Češi osedlali německého jednorožce. O investiční trefu roku se postaral fond Inven Capital

CzechCrunch vyhlašoval výsledky své soutěže Startup Awards. Redakce v investiční kategorii ocenila fond Inven Capital spadající pod ČEZ.

Peter BrejčákPeter Brejčák

mikovec-inven-sa

Foto: CzechCrunch

Ředitel Inven Capital Petr Míkovec

0Zobrazit komentáře

Česká jízda na německém jednorožci. Takovým způsobem se dá popsat investice tuzemského venture kapitálového fondu Inven Capital, investiční odnože energetického giganta ČEZ, do startupu Forto, který si za cíl klade usnadnit přepravu balíků po Evropě do stejné míry, jak jednoduché je posílání e-mailů. A právě tyto aktivity CzechCrunch v rámci soutěže Startup Awards vybral jako vítěze kategorie Investiční trefa roku.

Na rozdíl od dalších tří kategorii se hlasování o investiční trefě ujala samotná redakce, která jednoznačně zvolila Inven Capital a jeho hon po bájném zvířeti s rohem na hlavě, jak se označují startupy s valuací vyšší než jedna miliarda amerických dolarů. Poprvé fond do Forta investoval před dvěma lety, kdy startup získal přes miliardu korun. Tím jízda ale jenom začala.

Jen pár dní před oznámením, že se Rohlík stal prvním čistokrevným jednorožcem z Česka, stejného milníku dosáhlo také Forto. V rámci kola ve výši přesahující pět miliard korun se jeho valuace v loňském červnu zastavila na úrovni 1,2 miliardy dolarů. Již tuto investici vedl globální gigant z Japonska SoftBank se svým Vision Fund 2 s přispěním dalších investorů včetně Inven Capital. Letos v březnu došlo k další finanční injekci ve výši 5,8 miliardy korun, čímž hodnota Forta dosáhla 2,1 miliardy dolarů.

Když ovšem před dvěma lety ředitel Inven Capital Petr Míkovec se svými kolegy využili krátkého časového okna v době pandemie a navštívili prázdné kanceláře Forta v Berlíně, zpočátku se jen těžko dokázali naladit na vlnu pozitivní energie jeho zakladatelů, kteří byli rozhodnuti uspět v globálním měřítku. Nakonec se ale nechali přesvědčit.

forto_1

Foto: Forto

Michael Wax, Erik Muttersbach a Michael Ardelt ze startupu Forto

„Charisma třech mladých ‚bojovníků‘ s jasnou vizí změnit globální logistický průmysl tak, aby byl transport zboží jednoduchý jako posílání e-mailů, kombinované se zkušenostmi dalších členů představenstva a silnými investory, nám nakonec ukázala konstelaci pro úspěch,“ vzpomínal Míkovec pro CzechCrunch při poslední investiční tranši.

Právě taková jízda nás v CzechCrunchi přesvědčila o tom, že si Inven Capital zaslouží ocenění Startup Awards v kategorii Investiční trefa roku, za což získal skleněnou sošku ve tvaru loga soutěže, tedy jednorožce, od českého designéra Lukáše Nováka. Hledali jsme investora, investorku či investiční fond nebo uskupení, kteří se v posledních dvanácti měsících od září loňského roku postarali o nejzajímavější investiční počin ve světě startupů. Posuzovali jsme nejenom velikost investice, ale také její možné zhodnocení, globální rozměr či dopad na český startupový ekosystém.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím, že se český Inven Capital v transakcích potkává se světově nejúspěšnějšími hráči z oblasti venture kapitálu a svým dalším působením ovlivňuje náš trh, pomáhá budovat pověst Česka jako startupové země. Zajímavostí také je, že jde o investiční vehikl energetického giganta ČEZ, což může sloužit jako inspirace i pro další velké korporace, aby inovativní startupy podporovaly také.

Sázka na německého jednorožce přitom zatím nekončí. Forto svým více než 2 500 klientům umožňuje zjednodušovat rozhodování, interakce i zefektivňovat procesy v logistice a dodavatelských řetězcích. Z domovského Berlína se rozšířilo do více než šestnácti lokalit po Evropě a Asii, zaměstnává stovky lidí a chystalo také vstup do Spojených států. Dlouhodobým cílem startupu pak je vstoupit na burzu. „Inven chce být u toho,“ usmívá se Míkovec.

Inven Capital má na investice k dispozici celkem 430 milionů eur, v aktuálním přepočtu přibližně 10,5 miliardy korun. Zaměřuje se na startupy v pozdějších fázích a na segmenty související s klimatem, technologiemi a energetikou. Od svého vzniku v roce 2015 investoval do celkem čtrnácti firem, u tří z nich již zaznamenal exit – naposledy šlo o izraelský Driivz, který vyvíjí software dobíjecí infrastruktury pro elektromobily.

***

CzechCrunch v rámci soutěže Startup Awards kromě Inven Capital ocenil i další. Odborná porota složená z předních jmen české startupové a technologické scény zvolila Better Stack jako startup s největší nadějí stát se dalším českým jednorožcem. Cenu za startupovou osobnost roku si odnesli Daniel Hejl a Hubert Palán z Productboardu. Ke slovu se dostala i tuzemská veřejnost, která nejoblíbenějším startupem prohlásila Placehunter, aplikaci doporučující výlety po Česku, Slovensku a Rakousku.

sa-038

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs