Černý rolák a baryton jsou pryč. Holmesová jde za mříže, už nehraje Jobse, ale oddanou matku
Theranos Elizabeth Holmesové sliboval revoluci ve zdravotnictví. Navěky se ale zapsal do startupové historie jako příklad podvodu obřích rozměrů.
Zakladatelka Theranosu Elizabeth Holmesová
Žena, které všichni uvěřili, jde do vězení. Zakladatelka startupu Theranos Elizabeth Holmesová dokázala přesvědčit i zkušené investory o tom, že vymyslela technologii, která z jediné kapky krve dokáže pacienty otestovat na široké spektrum nemocí. Stylizovala se při tom do ženské verze Steva Jobse – na veřejnosti vystupovala v typickém černém roláku, k tomu přidala i hluboký hlas. Jak ale práce novinářů a soudu potvrdily, lhala skoro o všem. Podvedeným dluží stovky milionů dolarů a dnes má nastoupit do ženské věznice v Texasu, aby si tam odseděla jedenáct a čtvrt roku za podvod.
Holmesová se kvůli trestu vrací do míst, kde vyrostla. Texaská věznice Bryan, její nový domov, totiž leží zhruba 160 kilometrů od Houstonu, kde strávila dětství. Na vysokou školu se přesunula do Kalifornie, na Stanford. V roce 2003 při studiu na prestižní univerzitě založila startup Theranos, tehdy s názvem Real-Time Cures. Bylo jí devatenáct let a už tehdy byla pověstná přísnou pracovní morálkou. Podobně jako úspěšní miliardáři Mark Zuckerberg, Bill Gates, Larry Page nebo Sergey Brin i Holmesová se studiem předčasně skončila. Roli v tom mělo hrát i údajné sexuální zneužití, které na univerzitě zažila, napsalo NPR.
Podobně jako ti nejlegendárnější technologičtí vizionáři pracovala z garáže u domu, kde v té době bydlela. O deset let později ji přísný režim vynesl titul nejmladší miliardářky, která se do té doby vypracovala k tak velkému jmění. Držela totiž akcie Theranosu, které v jednu chvíli měly hodnotu 4,5 miliardy amerických dolarů, startup také získal ohodnocení na devět miliard.
Sliboval totiž revoluci ve zdravotnictví – test širokého spektra nemocí z pouhé kapky krve místo zdlouhavých odběrů. A hlavně bez dlouhých jehel, ze kterých má Holmesová fobii, píše Business Insider. Vynález zněl jako pohádka. Nakonec jí opravdu byl, ovšem ne tak, jak si fanoušci a především investoři Theranosu představovali.