Češi po pěti letech opět získali studentského Oscara. Vyhrálo válečné drama z filmové školy v Písku

Drama Krajan dvojice mladých českých režisérů uspělo v mezinárodní konkurenci více než dvou a půl tisíce filmů.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: FOFR – Mezinárodní studentský filmový festival/YouTube

Český film Krajan získal studentského Oscara

0Zobrazit komentáře

Při slovním spojení „studentský Oscar“ se na mysl mohou vtírat myšlenky o ceně podružné skutečným Oscarům, sošku udělovanou studentům je nicméně velice náročné získat. Letos porota vybírala z 2 638 filmů z 738 filmových škol, vítězů je přitom jen dvanáct. A po několika letech je mezi nimi opět také počin z Česka, tentokrát navíc poprvé v historii hraný.

Cena poputuje vůbec poprvé do Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) za krátkometrážní snímek Krajan od režisérů Pavla Sýkory a Viktora Horáka. Mladí filmaři s ním uspěli v narativní kategorii spolu s díly z Německa a Spojených států. Vedle toho se studentské Oscary udělují vždy třem filmům v kategoriích dokument, animace a experimentální.

Krajan je 25minutové drama z období druhé světové války. „Vykresluje setkání dvou mužů na chalupě odstřižené od civilizace během silvestrovské noci roku 1944. Vdovce a důstojníka SS na první pohled nic nespojuje. Jediné, co mají společného, je jejich sudetský původ. Nejprve si začnou povídat o všedních tématech a s blížící se půlnocí začínají řešit palčivější otázky. Odkrývá se tragická minulost a je jasné, že noc bude pro oba muže osudová,“ přiblížila synopsi filmu ředitelka FAMO Vladana Terčová.

V hlavních rolích snímku, který se do boje o studentského Oscara vydal pod anglickým názvem The Compatriot, se objevují Jiří Štěpnička a Pavel Batěk. Jedinou další postavou je řidič, jehož ztvárnil Martin Hlubocký. Premiéra filmu proběhla letos v březnu a od té doby ho bylo možné vidět na několika festivalech – na studentském festivalu FOFR získal cenu za nejlepší film autorů do 30 let. Ceremoniál předávání studentských Oscarů proběhne v Londýně 14. října.

Prestižní cena se uděluje už od roku 1973 a jako začínající filmaři ji v minulosti získali například Robert Zemeckis, Spike Lee, spolutvůrce seriálu Městečko South Park Trey Parker, kreativní šéf Pixaru a režisér V hlavě či Duše Pete Docter nebo režisér Toy Story John Lasseter. Do rukou odchovanců českých filmových škol v minulosti připadly tři – za Ropáky Jana Svěráka v roce 1989, za Kdo je kdo v mykologii Marie Dvořákové v roce 2017 (která ovšem v té době studovala v New Yorku) a za Dceru Darii Kaščejevové v roce 2019.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Úspěch Dcery byl zvlášť významný, jelikož po třiceti letech Oscara opět získala studentka FAMU navazující na tradici českého animovaného filmu, který míval ve světě velké jméno. Cena pro hraného Krajana je nicméně neméně zásadní, když navíc míří studentům filmové školy v Písku. Český počin, animované Přes střepy režisérky Natálie Duchánkové z FAMU, se mezi nominované dostal loni, porotci ale nakonec dali přednost jiným.

Do boje o klasického Oscara se letos vydává drama Vlny od scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Snímek o novinářích Československého rozhlasu a jejich odhodlání přinášet nezávislé zprávy v období tvrdé cenzury měl u nás skvělou odezvu diváků i nemalé části kritiky. Jestli se dostane alespoň do užšího výběru, z něhož později vycházejí nominace, zjistíme 17. prosince.

Emmy ovládlo japonské historické drama Šógun, získalo nejvíce cen v historii. Skvěle si vedl i Medvěd

Dnes v noci proběhlo předávání televizních cen Emmy. Seriálu Šógun se podařil historický úspěch, bodovala ale i populární díla Medvěd a Sobík.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

disney-fx-shogun

Foto: Kurt Iswarienko/FX

Minisérie Šógun

0Zobrazit komentáře

Poslední předávání televizních cen Emmy proběhlo před pouhými osmi měsíci – bylo totiž odložené kvůli loňským stávkám scenáristů a herců. Teď se vše vrací do starých kolejí, tedy alespoň co se doby konání týče. Zatímco v minulosti bylo už delší dobu standardem, že televizní Oscary ovládlo HBO nebo Netflix, tentokrát byly nejvíce vidět seriály z produkce FX, respektive z její mateřské firmy Disney.

Po čtyřech cenách Emmy v hlavních kategoriích pro nejlepší seriály, režii, herce, scénář a podobně si z dnešní noci odnášejí ocenění historické drama Šógun a kulinářské komediální drama Medvěd z produkce FX. A také stalkerský hit Neflixu Sobík. Pokud ale k tomu připočteme kreativní Emmy udělené za technické kategorie, kostýmy, výpravu a tak dále, Šógun s přehledem dominoval. Jeho celkových osmnáct cen dokonce představuje nejvyšší počet Emmy za jednu řadu seriálu v historii.

Že se historickému dramatu z feudálního Japonska bude u televizní Akademie dařit dobře, bylo jasné prakticky okamžitě po premiéře. Příběh natočený podle oceňované knihy Jamese Clavella diváky zavádí do Japonska na počátku sedmnáctého století. Jednoho dne k pobřeží země dorazí poničená loď se zbytky posádky, v jejímž čele je John Blackthorne.

Blackthorne se rychle dostává do středu sporů v nejvyšší politice, jeho přítomnost se totiž může stát nástrojem k získání moci. Starý panovník země zemřel, jeho dědicem je dítě a vládnout má koncil politiků. Z nich vystupuje Joši Toranaga (Hirojuki Sanada), který se chce stát vladařem a je pro to ochoten se pouštět do řady politických diskuzí a intrik, ale když na to přijde, použije i svoji katanu.

sogun-01

Foto: Disney+

Paní Mariko (Anna Sawaiová) v seriálu Šógun na Disney+

První řada Šóguna si vysloužila mnoho chvály. Na jedné straně díky komplexní zápletce a vyobrazení kusu japonských dějin, na straně druhé díky audiovizuálnímu zpracování, výpravě, kostýmům nebo herectví. Seriál si teď ke čtrnácti kreativním Emmy připsal ceny v kategoriích nejlepší drama, hlavní herec (Hirojuki Sanada), hlavní herečka (Anna Sawai) a režie.

Do historie vstoupil také Medvěd, jehož třetí řada získala celkem jedenáct Emmy, tedy nejvíce, co se komediálnímu seriálu kdy za jeden ročník podařilo. Přestože nejnovější pokračování příběhu dysfunkční skupiny kuchařů si u kritiky nevedlo tak dobře jako předchozí řady, stále se mluvilo o jednom z nejlepších počinů na obrazovkách.

Zatímco první řada ukazovala frenetický chod kuchyně chicagského bistra pod rostoucím tlakem a druhá ukazovala snahy rozjet úplně novou luxusní restauraci, třetí zpomalila a vydala se několika různými směry.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oblíbené postavy se pokoušely s novou perspektivou zjistit, co vlastně chtějí nejen od svojí práce, ale od života obecně, což byl pro všechny velmi náročný a zdánlivě bezcílný úkol. Vyprávění proto nebylo tak konzistentně intenzivní a dramatické jako dříve.

Medvěd ale přesto znovu zabodoval, dnes konkrétně v kategoriích nejlepší hlavní (Jeremy Allen White) a vedlejší (Ebon Moss-Bachrach) herec a nejlepší vedlejší herečka (Liza Colón-Zayas, která překvapivě porazila i Meryl Streep ze seriálu Jen vraždy v budově).

the-bear-3-fx-disney

Foto: FX

Jeremy Allen White jako Carmy v seriálu Medvěd

Až na třetím místě s celkovým počtem šesti Emmy se umístil počin od dřívější stálice ceremoniálu, minisérie Sobík z produkce Netflixu. Drama inspirované skutečnými událostmi představilo komika v krizi, který prokázal laskavost jedné ženě. V žádném případě ovšem nečekal, že ona se jím stane posedlá, začne ho pronásledovat a dokonce fyzicky obtěžovat.

Ačkoliv se kolem Sobíka později semlelo drama ohledně jeho věrnosti skutečnosti a etice vyobrazení antagonistky, diváci i kritici byli z většiny nadšení. V hlavních kategoriích získal ceny za nejlepší minisérii, nejlepší scénář a hlavního herce (obojí pro Richarda Gadda).

Tři Emmy v hlavní kategoriích získal seriál HBO Stále v kurzu, který s cenou za nejlepší komedii překvapivě porazil Medvěda. Z dalších oceněných je třeba zmínit ještě Jodie Foster, která získala svoji první Emmy za hlavní ženskou roli ve čtvrté řadě Temného případu.

dan

Přečtěte si takéVoyo je v zisku, brzy to bude miliardový byznys, říká šéf NovyNovácká zábava jede. Voyo už je v zisku a brzy to bude miliardový byznys, říká šéf Novy

Pokud se podíváme na srovnání počtu cen mezi televizemi, nejlépe se dařilo už zmíněnému FX, které na ceremoniál mířilo s třiatřiceti nominacemi a odešlo z něj s devíti soškami. O druhé místo se s šesti Emmy podělily HBO (Max) a Netflix, následované Apple TV+ se dvěma výhrami pro The Morning Show a špionážní thriller Slow Horses, který v kategorii nejlepší scénář porazilo Šógun.

Kompletní seznam vítězů je dostupný na oficiálním webu Emmy.