Češi zájem o hypotéky mají. Čekají však na příznivější podmínky na realitním trhu
Touha po vlastním bydlení Čechy nepouští. Jen v Praze si chce v nadcházejících pěti letech byt v novostavbě koupit asi půl milionu lidí.
Realitní trh v Česku kvůli nedostupným hypotékám a vysoké inflaci poslední rok stagnuje. Developeři a analytici však po celou dobu skloňují lidskou potřebu bydlení, která s bezútěšnou situací nikam nezmizela, jen se schovala za odloženou poptávku. Věří tak, že jakmile se situace trochu zlepší, lidé projeví o koupi nemovitosti opět zájem. I podle České bankovní asociace a agentury IPSOS plánuje hypotéku pětina Čechů, zájem o půjčky na bydlení podle jejich průzkumu meziročně vzrostl o třetinu.
Hypoteční trh zamrzl už ve druhé polovině loňského roku a situace zůstává takřka beze změny. Podle ČBA Hypomonitoru byl v dubnu objem poskytnutých hypoték meziročně nižší o 40 procent a v porovnání s předchozím měsícem došlo k poklesu o 16 procent. Průzkum ČBA a agentury IPSOS ale zároveň ukazuje, že kdyby byla ekonomická situace příznivější, situace by mohla být jiná.
Podle něj totiž hypotéku plánuje pětina Čechů, jenže každý druhý z těch, kdo o ní uvažovali, musel své plány přehodnotit. Převážně to bylo kvůli rostoucím životním nákladům nebo proto, že lidé vyhlížejí výhodnější ceny nemovitostí či lepší podmínky hypoték. ČNB přitom po svém posledním jednání oznámila, že od července pravidla pro poskytování hypoték zmírní – konkrétně nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).
„Nejčastější překážkou k získání hypotečního úvěru byl doposud ukazatel DSTI. V důsledku nového rozhodnutí ČNB tak může hypoteční trh nabrat na síle a oživit i trh s nemovitostmi,“ komentuje Renata Vildomcová z developerské společnosti Skanska Residential. Její slova potvrzuje také Zdenka Klapalová, jednatelka a partnerka české pobočky britské realitní a poradenské společnosti Knight Frank.