Češi investují v Izraeli. Inven Capital dává peníze do chytrého zemědělství a sází na dekarbonizaci

Fond, který je venture kapitálovou odnoží společnosti ČEZ, opět investuje v Izraeli. Dva úspěšné exity už tam má za sebou.

Peter BrejčákPeter Brejčák

petr-mikovec2-2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital

0Zobrazit komentáře

Izraelský startup Taranis díky umělé inteligenci pomáhá zemědělcům hlídat zdraví jejich plodin a přecházet na regenerativní formy zemědělství, které vedou k ukládání oxidu uhličitého do půdy. Aby dokázal více škálovat svůj byznys, obrátil se na pomoc investorů a výraznou roli v tomto příběhu hrají také Češi. Tuzemský fond Inven Capital, který spadá pod křídla energetického giganta ČEZ, totiž vedl kolo o celkové výši 40 milionů dolarů, v aktuálním přepočtu 980 milionů korun.

„Inovace v oblasti agrotechniky mají zásadní význam pro rozvoj udržitelného zemědělství, co nejefektivnější využívání zdrojů a zajištění budoucnosti zemědělství. Technologie, které využívají chytrá řešení pro pěstování plodin – jako ta od Taranisu –, mají rozsáhlý potenciál zlepšit právě udržitelnost,“ komentuje Petra Sokolová, investiční manažerka Inven Capital.

K českému fondu se do aktuálního kola takzvané série D přidala řada dalších investorů, historicky již startup získal celkem 100 milionů dolarů, asi 2,5 miliardy korun.

Platforma Taranisu analyzuje jednotlivé plodiny. Na to využívá snímky listů, které zkoumá umělá inteligence založená na strojovém učení. Algoritmy jsou vyškolené díky více než 200 milionům datových bodů. Zemědělcům pomáhají dělat správná rozhodnutí, zjednodušovat správu a v konečném důsledku zlepšovat hospodářské výsledky.

Jak pro CzechCrunch uvedla Sokolová, startup má aktuálně přes sto zaměstnanců a více než sto zákazníků. Jeho nejdůležitějšími trhy jsou Spojené státy a Brazílie. V České republice ani na jiných evropských trzích přitom nepůsobí. Taranis díky investici získal prostředky na akceleraci dalšího růstu a tříletého plánu, během nějž chce rozšiřovat své operace a rychleji dobývat nové trhy.

„Vidíme velkou poptávku po řešeních v chytrém zemědělství, kde se pěstitelé potýkají s rostoucími náklady a tlakem na zvyšování produktivity i výnosů půdy. Na Taranis spoléhá více než sto zemědělských společností jako na zdroj informací o zdraví a ohrožení plodin na milionech hektarů,“ popisuje Ofir Schlam, spoluzakladatel startupu.

Pro Inven Capital přitom nejde o jedinou zahraniční investici, z celkem čtrnácti zainvestovaných startupů jsou jen dva z České republiky – konkrétně jde o Neuron Soundware a Woltair.

V Izraeli již fond stihl investovat a také prodat svůj podíl ve startupu Driivz a také ve startupu CyberX. Velkou jízdu pak zažívá s německým startupem Forto, který se před rokem stal jednorožcem s miliardovou valuací v dolarech, což CzechCrunch nedávno ocenil v soutěži Startup Awards jako investiční trefu roku.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym