Čech se dostal do nejdražšího videa youtubera MrBeasta. V jeho extrémní olympiádě hrál o miliony

195 zemí, 195 soutěžících – a MrBeast a jeho nejnáročnější video v kariéře. Netradiční olympiáda nedopadla špatně ani pro českého reprezentanta.

Filip HouskaFilip Houska

mrbeast_1-2

Reprofoto: MrBeast/YouTube

MrBeast a český reprezentant

0Zobrazit komentáře

Nejprve si poradil s nekompromisním překážkovým během, kde vyhořela polovina soutěžících. Pak zvládl i nebezpečnou gymnastiku, kde musel ve velké výšce přeskakovat přes pohyblivé kladky. Třetí kolo se mu ale stalo osudným – střelba z luku totiž nebyla jeho silnou stránkou. I tak ale může být vyvolený Čech maximálně spokojen, protože se stal přímou součástí dosud nejnákladnějšího videa, které nejsledovanější youtuber planety MrBeast vytvořil. A ještě si odnesl hezkou finanční odměnu.

MrBeast, který je se základnou 177 milionů odběratelů největším tvůrcem na YouTubu, lákal na své nové video už před týdnem. Zatímco bořila rekordy v počtu zhlédnutí jeho dovolená za dvaadvacet korun, z níž se následně vydal do naprostého přepychu, on už fanoušky připravoval na něco, co v jeho kariéře nemělo obdoby. A jak sám přiznal, náklady se šplhaly ke stovce milionů korun. Teď už svět ví, co na jeho další internetové vylomenině bylo tak drahé. Udělal totiž vlastní olympiádu.

Vybral 195 soutěžících, kteří byli zároveň jeho odběrateli, přičemž všichni byli z jiné země. Proto se mezi nimi objevil i reprezentant z Česka, který na svém trikotu hrdě nosil nápis Czechia a dělal vše pro to, aby pro svou krajinu vyhrál a odvezl do ní velkou zlatou medaili spolu s peněžní odměnou ve výši čtvrt milionu dolarů, tedy zhruba 5,5 milionu korun. Konkurence z celého světa ale byla silná, nicméně nač stahovat kalhoty, když nejvyšší stupínek bedny je ještě daleko…

Jak má MrBeast u svých videí ve zvyku, nic není jen tak. Jeho filmografie čítá několik děl, která jsou postavená na nejrůznějších výzvách – ostatně se stačí podívat na video, kde imitoval seriálový hit Hra na oliheň. Nebo třeba na to, jak musel sám s partou kamarádů přežívat týden na polorozpadlém voru v oceánu, kilometry od nejbližšího břehu – a pouze se základními surovinami. Výzvou byla i tato extrémní olympiáda, která prověřovala fyzickou i psychickou odolnost.

mrbeast_1-1

Přečtěte si takéMrBeast kraluje. Oceán přežil, tak to oslavil dovolenou za 22 korunOceán přežil, tak to oslavil dovolenou za 22 korun. A opět roztočil YouTube do rekordních čísel

Obě zmíněná videa – dobrodružná dovolená a trosečnická eskapáda – trhala rekordy v počtu zhlédnutí za jeden den. A to nejnovější, kde MrBeast vymyslel vlastní verzi olympijských her, udělalo to stejné. Za den dosáhlo 58 milionů zhlédnutí, což je bezprecedentní hranice, kterou žádný jiný tvůrce (vyjma hudebních kanálů) na YouTubu nepřekonal. A vlastně se není čemu divit, když jde o nápad, který na nejpopulárnější videoplatformě na internetu nemá obdoby.

Reprezentanti z jednotlivých států se nejprve museli poprat s překážkovým během, ti úspěšní se následně přesunuli do velkého areálu, kde probíhala netradiční gymnastika. Po ní se museli popasovat se střelbou z luku na terč, znovu pod „hrozbou“ pádu do molitanové jámy. Tu už české želízko v ohni nezvládlo, proto nepoznalo, co to je, když pouhých šestnáct hráčů vstoupilo do haly, kde měli za úkol porazit soupeře v šermu.

Pohled na českého reprezentanta je v úseku 1:30 a 6:55.

O vítězi celých her pak rozhodovaly fotbalové penalty, ve kterých se stal nejúspěšnějším reprezentant z Libye, jenž si odnesl zlatou medaili a 250 tisíc dolarů k tomu. Na stříbrném místě ale skončil Evropan, tudíž alespoň nějaké zadostiučinění pro fanoušky ze starého kontinentu. Třetí místo patřilo klukovi z Tádžikistánu. Žádný ze soutěžících ale nevyšel úplně naprázdno – vedle velkého zážitku s největším youtuberem planety dostal každý dva tisíce dolarů za účast, tedy asi 44 tisíc korun.

Video pod názvem Every Country On Earth Fights For $250,000! se ale neobešlo bez kontroverze. Protože se MrBeast snažil do své olympiády dostat zástupce ze všech zemí světa, zahrnul i Rusko a Ukrajinu, které jsou nyní ve válečném konfliktu. V části, kde se ukazují grafické mapy zemí, které vypadly, respektive které pokračují dále, pak jeho tým označil poloostrov Krym jako část Ruska, což vyvolalo mezi diváky velké emoce, které mnohdy zastiňují nadšení, jež z výsledku panuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A byť je to na první pohled zřejmé, hodí se dodat, že všechna videa mají jasný scénář a početný tým lidí, kteří mnohdy velice náročný proces tvorby zajišťují. Všude musí být kamery, vše musí být pečlivě sestříhané, aby to udrželo pozornost (proto MrBeast v úvodních vteřinách zpravidla vždy zmíní to nejzajímavější na celém obsahu), a do detailu musí být naplánována i produkce a logistika. Ať už samotných rekvizit, tak vybavení štábu a podobně.

I někdo tak známý jako MrBeast ale musí řešit „běžné podnikatelské problémy“. Příliš dobře mu totiž nevychází podnikání s jeho vlastními burgery. Se společností, která provozuje jeho virtuální řetězec restaurací MrBeast Burger, se nyní dostal do právních tahanic poté, co ji zažaloval za to, že obětovala kvalitu pokrmů na úkor rychlého rozšiřování. Stejná firma na youtubera podává protižalobu o 100 milionů dolarů. A situace se táhne.

Ještě jste neviděli Star Trek: Podivné nové světy? Napravte to, druhá řada právě skončila a je skvělá

Strange New Worlds je nejnovější – a velice povedený – startrekovský seriál. Najdete ho na SkyShowtime a přináší to, co ze Star Treku dělá Star Trek.

Michal MančařMichal Mančař

star-trek-strange-new-worlds

Foto: Paramount

Anson Mount jako kapitán Christopher Pike a Ethan Peck jako jeho pravá ruka Spock

0Zobrazit komentáře

Když před pár lety Star Trek: Discovery půl století po původním seriálu připomněl postavu kapitána Christophera Pikea na můstku hvězdné lodi Enterprise, fanoušci byli nadšení. Filmaři si toho všimli, a tak stvořili spin-off Star Trek: Strange New Worlds, v češtině Podivné nové světy. Kapitán Pike v podání snad až nelegálně charismatického Ansona Mounta svou posádku před pár dny dovedl do finále druhé řady seriálu na streamovací službě SkyShowtime. Stojí za to?

Titulek článku jste si nejspíš přečetli, takže odpověď na otázku z předchozí věty znáte. Druhá sezóna seriálu Star Trek: Podivné nové světy (v titulcích a grafice občas narazíte i na Tajemné nové světy) je nutnost pro každého fanouška. To platilo i o úvodní sezoně, druhá vše místy posouvá ještě o něco dál. A hned na začátek se také sluší říct, že pro znalce jsou Strange New Worlds samozřejmě splněný sen, ale coby skvělé sci-fi poskytnou zábavu i těm, kteří si třeba v názvu značky slůvko Trek neustále pletou s Wars.

V tom se liší třeba od seriálu Picard, jiného nedávného počinu, který byl přitom také skvěle startrekovský. Třetí a podle všeho poslední sezona Picarda byla totiž nádhernou nostalgií především pro milovníky seriálové éry Nové generace. Když se obnovila stará přátelství, objevily se slavné lodě Hvězdné flotily – včetně té, jejíž registrační číslo končí písmenem D – nebo se rozezněly skladby známé třeba i z Voyageru, byly to nezapomenutelné chvíle, krásné loučení a milostný dopis celému Star Treku. Možná se slzami na krajíčku.

Zato Podivné nové světy jsou dravější, svižnější, odlehčenější… Ale přesto úplně stejně věrné duchu díla Gena Rodenberryho. Tohle prostě je ten Star Trek, jak má být. Posádka na hvězdných cestách, kterou tvoří kompetentní profesionálové, jejichž znalostem vědy a vesmíru se vyrovná jejich lidskost (či jejím ekvivalentem u mimozemšťanů). Vždyť není právě to nejzákladnějším znakem vědeckofantastického žánru? Skrz optiku klidně i smyšlených technologií a scénářů poskytovat jedinečný pohled na skutečný život?

309 – Vox

Přečtěte si takéPoslední řada kapitána Picarda je nádherná nostalgie Star TrekuSladká startrekovská nostalgie. Poslední řada kapitána Picarda je krásné loučení s tou nejlepší posádkou

Ale odpusťte možná až přílišný patos předchozí věty. Pravda je prostě taková, že Strange New Worlds se vracejí k těmto základům dost možná té nejlegendárnější značky žánru sci-fi. Nejpřísnější příznivci nemohou odpustit předchozímu seriálu Star Trek: Discovery až přílišný odklon od zaběhnutých kolejí a ideálů Star Treku, ale Podivné nové světy i ve druhé desítce epizod ukazují, že i na 57 let staré premise můžete vystavět dobře natočené dílo. Je to moderní seriál, který zůstal Star Trekem.

Na jednu stranu tak dojde na komorní soudní drama, v němž před tribunálem zdánlivě stojí jednotlivec, ale ve skutečnosti se soudí samotný systém (vzpomínáte na vynikající epizody The Measure of a Man nebo Drumhead z TNG?). Stejně tak druhá řada ST:SNW nabídne díl, v němž posádka čelí podivné nákaze, která má cosi společného s planetou Rigel VII (pamětníci původního seriálu ze šedesátých let zbystří). A i tentokrát dojde na několikeré hrátky s časem.

Ale na stranu druhou se Podivné nové světy nebojí přijít s muzikálovou (!) epizodou, která – neuvěříte, dokud neuvidíte a neuslyšíte – je povedená, tedy pokud nejste suchar a neodsuzujete i pohádkový díl z první série. Mimochodem vyvolává otázku, jestli písmeno K v hudebním žánru k-pop znamená klingon Kromě očekávatelných stovek odkazů na bohatou historii a vlastně i budoucnost Star Treku dojde i na přímý crossover. Střetnou se totiž světy Strange New Worlds a animovaného Star Trek: Lower Decks. Ano, oba příběhy a jejich aktéry uvidíte jak v kreslené, tak hrané podobě.

Jistě, zrovna v tomto dílu tak dostane větší prostor komedie. Jenže nikdy zcela nepřebije to startrekovské srdce – naopak, to možná vynikne nejvíc, když dvojice obyčejných členů Hvězdné flotily potká své idoly. Posádka Enterprise navíc musí vyřešit časovou anomálii, nikoliv jen bavit diváky vtípky a referencemi. Mimochodem, pokud jste Lower Decks ještě neviděli, také to napravte. Přesně v duchu této epizody Podivných nových světů totiž kreslený seriál umí rozesmát, ale hlavně nadchnout oddaností a znalostí Star Treku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhá sezona Strange New Worlds přímo navazuje na první, při řešení převážně kosmických (a občas komických – byť ne vždy, ve druhé řadě hrají velkou roli i válka a posttraumatický stres) zápletek tak dostává prostor pokračování dějových linek načrtnutých v dřívějších epizodách. Kromě předurčeného osudu kapitána Pikea to je samozřejmě soudní přelíčení s první důstojnicí Unou, hrozba lidožravé rasy Gornů, ale i startrekovský evergreen ve vyvažování lidské a vulkánské stránky pana Spocka. Kterého čekají zásnuby.

Podivné nové světy musejí kvůli časové posloupnosti jednotlivých Star Treků dojít k předem daným koncům, navigátory vytyčený kurz ale nabízí spoustu neprobádaných úseků. Na scénu se tak dostanou i nové či málo vídané tváře a stejně tak není problém, že se tu a tam zastaví i budoucí kapitán James T. Kirk… A možná i další z dnes už legendárních postav. Přesto pevné jádro posádky hraje zdaleka tu nejhlavnější roli.

hrib-comic-con

Přečtěte si takéZdeněk Hřib na Comic-Conu: Ať je Praha jako Star Wars a RoklinkaBudoucnost Prahy? Mezi Star Wars a Roklinkou, hlavně ne Gotham, přál si Zdeněk Hřib na Comic-Conu

Ze sebevědomého a zkušeného kapitána Pikea učinil herec Anson Mount dalšího z řady vynikajících velitelů startrekovského kánonu v nejtěsnější blízkosti za Jean-Lucem Picardem nebo Benjaminem Siskem. Mladší (tedy přinejmenším služebně) osazenstvo můstku Enterprise snad může konzervativnějším příznivcům někdy připadat až příliš progresivní či snad přidrzlé, ale není právě Hvězdná flotila místem, které by dalo takovým jednotlivcům perfektně vyniknout? Je.

Ethan Peck coby Spock dostane několik příležitostí ukázat obě stránky své postavy. Rebecce Romijnové v roli Uny patří hned úvod seriálu, který řeší finále první řady. Do popředí se dostává Jess Bushová v roli sestry Chapelové. Temnější stránku a traumata minulosti ukazuje Babs Olusanmokun jako doktor M’Benga. Stejně jako nechává Hvězdná flotila vyniknout jednotlivcům, tak scénář vědomý si omezeného formátu deseti epizod dává všem hlavním postavám dostatečný prostor, když už ne přímo dedikovaný díl.

Možná by se chtělo říct, jestli ono zachovávání věrnosti ideálům Star Treku není od tvůrců zároveň až příliš velká sázka na jistotu. Jenže lze to považovat za výtku, když tou jistotou je právě to, co ze Star Treku činí Star Trek? Tedy pouť skrz nekonečný vesmír s cílem vydávat se za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace, odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal? Kdepak. Zařaďte warp pět a jděte si pustit Star Trek: Podivné nové světy. Třetí řada už je potvrzená.