Ceny nemovitostí v Česku začínají opět stoupat. Na jižní Moravě však déle než rok klesají

Poptávka po nemovitostech roste, čímž tlačí také na růst cen. V Česku se tak za poslední kvartál průměrná cena zvedla o 5,1 procenta.

Průměrné ceny bytů napříč Českem začaly pozvolna růst

0Zobrazit komentáře

Na českém realitním trhu se objevují první vlaštovky, které věstí konec stagnace a poklesu cen. Ve většině krajů se totiž nabídkové ceny bytů obrátily k růstu. V Praze průměrně poskočily o 3,5 procenta, ve Středočeském kraji o 4,5 procenta a v Jihočeském kraji o 7,6 procenta. Výjimku představuje jižní Morava, kde ceny bytů klesají už déle než rok, mírný pokles nebo stagnaci oproti předchozímu kvartálu lze pozorovat na Vysočině, v Ústeckém, Olomouckém a Pardubickém kraji. Vyplývá to z aktuálních dat realitní skupiny EHS.

Kdo vyhlížel další pokles nemovitostí, možná čekal až příliš dlouho, jelikož v uplynulém kvartálu letošního roku začaly nabídkové ceny opět pozvolna stoupat. „Jsme nyní v pokračující fázi mírného optimismu. Ukázalo se, že na realitním trhu peníze stále jsou – klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, ale i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat,“ komentuje situaci Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky.

Podle dat Bezrealitky a realitní kanceláře Maxima, na nichž EHS své analýzy staví, byla nejsilnější poptávka po menších bytech, naopak hůře na tom byly byty atypické nebo před rekonstrukcí. V jejich případě byly mnohdy nutné cenové ústupky. Někdy sehrál roli v prodeji za nižší cenu také časový tlak způsobený neschopností splácení hypotéky po jejím refinancování. I přesto ale průměrné ceny rostly – v celém Česku došlo k mezikvartálnímu zvýšení o 5,1 procenta.

byty-vyvoj

Foto: EHS

Vývoj průměrných cen bytů v Česku

V Praze průměrné ceny starších bytů opět naskočily na růstovou křivku a aktuálně se dostaly na 117 tisíc za metr čtvereční, čímž zcela smazaly pokles, k němuž došlo v uplynulém roce. K tomu přispěla rostoucí poptávka, kterou podpořil větší zájem o hypotéky. Ten potvrzuje i Hypomonitor, podle něhož byl objem poskytnutých hypoték v červnu nejvyšší za poslední rok – z květnových 3,46 tisíce se dostal na 3,8 tisíce.

„Už nyní je takřka jasné, že ceny pražských nemovitostí budou dále stoupat. Několikátý kvartál v řadě se ukazuje, že majitelé raději prodej pozdrží, než aby přistoupili na aktuální ceny. Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125 tisíc korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby roku 2021,“ dodává Meyer.

Rostoucí ceny v hlavním městě se zároveň propisují do zvýšeného zájmu o nemovitosti ve Středočeském kraji, zejména v Berouně, Kladně, Benešově, Příbrami, Kolíně, Mladé Boleslavi nebo Mělníku. Ceny zde tak začaly šplhat na nová maxima. U rodinných domů se zvýšily na téměř 65 tisíc za metr čtvereční, u bytů na skoro 80 tisíc za metr čtvereční.

Jinak je tomu v dříve rychle rostoucím Jihomoravském kraji, kde průměrné ceny bytů pokračují už rok v poklesu a přibližují se cenám ve Středočeském kraji. Na začátku léta se starší byt průměrně prodával za zhruba 80,5 tisíce korun za metr čtvereční, což je o zhruba 15 procent méně než před rokem touto dobou. Obyvatelé jižní Moravy se totiž vrátili k rodinným domům, zároveň je v regionu nedostatek kvalitních bytů v nabídce.

To se týká například nových bytů v Brně. Podle údajů společnosti Trikaya měli na konci roku 2022 developeři k dispozici celkem 1547 jednotek v novostavbách, v druhém čtvrtletí roku 2023 se nabídka zmenšila mezikvartálně na 1229 bytů. Za poslední rok je tak aktuálně volných nejméně bytů a těch nových bylo za celé čtvrtletí do prodeje uvedeno jen 39.

„To je méně než za jakýkoliv jediný měsíc loňského roku. Naproti tomu z trhu během tří měsíců zmizelo bezmála 250 bytů. Jen lehce přes stovku z toho tvoří nově realizované transakce, v případě některých projektů se developeři rozhodli pozměnit strategii a byty z trhu stáhli za účelem jejich pozdějšího pronájmu,“ vysvětluje Dalibor Lamka, šéf společnosti Trikaya.

I přes nedostatek bytů v Brně však jejich cena stále stagnuje. Od druhého kvartálu se v případě novostaveb drží stabilně okolo 126 tisíc korun za metr čtvereční. Stagnaci potvrzují i data jiných realitních společností, která zohledňují ceny všech bytů v nabídce, tedy i těch starších. Například podle serveru Sreality se od začátku roku průměrně pohybují kolem 97 tisíc za metr čtvereční.