Češi umí za obsah platit. Nová online televize od tvůrce StandaShow má po dvou měsících tisíc předplatitelů
Stanislav Hruška z pořadu StandaShow a další moderátoři Talk TV
Zatímco většina internetového obsahu dnes může díky reklamě existovat pro konzumenty „zadarmo“, stále více se prosazuje model, kdy si diváci nebo posluchači za obsah platí, což ukazuje i úspěch české online televize Talk TV. Tu před necelými dvěma měsíci založil Stanislav Hruška, tvůrce pořadu StandaShow, který sám přes platformu Patreon vybudoval komunitu s více než čtyřmi tisíci platících diváků. Talk TV, která obsahuje i tři další pořady, už nyní stihla pokořit milník jednoho tisíce dalších předplatitelů.
„Je to pro nás příjemné překvapení. Jsme mediální startup, který zrovna vstoupil na trh, takže tisíc lidí za první dva měsíce byl spíše optimistický plán, který jsme moc nečekali, že se naplní,“ říká pro CzechCrunch Stanislav Hruška. Jedná se přitom o počet lidí, kteří si koupili předplatné nově přímo na webu Talk TV, nikoliv přes populárnější Patreon pořadu StandaShow.
Koncepčně vychází Talk TV ze stylu, který se osvědčil právě na StandaShow. Všechny čtyři pořady se zaměřují na hloubkový obsah pro náročnější diváky. Jednotlivé díly mají hodinu nebo i déle a diváci za kompletní přístup zaplatí 159 korun měsíčně. StandaShow, kam chodí osobnosti ze všech sfér společnosti, je na Talk TV nesledovanějším pořadem – ostatně jeho dosavadní předplatitelé dostali přístup na nový web zdarma.
Za jednu cenu několik tvůrců
Svou diváckou základnu ale postupně budují i tři novinky – popkulturní pořad Jarda vs. Naomi s herním novinářem Jaromírem Möwaldem a moderátorkou Naomi Adachi, naučně zaměřená Jadrná věda se spisovatelem Leošem Kyšou a pořad Za hranicí s cestovatelem Vladimírem Váchalem, kde mluví Češi trvale žijící v zahraničí.
„Druhý nejsledovanější pořad je Jarda vs. Naomi, který si už pomalu vytváří svou vlastní komunitu diváků, které zajímá popkultura. A například u Jadrné vědy se nám podle reakcí podařilo zasáhnout publikum, které sice není mainstream, ale jsou to diváci, kteří si rádi zaplatí za vědecky pojatý podcast,“ popisuje tvůrce StandaShow, jak se nové pořady rozvíjí, a zmiňuje, že se Talk TV od jiných forem placeného obsahu odlišuje.
Zatímco služby jako Patreon nebo české Pickey a HeroHero míří cestou placení za jednotlivé tvůrce, Talk TV se liší tím, že za jednu cenu nabízí několik tvůrců. Hruška je přesvědčený, že konsolidace tvůrců, kteří staví na předplatných, se bude dít tak či onak, a tak šel s Talk TV trendu naproti. Lidé totiž dle něj jednoduše nemají peníze na to, aby finančně podpořili všechny tvůrce, které sledují. „Zatím to vypadá, že na českém trhu je po možnosti, jako je Talk TV, velká poptávka ze strany diváků i dalších tvůrců, které oslovujeme,“ doplňuje Hruška.