Byt na Smíchově je jako chata v centru města. Má hliněné omítky, voní dřevem a ignoruje ruch ulice

Přestože se nachází uvnitř industriálně působícího objektu, byt ve smíchovském Neugrafu nabízí náruč plnou přírody, klidu a světla.

iva-hajkova-studio-smichov-natural-apartment-kubicek-studio-01-min

Foto: Kubicek.Studio

Byt na Smíchově je chatou uprostřed města

0Zobrazit komentáře

Neugraf je nový projekt moderního městského domu na Smíchově, který svým industriálním pojetím odkazuje na historickou budovu bývalé tiskárny, která se v ulici Grafická nacházela. Přestože z ulice může objekt vyvolávat pocit neútulnosti, jeden z jeho bytů jí má na rozdávání. Pro inspiraci si odskočil mimo hranice městské džungle. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Načítám formulář...

Dům Neugraf pracuje s velkými betonovými plochami, tmavými rámy oken a kovovými prvky. Na první pohled jeho šedá fasáda evokuje dojem tvrdosti, hrubosti a vyvolává pocit, že podobné musí být i bydlení uvnitř. Tomu nahrávají i okolní smíchovské kancelářské budovy. I díky nim je okolní životní tempo vysoké – jenže jeden z bytů Neugrafu se rozhodl, že se naopak stane oázou klidu.

Byt příznačně nazvaný Nechata nabízí náruč plnou přírody, světla a zpomalení. Přesto místo, na kterém se nachází, sem tam připomíná. „Naším úkolem bylo vytvořit příjemný, klidný prostor s přírodními materiály, přívětivé prostředí domova. Výhled z velkého francouzského do střech a fasád starých činžovních domů, stromů a nebe poskytuje relaxující nadhled nad každodenním ruchem v ulicích,“ popisuje svůj úkol autorka návrhu Iva Hájková z Iva Hájková Studio.

Byt se vyznačuje lehkostí a jemností, které do interiéru vnáší především množství použitého dřeva. To se objevuje na podlahách i stropech i terase. Doplňují jej hliněné omítky, které dovnitř vnáší další naturální element, nechybí však ani šeď betonu.

Byt jde cestou minimalismu. Některé stěny byly ponechány v čistě bílé barvě, se kterou pracuje i kuchyňská linka a další vestavěný nábytek. V kontrastu s tím jsou pak některé prvky v černém provedení – třeba knihovna, lustr či pracovní stůl –, které do prostoru plného přírodních materiálů dodávají i trochu industriální surovosti.

Ta se však projevuje i na dalších detailech. Například keramická světla vyráběná na míru mají nedokonalý tvar, kamenné desce kuchyňského ostrůvku byla ponechána štípaná hrana a hliněná omítka nabízí nesourodost díky skvrnám na povrchu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym