Canicross s nejpovolanějšími. Šimon Cipro a fenka Løype nám v blátu a dešti ukázali kouzlo běhu se psem
Běh se psem spojuje sportovní aktivitu a trávení volného času se čtyřnohým miláčkem. Vydali jsme se za průkopníky tohoto sportu u nás.
„Ještě včera tu ležel sníh,“ říká mi Šimon Cipro v momentě, kdy se dostáváme na otevřenou planinu plnou bláta a studených kaluží. Prší a je zima, ale psi, kteří jsou s námi, jsou vyloženě nadšení. Radostně poskakují a štěkají, protože ví, že za chvilku je čeká to, co mají vůbec nejraději. Poběžíme totiž canicross, sportovní disciplínu, při které člověk uhání se psem připnutým k pasu. Právě tento sport a láska ke psům přivedla Šimona Cipra a jeho manželku Karolínu k rozhodnutí opustit lékařskou profesi i Prahu.
Obliba canicrossu v posledních letech v Česku i dalších evropských státech roste, jak mi potvrzuje sám Šimon Cipro, který se svou ženou Karolínou patří mezi největší odborníky na tuto sportovní disciplínu u nás. „V Česku je zhruba tisícovka lidí, kteří se aktivně účastní závodů. A podle množství prodaných postrojů se psem běhají další desítky tisíc lidí,“ vysvětluje mi Cipro.
Co je na běhu se psem tak lákavé, jsem se rozhodl zjistit na vlastní kůži, a to ve Smržovce, tak trochu zapomenutém městečku v podhůří Jizerských hor, které si Ciprovi se svými psy vybrali za svůj nový domov.
Soukám se proto do speciálního opasku, bez kterého se tato disciplína neobejde. Na první pohled vypadá trochu složitě, ale stačí jen nohy provléknout těmi správnými otvory a dotáhnout pár popruhů a hned je vše na svém místě. Zajímavé je, že sedák je koncipován tak, aby byl tah psa přenášen do pánve, nikoliv zad, přičemž sílu přenáší speciální pružné vodítko.
Zatímco já při pohledu na opasek nejspíš vypadal trochu zmateně, fenka Løype (norský výraz pro cestu), která byla pro daný moment mým přídavným motorem, do svého postroje zaplula naprosto zkušeně. Následně jen stačilo zacvaknout karabinu na opasku k vodítku – a člověk a pes se stali jedním. A pak už přišlo odpočítávání 3…2…1… a věci se daly do pohybu.
Přestože má Løype už svůj věk, okamžitě se v ní probudil potenciál evropského saňového psa, který byl vyšlechtěn křížením německého ohaře s dalšími plemeny, jako je například pointer či chrt. „To plemeno není oficiálně uznané, takže to je vlastně takový ořech,“ smál se při běhu Šimon Cipro, přičemž tuto větu pronesl jako zkušený běžec s naprostou lehkostí. To mé vyjadřování se čím dál tím víc zavzdušňovalo s tím, jak se zvyšovala spotřeba kyslíku.