Bylo první, které v Evropě vydalo bankovky, teď je může jako první zrušit. Švédsko testuje digitální národní měnu
S tím, jak roste globální obliba bezhotovostních plateb, na síle nabírá i otázka, zda je ještě nutné, abychom v roce 2020 stále používali mince a papírové bankovky. Většina důležitých transakcí se přesouvá na internet, lidé díky službám typu Apple Pay a Google Pay začínají chápat pohodlí, které placení telefony představuje, a kryptoměny ukázaly, že digitální platidla mohou fungovat i ve skutečném světě, byť to v jejich případě stále ještě místy trochu drhne.
Po stránce výhod digitální měny oproti té fyzické můžeme zmínit i vyšší bezpečnost a koneckonců i hygienu – peníze jsou jedním z největším přenašečů bakterií na světě. Jakmile se tyto aspekty spojí dohromady, vize plnohodnotné státní virtuální měny může dávat smysl. Podobné debaty se vedou napříč různými státy, nicméně všechny předbíhá Švédsko.
Sveriges Riksbank, centrální banka Švédska, totiž nově zahájila pilotní testování virtuální varianty své národní měny – švédské koruny. Ta vznikla v prosinci minulého roku jako nápad s teoreticky podchyceným technickým zajištěním, až nyní se ale dostává do oběhu, v rámci kterého se bude experimentovat s tím, zda může být jednou z alternativ k tradičnímu fyzickému formátu.
Švédská národní banka má se svou digitální měnou, nazvanou jako e-krona, poměrně velké plány. Už při prvotním testování jí má být připraveno stabilní rozhraní založené na blockchainové platformě Corda. V rámci něj mohou lidé zkoušet nejen placení, ale také vybírání a vkládání peněz do virtuální peněženky v telefonu.
Je pravděpodobně, že Švédi si tento princip oblíbí. Je to právě tento skandinávský národ, jenž pomalu dává sbohem tradičním papírovým bankovkám. Podle agentury Reuters, která o této zprávě informovala, je v bankovkách uloženo pouhé jedno procento jejich hrubého domácího produktu, čímž si vysloužili status světově nejméně závislé země na hotovosti.