Byla to nabídka, která se neodmítá. Startupista David Procházka se stal nejmladším zastupitelem Prahy
Zakladatel projektu Donio uspěl ve volbách a hlásí: „Kdybych získal pozici radního nebo šéfa výboru, byl by to skvělý signál vůči mladým lidem.“
Zakladatel Donio David Procházka se stal nejmladším pražským zastupitelem
Jen dvěma z nově zvolených pětašedesáti zastupitelů hlavního města Prahy ještě nebylo třicet let. Jedním z nich je David Procházka, který začátkem letošního roku slavil osmadvacáté narozeniny a teď má před sebou možná dosud největší změnu své kariéry – rozhodl se, že se z podnikatele, který založil startup Donio, stane politikem. Dostal totiž jedinečnou nabídku, kterou podle svých slov nemohl odmítnout, a nakonec se stal nejmladším zastupitelem na pražském magistrátu. Plány má velké, ale o jejich osudu i o budoucnosti samotného Procházky rozhodnou klíčová povolební jednání.
Už před volbami hovořil David Procházka o tom, že pokud mu kandidatura za Starosty a nezávislé (STAN) vyjde, je připraven opustit pozici šéfa startupu Donio, který založil a který pomáhá vybírat peníze nejen na dobročinné účely. Zda se tak stane, ještě není jisté, ale pokud ano, bude to znamenat dvě věci – že Procházka dostane jednu z důležitých pozic v rámci magistrátu, ale i to, že jeho startup pojede dál. „Do poslední chvíle jsme netušili, kam se to vrtne, ale naštěstí to nakonec ulétlo správným směrem,“ říká k výsledkům voleb, které STAN přisoudily pět mandátů.
O tom, zda se bude strana v čele s pražským lídrem Petrem Hlaváčkem opět podílet na vedení hlavního města, se nyní vedou jednání. David Procházka neskrývá, že míří na ty nejvyšší mety, a kdyby se mohl stát radním, tedy po primátorovi a jeho náměstcích jedním z nejvýše postavených zastupitelů, rozhodně by neváhal. „Do kampaně jsem šel s tím, že chci mít možnost pozitivně a přímo ovlivnit rozvoj města. To se z pozice neuvolněného zastupitele dělá těžko, jeho dopad je minimální,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch, v němž mimo jiné vysvětluje i to, v jaké oblasti by chtěl pomáhat hlavní město rozvíjet.
Jaká procenta jsi reálně před kandidaturou dával tomu, že se dostaneš do zastupitelstva?
Měl jsem to upřímně 50 na 50. Odhady hovořily o čtyřech až dvanácti procentech, navíc záleželo, v jaké bublině jste se zrovna pohybovali. Jedni říkali, že je pro ně složení jiných kandidátek nepřijatelné, a proto nám dají hlas a tím pádem i druhou šanci. Jinde se zase v každém příspěvku zmiňovala kauza Dozimetr. Půl na půl byla i kontaktní kampaň a naše interní průzkumy ukazovaly 4,5 procenta, bylo to tedy těsné. Do poslední chvíle jsme netušili, kam se to vrtne, ale naštěstí to nakonec ulétlo správným směrem.
Jsi nejmladší zastupitel na pražském magistrátu. Co bude dál?
Vážím si důvěry, kterou mi voliči dali, získal jsem hodně preferenčních hlasů. Teď bude záležet na koaličních jednáních. Zahájili jsme debaty s koalicí Spolu, která vyjádřila ochotu s námi spolupracovat, ale záleží, kdo další se přidá. Preferovali bychom širokou demokratickou koalici.
Jak jsi politicky založený? Očekávám, že podobně jako STAN, když jsi na jejich kandidátce?
Měl jsem v tomto ohledu vždy trochu rozpor. Na jednu stranu jsem podnikal, což vás táhne spíše k pravici, ale na druhou stranu jsem také odjakživa inklinoval k pomoci lidem. A to se zase připisuje zejména levici a sociálním tématům. Ukotvilo mě to ve středu a STAN je typická středová strana, která je občas víc středopravicová, občas víc středolevicová. Obecně vyznávají liberální, prozápadní hodnoty, je tam prvek decentralizace, to mi bylo sympatické. Byl jsem dlouhodobě volič STAN, a kdybych nekandidoval, pravděpodobně bych je volil.