Češi rádi investují do cihel. Projekty developerů zafinancujeme i v řádu hodin, hlásí Fingood

Investoři prostřednictvím platformy podpořili přes 50 developerských společností. Nemovitostní projekty tvoří tři čtvrtiny všech dostupných na Fingoodu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-horak-fingood

Foto: Fingood

Jan Horák, ředitel platformy Fingood

Není nad investice do věcí, na které si můžu sáhnout. Taková je pravděpodobně mantra Čechů, kteří obecně dlouhodobě při investování preferují nemovitosti před akciemi či dluhopisy. Tento zájem lze pozorovat také na české platformě Fingood, jež umožňuje drobným investorům podílet se na financování malých či středních firem. Právě developerské projekty na ní tvoří většinu a kampaně často svého cíle dosáhnou již v řádu hodin.

Původně se Fingood, který nedávno překonal milník profinancované jedné miliardy korun, zaměřoval na financování firem z jiných oblastí, první nemovitostní projekt se na platformě objevil v roce 2021. Od té doby investoři podpořili více než padesát developerských společností.

„Z toho některé u nás měly opakovaně několik samostatných projektů, takže počet jednotlivých projektů je ještě větší,“ přibližuje pro CzechCrunch ředitel Fingoodu Jan Horák, jenž koncem loňska doplnil vedení společnosti vedle Víta Endlera.

„Některé projekty se zafinancovaly jen z části, ale vždy to bylo do částky akceptovatelné danou společností,“ doplňuje Horák. Aktuálně již na Fingoodu do developmentu směřuje 76,2 procenta projektů, bezmála 12 procent do spotřebního zboží a osm procent do průmyslu a výroby.

pohled-2-min

Foto: Fingood

Projekt Marica

Developeři Fingood nejčastěji využívají v prvotní fázi, tedy při zasíťování a rozparcelování pozemků. Objevují se však také projekty na rekonstrukce objektů a následný prodej bytů – jako například v Mladé Boleslavi, další projekty na výstavbu bytových či rodinných domů, třeba v Ostravě, nebo na rozšíření průmyslově-logistické zóny v Liberci.

Posledním velkým developerským počinem je Marica o celkové hodnotě 270 milionů korun, kde je záměrem nákup zchátralé budovy někdejšího obchodního centra v Ostravě-Porubě a její přestavba na 51 nových bytů a šest nebytových prostor. „Zástupci města oceňují, že se ze squatu pro bezdomovce stane nové bydlení,“ říká Horák.

Projekt je koncipován na dva a půl roku a po celou dobu do něj budou moci investoři na Fingoodu investovat. První fáze za 16 milionů korun byla vyprodána v řádu hodin. Obecně se potřebné peníze na developerské projekty díky platformě seženou v průběhu několika dnů, maximem dosud byly dva týdny.

„Pro developery je Fingood často prvním krokem před bankovním financováním. Hlavní výhodou je určitě čas, který u těchto projektů hraje hlavní roli. Na naší straně to tak klade, vedle požadavků na rychlost, enormní nároky na kvalitu a hloubku posouzení rizikovosti. Naše vícekolové hodnocení rizik je schopné posoudit projekt v řádech dnů, což je s bankovním procesem neporovnatelné,“ popisuje Horák a zdůrazňuje, že tyto projekty jsou vždy zajištěny nemovitým majetkem, což láká také investory.

„Dá se říct, že Češi chtějí i nadále investovat do cihel. Oblíbili si zajištění v podobě zástav nemovitostí nebo pozemků s velmi dobrým poměrem LTV (poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti – pozn. red.),“ říká Horák.

Jedním z již uzavřených projektů je Rezidence Tabulky. Ten byl rozdělen do pěti tranší v celkové hodnotě 50 milionů korun. Celkem 1 205 investorů si na výnosech rozdělilo 3,4 milionu korun a úvěr je již zcela zaplacený. „Nejdelší doba splácení byla 12 měsíců, nejkratší pak byla splacena za osm měsíců, což je pro development v dnešní době relativně krátké období,“ dodává Horák.

CC Premium

Partnerem článku je Fingood

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi