Češi patří v třídění mezi nejzodpovědnější v Evropě. Do správného kontejneru hodí téměř dvě třetiny plastových obalů

plast-odpad-min

Foto: AVE

Češi patří v třídění plastového odpadu k nejzodpovědnějším v Evropě

0Zobrazit komentáře

Socioekonomické žebříčky porovnávající jednotlivé státy Evropské unie většinou nepřinášejí dobrý obraz naší země. Víme díky nim například to, že více než my vypijí větší množství alkoholu už jen v Litvě, že je kvalita našich potravin o poznání horší než u našich západních sousedů, nebo že se hned ve 23 zemích Evropy žije tamním obyvatelům lépe než nám.

Najdou se však i takové žebříčky, ze kterých vycházíme velice pozitivně a patří mezi ně i naše angažovanost v třídění odpadu. Podle nejnovějších údajů shromážděných tuzemským portálem datové žurnalistiky Evropa v datech jsme v třídění plastových obalů čtvrtou nejaktivnější zemí v Evropě. Řečí čísel to znamená, že vytřídíme 59,2 % všech plastových obalů. A je to dobře, protože pro Evropu začínají plasty představovat velký problém.

Evropané za sebou za jediný rok zanechají přibližně 26 milionů tun použitého plastu. Z toho 58 % tvoří plastové obaly, ze kterých se správně recykluje méně než polovina (42,5 %). Jednoduchým výpočtem tak zjistíme, že za rok se přibližně 8,6 milionu tun plastových obalů nezlikviduje tak, jak by mělo, dostává se na otevřené skládky a do životního prostředí.

I to je důvodem, proč se letos v březnu státy OSN rozhodly přistoupit k opatření, díky kterému chtějí do roku 2030 radikálně snížit spotřebu jednorázových plastů, mezi které patří příbory a nádobí z plastu, plastová brčka, míchátka, boxy na jídlo nebo plastové vatové tyčinky.

kontejner-plast-odpad

Foto: AVE

Kontejnery na tříděný odpad

Evropská unie a další státy původně chtěly uspíšit opatření, aby byla platná již od roku 2025, tuto snahu však zmařily Spojené státy, které jsou jedním z největších producentů tohoto typu plastového materiálu na světě.

„V přepočtu na jednoho obyvatele dosahuje roční spotřeba plastů v USA okolo 100 kilogramů. V Evropě se pohybuje okolo 52 kilogramů, zatímco třeba asijské země produkují zhruba 20 kilogramů na osobu za rok,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

S asijskými zeměmi se mohou srovnávat i Češi, kteří ročně spotřebují přibližně 22,5 kilogramu plastových obalů na osobu. V porovnání s evropských průměrem 32 kilogramů na osobu jsme tedy ve spotřebě plastových obalů poměrně umírnění. Daří se nám i v jeho sběru a třídění, kdy ročně roztřídíme přibližně 60 % všech plastů, což nás v celoevropském žebříčku řadí na čtvrté místo.

Vůbec nejzodpovědnější jsou v tomto ohledu obyvatelé Litvy, kde v k tomu určených kontejnerech ročně skončí až 74,4 % plastů. Na druhém místě je Kypr a na třetím Slovinsko.

Projekt Evropa v datech dále uvádí, že minimálně třetina Evropanů se snaží používání jednorázových plastů vyhýbat. Důvodem je jednak strach o dopad plastů na jejich zdraví, který má hned 74 % obyvatel Evropy a 73 % Čechů, ale i zájem o životní prostředí. Že má plast škodlivý vliv na životní prostředí, si uvědomuje 87 % Evropanů a 84 % Čechů.

Jednorázové plasty ostatně nebudou v Evropských zemích k mání od roku 2021, alespoň tak zní současné plány. Díky tomu se jen v Česku eliminuje přítomnost více než desítek tun jednorázových plastů.

Reaguje Coca-Cola i McDonald‘s

Pro společnosti, které tento druh plastového materiálu využívají, to však znamená nutnost připravit se na tyto změny. Mezi ně patří i řetězec rychlého občerstvení McDonald’s.

„V různých fázích rozpracování a testování máme plán náhrady plastových obalů za alternativní. Příkladem mohou být dřevěná míchátka, která v České republice máme už více než 20 let. Stejně tak papírové tašky na objednávku s sebou nebo držáky na nápoje z recyklovaného papíru,“ uvádí Zuzana Svobodová, ředitelka PR a komunikace McDonald’s v České republice.

pizza-hut-1

Přečtěte si takéKulatá krabice ukrývající pizzu s rostlinnými párky. Pizza Hut chce inovovat balení i složení italského pokrmuKulatá krabice ukrývající pizzu s rostlinnými párky. Pizza Hut chce inovovat balení i složení italského pokrmu

Velké emoce stále budí také používání plastových lahví. Na letišti v San Francisku například nedávno zcela zakázali prodej vody v plastových lahvích a Coca-Cola se zavázala, že do roku 2025 bude vyrábět 35 % svých PET lahví pouze z recyklovaného plastu, nebo materiálu pocházejících z obnovitelných zdrojů. Navíc přislíbila, že pomůže se sběrem odpadu v rozsahu odpovídajícím 75 % obalů, které plní svými nápoji. V současné době od plastového odpadu čistí například Středozemní moře.

coca-cola-plastic

Foto: Coca-Cola/CzechCrunch

Nová lahev Coca-Coly, která je zčásti tvořena plasty ze Středozemního moře

Pomoci s recyklací PET lahví by měl i zpětný odběr lahví. Evropské státy mají do deseti let zajistit, aby byly schopny vybírat 90 % všech plastových lahví, které jsou v jejich zemích distribuovány. Řešením této problematiky je například zálohový systém, který u nás funguje pouze pro skleněné lahve. Zálohování plastových lahví dnes funguje například v Německu, Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Nizozemsku nebo Švédsku. A v Římě například testují způsob získávání jízdenek na MHD odevzdáním plastových lahví.

CzechCrunch Jobs