Červenú ignoruj. Na Slovensku zavádějí systém šipky, která umožňuje jet, i když to semafor zakazuje

Červená na semaforu znamená „Stůj“, ví to i malé děti na dopravních hřištích. Pokud k ní však přidáte zelenou šipku, začíná být situace komplikovanější.

semavtip

Foto: Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja

Nové značení umožňuje řidičům na Slovensku ignorovat červenou na semaforech

0Zobrazit komentáře

Stání na semaforech je disciplína, kterou nemá rád snad žádný řidič. Sice by bez nich vládl chaos, jsou ovšem momenty, kdy semafory mohou plynulosti provozu bránit – a svítí zbytečně. Nejčastěji se jedná se o scénář, kdy chce řidič z pravého jízdního pruhu odbočit doprava, ale musí stát na místě. Na Slovensku proto zavádějí novou značku, která umožňuje řidičům červenou na semaforech ignorovat, pokud chtějí vpravo odbočit.

Na některých křižovatkách v Česku je možné narazit na světelné značení v podobě zelené šipky, která řidičům odbočujícím doprava průjezd umožňuje, i když na hlavním semaforu svítí červená. Na Slovensku nyní tento systém zavádějí v podobě statické značky se zelenou šipkou.

Toto značení v různých obdobách je standardem ve Spojených státech, ale i některých jiných státech Evropy. Na Slovensku se objevilo díky vyhlášce z roku 2020, a to na dočasném semaforu v obci Grob. S novým dopravním značením se pak pojí několik pravidel, která musí řidiči dodržovat. Odbočit umožňuje pouze vozům v pravém jízdním pruhu. Při odbočování zároveň nesmí ohrozit či omezit jiného účastníka provozu – řidiče, cyklistu, ani chodce.

Slovenské úřady si od toho slibují lepší průchodnost křižovatek a nižší výskyt kolon. O jejím zavedení se diskutovalo před několika lety také u nás. V roce 2018 to přinesl na stůl tehdejší ministr dopravy Dan Ťok, podle kterého by zavedení této značky podpořilo plynulost provozu i ekologii. Mimo to hovořil také o možnosti zvýšení maximální povolené rychlosti na českých dálnicích na 140 km/h ze současných 130 km/h. Žádný z návrhů se však do praxe nedostal.

Mimo zelených šipek na slovenské řidiče čeká ještě jedna novinka v podobě černé šipky stáčející se ke svému začátku, která umožňuje otáčet se na křižovatce do protisměru, a to v momentě, kdy na semaforu svítí zelená. Také v tomto případě platí, že řidič nesmí omezit či ohrozit ostatní účastníky provozu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym