Byznysová čtvrť bude rok bez metra. Praha zavře Pankrác kvůli budování přestupu na linku D

U stanice metra Pankrác stojí budovy s tisíci pracovních míst a taky City Tower nebo V Tower. Všichni budou muset v roce 2025 volit jinou dopravu.

Eliška NováEliška Nová

praha-metro

Foto: Jeshoots/Unsplash

Pražské metro

0Zobrazit komentáře

Samotné metro D pořád zní jako hudba budoucnosti. Za rok se už ale pro spoustu lidí stane víc než reálné. Od prvního ledna 2025 se uzavře stanice metra Pankrác. Ne na pár měsíců, ale rovnou na rok. Důvodem je právě výstavba přestupní stanice na déčko.

Zhruba 55 tisíc lidí, kteří tudy denně projdou, tak bude muset na rok změnit svoje návyky. Pankrác je přitom místo, kde se v Praze buduje byznysový distrikt. Stojí tu City Tower nebo V Tower, svoje sídlo tady má spousta společností. Ať už je to technologická firma Avast nebo bankovní instituce Raiffeisenbank. Je tu také obchodní centrum Arkády Pankrác, kde je zaměstnaných zhruba dva tisíce lidí.

Ti všichni budou od začátku přespříštího roku muset využívat tramvajové linky. Trať se v místě prodlouží, a to až před budovu na Budějovické ulici, která kdysi náležela České poště. Kromě tramvaje budou v místě zajišťovat dopravu také autobusy. Zavření stanice schválili v pondělí pražští radní.

nadrazi-krc

Přečtěte si takéPodívejte se, co se bude stavět okolo nových stanic metra DPodívejte se, co se bude stavět okolo nových stanic metra D. V Praze vzniknou nové čtvrti

Na Pankráci by se měl začít budovat přestupní tunel, kudy budou proudit davy lidí z linky C na linku D a naopak. Součástí prací bude také výměna eskalátorů vedoucích do vestibulu, výměna osvětlení, rozvodů a podhledů. Opravit by se mělo i veřejné WC, které už ve stanici je, ale dlouho není v provozu.

Stanicí metra Pankrác by po vzniku čtvrté linky mělo projít až 120 tisíc lidí denně. V současné době získává déčko zcela konkrétní obrysy. Stavět se začalo loni v dubnu, konkrétně trasa mezi Pankrácí a Olbrachtovou. Součástí toho je i vybudování nové přestupní stanice.

V další fázi by měla stavba pokračovat až na Nové Dvory, čímž by vzniklo pět stanic. Druhý úsek se měl už začít stavět, veřejnou zakázku ale zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dopravní podnik proti rozhodnutí podal rozklad, zakázka nicméně stále stojí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve třetí fázi budou práce pokračovat na úseku od Pankráce až po Depo Písnice a z Pankráce na Náměstí Míru. Dohromady by na modré lince metra mělo vzniknout stanic deset. Podle plánů by mělo být déčko v provozu v roce 2029, celkové náklady atakují hranici sto miliard. Vozy by měly být plně automatizované, jezdit tedy budou bez strojvedoucího. V jednotlivých stanicích kvůli tomu vzniknou bezpečnostní stěny.

Ulevit by čtvrtá linka měla především jihu města, kde jsou čtvrti jako Krč, Lhotka, Novodvorská nebo Libuš. Bydlí v nich až sto padesát tisíc lidí, kteří jsou dnes odkázáni především na automobilovou nebo autobusovou dopravu. V současnosti je nejblíže této části Prahy linka C. Ta ale už kapacitně nestačí a ve špičce není možné přidávat nové spoje.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Tip na výlet: Hrádek Aichelburg připomíná osud hraběte, který zvolil smrt namísto hádek se svou ženou

Na místě původní zříceniny hrádku vystavěného na počest velkého muže Krkonoš dnes stojí jeho zrestaurovaná verze, která nabízí netradiční výlet.

aichenburg5

Foto: Placehunter

Novodobá podoba hrádku

0Zobrazit komentáře

Na počest některých z nás se tesá do kamene, vyvěšují se pamětní desky nebo vztyčují sochy. Hrabě Berthold Aichelburg, významný krkonošský mecenáš žijící v 19. století, se však dočkal rovnou celého hrádku. Ten se dodnes ukrývá v lesích u Horního Maršova a může jej navštívit každý, kdo najde dostatek odhodlání.

Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hrabě z Aichelburgu je dnes označován za dobrého hospodáře, který po svém neúspěšném studiu práv v Praze a dvouleté vojenské kariéře začal v roce 1847 spravovat panství Horního Maršova, což dříve činil jeho otec. Pod Bertholdovým vedením vznikl v Maršově okresní soud, pila a v nedalekém Temném Dole také přádelna.

Berthold ovšem nebyl jen schopným hospodářem. Miloval také společenský život, hudbu a divadlo. A to dokonce tak moc, že ve svém pivovaru nechal vystavět divadelní sál, ve kterém trávil dlouhé hodiny. Tato kratochvíle se však nelíbila jeho ženě, která se s ním pohádala, a Berthold následně spáchal sebevraždu. Použil k ní pistoli, kterou od své ženy obdržel darem.

Co konkrétního si manželé roku 1861 řekli, se dnes můžeme jen dohadovat. Nicméně je jasné, že alespoň jeho poddaní měli svého pána rádi. Dva roky od jeho smrti totiž personál správy lesů vybudoval v lesním svahu Světlé hory kamenný hrádek, který byl na počest hraběte pojmenován Aichelburg.

aichenburg4

Foto: Placehunter

Hrádek stojí ve složitém terénu, kvůli kterému sem dříve turisté moc nechodili

Umělecká zřícenina měla být místem určeným pro turisty, ovšem nepříznivá poloha zapříčinila, že zde zřízená restaurace velmi brzy zavřela. Po poškození potrubí, které na místo přivádělo vodu, již nedošlo k jeho opravě, a celé místo začalo chátrat. Lesní hrádek se tak z romantické umělé zříceniny začal měnit na skutečnou.

Lidé sem chodili stále méně i kvůli nejrůznějším lesním kalamitám a lavinovému nebezpečí. Na začátku 20. století zbyly z Aichelburgu již jen obvodové stěny a o pár desítek let později přišel i o své jméno, když začal být v mapách značen prostě jen jako hrádek. Přesto jeho osud nebyl zcela zpečetěn.

„Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti. Interiér, kde se nachází zrestaurovaná busta hraběte, je permanentně uzamčený, ale v informačním centru Veselý výlet v Temném Dole si můžete zapůjčit sadu klíčů od hradu, a to v sezóně v době od 8:30 do 15:30. Klíče vám zapůjčí po předložení občanského průkazu, zapsání do návštěvní knihy, zaplacení vstupného a složení zálohy,“ uvádí cestovatelská aplikace Placehunter. A my jen dodáme, že je dobré připravit se i na konfrontaci s Bertholdovou ženou.

Pobyt v horách

Pokud se budete chtít v Krkonoších zdržet o něco déle než jen na návštěvu jednoho hrádku, můžete složit hlavu třeba v samém srdci Krkonoš, v Aparthotelu Svatý Vavřinec. Jeho majitelé se inspirovali ubytováním z různých částí Evropy, od Švýcarska přes Rakousko až po Itálii. A z každého si vzali to nejlepší. Design, minimalismus i skvělou kuchyni.

„Na své si přijdou milovníci dobrého jídla, kteří jistě ocení nabídku stařených mas připravovaných na tropickém mangrovníkovém dřevu. Fanouškům kvalitní relaxace pobyt určitě zpříjemní návštěva wellness a mysleli zde i na ty nejmenší. Pohrát si mohou v dětské herně se skluzavkami a spoustou hraček, pro ty odrostlejší je zde herna v podobě X-boxů, domácího kina nebo stolního fotbálku. Každopádně nic nebrání tomu, abyste těchto heren využili i vy a probudili tak v sobě zase trochu toho dítěte,“ popisuje místo portál Amazing Places.

aichenburg1

Foto: Amazing Places

Aparthotel Svatý Vavřinec

Pokud bude ve Svatém Vavřinci plno, můžete se nechat hýčkat v Hotelu Pecr, tedy čtyřhvězdičkovém hotelu, který nabízí ubytování v plně vybavených apartmánech i soukromé wellness na střeše hotelu.

„Různé dispozice jednotlivých apartmánů nabízí dost místa pro aktivní pár nebo rodinu s dětmi. Potěší pak zejména skvěle vybavená kuchyň. Odpočinout si můžete zajít do solné sauny, finské sauny, biosauny nebo parní lázně. V zimním období doporučujeme opalování na sluneční louce. Za zmínku také stojí ozdravná Kneippova lázeň,“ přibližuje místo Amazing Places.

aichenburg9

Foto: Amazing Places

Hotel Pecr Well

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre