Češi leželi tři dny v zákopech při natáčení Na západní frontě klid. Získali za to kaskadérského Oscara

Kaskadérská skupina Filmka Stunt Team se blýskla mimo jiné ve snímcích Blade či Titanic. Tento víkend získala ocenění za svůj výkon ve filmových zákopech.

frontaklid1

Foto: Reiner Bajo/Netflix

Záběry z filmu Na západní frontě klid

0Zobrazit komentáře

Kdo viděl snímek Na západní frontě klid německého režiséra Edwarda Bergera, jistě si vybavuje dramatickou scénu, ve které se objeví tanky a vojáci s plamenomety a začnou pálit na své nepřátele v zákopech. Právě v ní předvedli svůj um členové české kaskadérské skupiny Filmka Stunt Team. O víkendu za něj získali cenu Taurus, tedy kaskadérského Oscara, v kategorii Nejlepší speciální kaskadérská akce. Vítěze oznámili na slavnostním vyhlášení v Hollywoodu. Osobní předávání se nekonalo kvůli stávce hollywoodských herců a představitelů velkých studií.

Cenu Taurus za scénu, která trvá několik minut, získali Marel Svitek, Pavel Bousek, Josef Jelínek, Jan Laukota a Kamil Sghaier. Podle pravidel Taurus je limit pro udělení ceny týmu pět osob, na celé oceněné akci ale pracovalo přibližně 45 lidí pod vedením Marka Svitka. Vítězná scéna vyniká také tím, že byla natočena a sestříhána jen s minimální počítačovou postprodukční úpravou.

„Celá scéna s ohni byla natočena během tří natáčecích dnů. Hlavní část scény, kde jsou vojáci upalováni v zákopech, byla natočena ve dvou záběrech spojených dohromady. Benzínové plamenomety poskytnuté SFX týmem obsluhovali tři různí kaskadéři,“ sdělil ČTK Lahoda. Dohromady podle něj hořelo šestnáct kaskadérů.

frontaklid4

Foto: Reiner Bajo/Netflix

Záběry z natáčení filmu Na západní frontě klid

Nejde o první úspěch, který si členové Filmka Stunt Teamu vysloužili. V uplynulých letech byli nominováni za výkony v amerických filmech Ponorka U-571 a Šanghajští rytíři. Podíleli se také na snímcích Hartova válka, Van Helsing, Blade, Rudý baron a sérii Mladý Indiana Jones. Na soubojových scénách se vyřádili v americkém filmu Příběh rytíře – dvojníci herců v něm padali z koně pod přímým nárazem. Dokonce došlo na to, že se američtí kaskadéři zranili, takže scéna byla v rukou těch českých.

Dvacet členů pražské Filmky se zúčastnilo také natáčení velkofilmu Titanic režiséra Jamese Camerona. Na natáčení původně měli strávit tři týdny, nakonec na něm zůstali šest měsíců. Lahoda před premiérou Titaniku v Praze uvedl, že byli využíváni v nejnebezpečnějších scénách, především k pádům do vody. Právě tyto výkony jim otevřely dveře k hollywoodským produkcím.

Čeští kaskadéři se koncem 90. let objevili i v bondovce Jeden svět nestačí a hráli také v pokračování Casino Royale. Spolupracovali na historickém filmu Johanka z Arku francouzského režiséra Luka Bessona. Domácí profesionálové v čele s bývalým judistou a nyní režisérem Petrem Jáklem účinkovali také v americkém filmu Triple X, jehož natáčení poznamenala v dubnu 2002 na Vltavě smrt amerického kaskadéra.

Historie Filmka Stunt Teamu v Česku sahá do roku 1962, kdy se při natáčení filmu Limonádový Joe zformovala skupina kaskadérů pod vedením Jaroslava Tomsy. V současnosti má přes sto členů. V týmu jsou kaskadéři, řidiči, šermíři, specialisti na bojová umění, potápěči, jezdci na koních, ale také vycvičení koně.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym