Ceny Gratias Tibi ukazují, že mladí Češi mění svět k lepšímu. Nominace jsou otevřené do konce dubna

Člověk v tísni pořádá už devátý ročník přehlídky, která oceňuje aktivity Čechů do 30 let.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

panek_gratiastibiEvent

Foto: Gratias Tibi

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, která předává Ceny Gratias Tibi

0Zobrazit komentáře

Studenti Lékářské fakulty z pražské Karlovy univerzity si už před lety uvědomili, jak zásadním problémem je, že část lidí odmítá očkování. S pandemií covidu byla jejich práce potřeba ještě víc. Projekt nazvaný Medici PRO Očkování se proto loni stal jedním z laureátů Ceny Gratias Tibi. Ještě do konce dubna lze nominovat projekty pro její letošní ročník. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

Ceny každoročně vyzdvihují dobročinné aktivity mladých. Gratias Tibi znamená v latině „děkuji tobě“ a faktem je, že nositelům je opravdu za co děkovat. Od roku 2014 je udílí organizace Člověk v tísni a od té doby lidé do soutěže nominovali přes 950 dobročinných projektů se širokou škálou zaměření.

Jednotlivci či skupiny mohou získat ocenění ve třech věkových kategoriích – základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. Odborná porota v každé z kategorií vybere tři finalisty a následně i vítěze.

Kromě toho vybírá porota složená ze zástupců partnerských organizací také nejlepší projekt v oblasti ochrany životního prostředí. O všech vybraných finalistech následně také hlasuje široká veřejnost, která určuje vítěze Ceny České televize.

Inspirací pro letošní ročník může být třeba i příběh Jiřího Žáka. Ten ve třinácti letech rozjel projekt Šití roušek pro ty, kdo je potřebují. V době, kdy byl všeobecný nedostatek ochranných prostředků, začal sám doma na stroji šít roušky a rozdávat je.

Přestože narazil na posměch spolužáků, pokračoval a s pomocí své maminky rozeslal stovky roušek do Česka i do zahraničí. V rámci Gratias Tibi získal loňskou Cenu České televize.

Nominaci do letošního ročníku mají kromě jiných například projekt o dezinformacích nebo aplikace na podporu finanční gramotnosti. Vítězové obdrží ceny na slavnostním předávání v září.

Mohou získat třeba vzdělávací zájezd do Štrasburku nebo Norska, finanční podporu svého projektu nebo workshop dle svého výběru. Nominovat sami sebe nebo dobročinný projekt ze svého okolí můžete na stránkách ceny.