Dog biatlon propojuje populární sport s během se psy. Sníh mají vynahradit právě čtyřnozí parťáci

Jak závody v této sportovní disciplíně vypadají, se může každý přesvědčit již tento víkend. A rovnou si dog biatlon vyzkoušet i na vlastní kůži.

dog-biatlon2

Foto: Běhej se psem

Dog biatlon kombinuje běh se psem a střelbu z laserové malorážky na terč

0Zobrazit komentáře

Biatlon se u nás stal díky úspěchů českých sportovců velmi populárním sportem. Věnovat se mu aktivně ovšem není úplně jednoduché. Je potřeba speciálních tratí se střelnicemi i běžkařského a střeleckého vybavení. Především pro majitele psů však existuje o něco dostupnější a velmi zajímavá alternativa. Jmenuje se dog biatlon a sportovcem se v něm stává jak páníček, tak i pes. Jak takové závodění vypadá, bude možné vidět již tuto sobotu nedaleko Prahy. A vítáni jsou i úplní začátečníci.

S biatlonem má tento druh sportu mnoho společného, to základní, tedy sníh, však chybí. Běžkování zde totiž nahrazuje takzvaný canicross, tedy běžecká disciplína, kdy má k sobě běžec připnutého psa, který mu v běhu tahem pomáhá. Druhá část již připomíná biatlon daleko více. Střílí se v ní totiž  z malorážek, opět je tu ovšem jedna změna. Vzhledem k citlivosti psích uší se pálí pouze laserem.

Podle mě neexistuje Čech, který by si za zimu alespoň jednou nepustil biatlonový závod a nezafandil našim vynikajícím sportovcům. Když jsme před lety s partou přátel hledali novou aktivitu, ve které bychom spojili krásu běhu se psem a něco nového a neotřelého, zrovna jsme se exhibičně účastnili závodu v kvadriatlonu, kde se střílelo laserovými zbraněmi. A myšlenka dog biatlonu byla rázem na světě,“ popisuje zrod sportu Šimon Cipro, který stojí za projektem Běhej se psem a také značkou Loype, jež se zabývá výrobou speciálních pomůcek pro výcvik psů.

Zcela nový sport se zrodil již před sedmi lety a od té doby se z něj stala oblíbená běžecká disciplína. Přesto si pořadatelé akcí, které s ním souvisí, stále kladou za cíl zachovat onu původní myšlenku otevřenosti závodů pro každého pejskaře bez ohledu na jeho fyzickou zdatnost či předchozí zkušenosti s dog biatlonem.

dog-biatlon1

Foto: Běhej se psem

Canicross je běh v kooperaci se psem

To si mohou zájemci potvrdit i tuto sobotu v Loučni, malé obci ležící zhruba hodinu autem severovýchodně od Prahy, nedaleko Benátek nad Jizerou. Právě zde se uskuteční již osmý ročník závodů v dog biatlonu. Úplní začátečníci i zkušení střelci si budou moci vybrat ze dvou tratí. První má dva kilometry, druhá pak necelých deset kilometrů. Každá trať je rozdělena na tři okruhy s mezizastávkami na střelnici.

Právě na ní se podobně jako u biatlonu odehrává to nejzajímavější a nenapínavější. Střílí se na šest metrů vzdálené terče z laserových malorážek, které běžci nemusí nosit s sebou, ale dostanou je při vběhnutí do prostoru střelnice.

Byť jsou laserové, mají malorážky klasickou konstrukci biatlonových pušek a odpovídají jim i svou vahou, díky čemuž je zážitek maximálně autentický. Na terč se střílí celkem pětkrát a zásah je indikován světelným signálem. Každý výstřel, který nenajde terč, znamená trestné vteřiny přidané k celkovému času závodníka a jeho psa.

Kdo se přijde na akci podívat a chtěl by si střelbu z laserové malorážky vyzkoušet, nemusí se nutně zapisovat do samotných závodů, což je možné i přímo na místě. Stejně jako sportovci si vybavení potřebné pro dog biatlon může vypůjčit každý zájemce a před samotným závodem si střelbu na terče vyzkoušet. Všechny potřebné informace jsou k dispozici na stránkách projektu Běhej se psem.