroj Earhartové. Vše musí ještě potvrdit bližší ohledání a nějaký důkaz, například certifikace NR16020, která byla vytištěná na spodní straně křídla.

Poté, co bylo letadlo po šestnáctidenním pátrání prohlášeno za ztracené, se objevilo hned několik teorií o tom, co se s populární pilotkou stalo. V roce 2017 se začalo například mluvit o tom, že pilotka a navigátor možná ztroskotali na Marshallových ostrovech, kde byli zajati a převezeni na ostrov Saipan. Tam měli být drženi jako rukojmí a nakonec i zemřít. Teorie vychází z fotografie amerického Národního archivu. Je na ní několik rozmazaných postav, mezi nimiž by údajně mohla být i Earhartová.

O rok dříve zase přišla Mezinárodní skupina pro obnovu historických letadel s tím, že Earhartová a Noonan přežili nepříliš hladké přistání na útesu v Tichém oceánu. Nakonec ale zahynuli, protože se nedočkali pomoci. Tomu by napovídala kostra trosečníka, která se našla na ostrově Nikumaroro a odpovídala výšce pilotky i jejímu etnickému původu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym