Češi posílají peníze do budoucnosti kvantových počítačů. Mají zrychlit výpočty toho, co přijde

Už teď má startup založený třemi Poláky z Googlu slušně našlápnuto, když se chlubí jedním z nejlepších světových týmů v počtu patentů na zaměstnance.

Iva BrejlováIva Brejlová

beit

Foto: Beit

Wojciech Burkot, Paulina Mazurek a Witold Jarnicki, spoluzakladatelé startupu Beit

0Zobrazit komentáře

Pokud se úspěch startupu dá odhadnout podle týmu – a investoři věří, že přesně to je nejlepší vodítko – má mladá firma Beit před sebou hodně slibných dní. Sešlo se v ní totiž hned několik vítězů prestižních soutěží v klasickém programování, pět softwarových inženýrů, šest matematiků a tři fyzici. Její zakladatelé se potkali v Googlu a algoritmy v ní vytvořené testují firmy jako IBM či Honeywell. Projekt polských zakladatelů s americkým sídlem teď získal pozornost investorů včetně těch českých. Zdejší fond Tensor Ventures mu poslal milion dolarů, tedy přes 23 milionů korun.

Dohromady investoři startupu dali tři miliony dolarů, kromě českého deep tech fondu peníze putovaly třeba i od londýnského Kindredu. Zájem směřuje do oboru, který zní pro většinu lidí poměrně abstraktně: rozvoj kvantových technologií. V realitě má startup Beit umožnit, aby kvantové počítače mohly fungovat lépe a rychleji.

O takových počítačích se zjednodušeně dá říct, že provádějí paralelně výpočet všech možností, které mohou nastat. Modelují a předpovídají tak extrémně složité procesy počasí nebo třeba virtuálně testují léky – a dokáží díky tomu urychlit jejich vývoj o roky.

Za Beitem stojí tři spoluzakladatelé, kteří se potkali v polském Googlu: Paulina Mazurek, Wojciech Burkot a Witold Jarnicki. Oficiálně je to americká firma, její vývoj je ale v Polsku a Kanadě.

rus

Přečtěte si takéKryptoeněženky Trezor se chystají na boom, mají nové modelyČeské peněženky Trezor se chystají na kryptoboom. Mají nové modely, jsou barevné a pořád s kabelem

Mazurek startup vede v roli CEO a říká, že žena v pozici šéfky firmy zaměřené na kvantové technologie není běžně k vidění. Sama má navíc vzdělání zaměřené na humanitní vědy, i tak ale 15 let pracovala pro technologické firmy, jako je Motorola, Google, ale taky Allegro, a šest let už vede právě společnost zaměřenou na kvanta.

„Zjistili jsme, že naše algoritmy mohou zásadně pomoci kvantovým počítačům zvýšit rychlost i jejich stabilitu,“ popisuje zaměření startupu Beit s tím, že by tak kvantové technologie mohly být používány mnohem víc a pomáhat v úlohách, na něž dnešní počítače svým výkonem jednoduše nestačí. „Představte si, jak lidstvo může najít nové možnosti léčby smrtelných chorob, přijít na nové způsoby, jak se vypořádat s bakteriálními chorobami nebo třeba objevit nové planety, kde bychom mohli žít,“ přibližuje.

„Dostat se k opravdu zajímavým světovým firmám, jako je Beit, je neskutečně těžké. Dokážu si představit, že později to bude ještě složitější a samozřejmě také mnohem dražší,“ hodnotí Martin Drdúl, spoluzakladatel a partner v Tensor Ventures. Naráží tím na skutečnost, že rozvoj běžného užití kvantových počítačů má teprve přijít.

„Když jsme viděli, co dělají, kolik má firma patentovaných technologií, jaké už teď má výsledky, jak fantasticky je poskládaný tým a kdo ho vede, vůbec jsme neváhali,“ doplňuje. Beit patří mezi nejlepší světové týmy v počtu patentů na zaměstnance, už jich stihl nasbírat šestnáct.

Pražský Tensor Ventures, za kterým stojí Roman Smola, Martin Drdúl a Petr Ulvr, se soustředí na takzvané deep tech investice, tedy ty do velmi pokročilých technologií. I proto se jeho peníze uplatňují globálně. Co se týče kvant, podpořil už americký projekt QC82 a německou firmu Quantagonia.

Mezi další investice patří mimo jiné startup, který vyvíjí umělou inteligenci pro mobil, jež má dokázat oskenovat lidské oko a odhalit tak počínající nemoci, jako je Alzheimer nebo Parkinson, španělský projekt, který chce vyrábět elektřinu ze zeminy, nebo srbská továrna na virtuální čipy. V Česku ho zaujal liberecký startup Pointee, jenž kočíruje softwarové roboty. V současné době tvoří portfolio Tensor Ventures více než dvacet startupů z Evropy, Velké Británie, Izraele, Spojených států a Česka a Slovenska.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina