Česká firma slibuje předpověď deště na minuty. Její umělá inteligence si sama vybírá data

Meteorologicko-technologická firma Meteocentrum řeší předpověď srážek minutu po minutě pro konkrétní lokalitu. A nabízí taky „nekonečnou“ předpověď.

Iva BrejlováIva Brejlová

meteocentrum1

Foto: Meteocentrum

Bohuslav Zeman, zakladatel společnosti Meteocentrum

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2008 spouštěl Bohuslav Zeman coby student vysoké školy portál Meteocentrum, nabídl na tehdejší dobu nevídané věci: třeba předpověď počasí po hodinách a na konkrétní lokality. Jenže v nové době už jde o minuty a přesně tak teď Meteocentrum předpověď počasí pojímá. Nově slibuje, že pro konkrétní místo umí vypočítat srážky minutu po minutě, tedy alespoň na hodinu dopředu. A také nahlíží do daleké budoucnosti, takže v rámci „nekonečné předpovědi“ říká, jak by mělo počasí vypadat v průběhu příštího roku.

Nové předpovědi pro nejbližší hodiny využívají umělou inteligenci i animované mapy. Meteocentrum navíc tvrdí, že předpověď na minuty jiná meteorologická služba ve střední Evropě doteď neposkytovala.

„Díky přístupu k rozsáhlé síti meteorologických stanic jsou data i předpovědi aktualizovány v reálném čase, a reflektují tak poslední změny ve vývoji počasí,“ vysvětluje projektový manažer Bohuslav Zeman. S tím, že právě moderní technologie umožnily předpovědi významně vylepšit.

Například tak, že informace o minulém, aktuálním i budoucím počasí jde zobrazit bodově pro libovolnou lokalitu v Česku i v rámci jiných států. Předpovědi na další dny jsou k dispozici po jednotlivých hodinách a zahrnují i pravděpodobnost srážek a pocitovou teplotu. Mapy pak nabízejí animace nebo proudnice, neboli čáry znázorňující vítr a pohyb v atmosféře.

Zmíněná funkce nekonečné předpovědi pro jakoukoliv lokalitu ukazuje nejpravděpodobnější počasí na konkrétní dny příštího roku. Zatímco data pro nejbližších 30 dní vycházejí z numerických modelů, které berou v úvahu i klimatologii a provázanost proudění na celé Zemi, pro následující měsíce pak předpověď přechází ve statistická data.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Předpovědi počasí v Meteocentru vznikají pomocí strojového učení. Učí se na historických datech a minulých předpovědích různých meteorologických modelů, které porovnávají se skutečností. Umělá inteligence pak data kombinuje tak, aby minimalizovala odchylky. Pro nejbližší dny jsou podle firmy předpovědi o víc než desetinu přesnější. „V dlouhodobějším horizontu se tento rozdíl dokonce ještě zvětšuje,“ chválí se Zeman.

Meteocentrum je služba, která sice vyrostla na předpovědích počasí, ale začaly ji využívat i firmy z dalších odvětví. Dnes například předpovídá poptávku po produktech, a tím v podstatě doporučuje, co, kdy, kde a jak zákazníkům ukázat. Podle počasí totiž nakupujeme, a to nejen zjevné produkty jako za deště pláštěnky, při sněhu termoprádlo a během teplých dní tílka. Například když je pošmourno či prší, rostou tržby prodejců nábytku, oblečení nebo zboží pro domácnost. Některé studie dokonce hovoří o tom, že spotřebitelé, kteří jsou vystaveni většímu množství slunce, jsou ochotni za zboží zaplatit více.

Ze schopností umělé inteligence těží i policie, se kterou Meteocentrum spolupracuje na mapách kriminality a na predikci zločinnosti v konkrétních oblastech.

ventusky

Foto: Ventusky

Aplikace Ventusky ukazuje intenzitu jednotlivých jevů prostřednictvím barev

Meteocentrum není jediný český projekt, který předpověď počasí řeší velmi detailně. Přetavení meteorologického světa v obrazy jako od Vincenta van Gogha umí aplikace Ventusky Davida Prantla. Ta se loni chlubila, že ji měsíčně navštíví kolem deseti milionů lidí z celého světa, a umí ukázat třeba výskyt polárních září či teplotní a srážkové odchylky, čímž prozradí, jak se počasí odlišuje od klimatického normálu.

Velmi podrobný vývoj pak nabízí Windy Iva Lukačoviče, které umí s přesností lokality vizualizovat srážky i vítr. Ten řadu funkcí nechává uzamčenou pro předplatitele, protože jde o jediný zdroj příjmů firmy. Windy zavedlo předplatné v roce 2020, kdy se projekt zároveň stal ziskovým. I když pak společnost v plusu nezůstala, loni už se dostala na obrat 139 milionů korun a zisk 30 milionů.

Během týdnů získali miliardy, po čtyřech měsících mají hotovo. Evropská konkurence ChatGPT začíná

Nezvyklou rychlost ukázal Mistral, velmi mladý francouzský startup. Jeho ambicí je vrátit Evropu do závodu o umělou inteligenci. Má na to miliardy.

Iva BrejlováIva Brejlová

mistral

Foto: Lightspeed

Zakladatelé AI projektu Mistral: Guillaume Lample, Arthur Mensch, Timothée Lacroix

0Zobrazit komentáře

Už jednou přepsali startupová pravidla. To když během čtyř týdnů po svém založení získali od investorů zhruba 2,5 miliardy korun. Ještě v době, kdy nemohli ukázat nic, co vytvořili, a ve chvíli, kdy teprve nabírali své první zaměstnance. Francouzský startup Mistral tak oslnil patrně největší investicí, kterou jakýkoliv evropský startup v počátcích své existence kdy dosáhl. A pro většinu to platí i po dlouhých letech jejich fungování. Teď Mistral překvapil znovu, když velmi rychle ukázal něco, co se má stát evropským grálem v oboru umělé inteligence. Vlastní model, konkurenci ChatGPT.

To znamená umělou inteligenci, se kterou je možné si povídat, zadávat jí úkoly, na které je schopná a ochotná odpovědět, a jež vyvolává dojem, že má vlastní vědomí, byť nemá. Takzvané jazykové modely jsou schopné napodobovat komunikaci lidí, mají ale k dispozici obrovské množství dat a jsou tak, velmi zjednodušeně řečeno, extrémně chytré. Předpokladem totiž je, že rozumí světu podobně jako lidé.

Běžný „smrtelník“ si umělou inteligenci Mistralu může vyzkoušet, ale prostředí, ve kterém nyní funguje, je vhodné spíš pro vývojáře. Pro inspiraci se jde ale podívat na to, co řeší jeho první uživatelé, například na síť Discord. Aktuálně je to zkouška, tak trochu filozofická otázka, se kterou si jazykový model zatím neporadil.

„V pokoji hoří devět svíček. Tři dohoří. Kolik svíček zůstává v pokoji?“ ptají se uživatelé. „Šest svíček,“ odpovídá jim (anglicky) francouzská umělá inteligence a na své odpovědi trvá, i když ji jeden z uživatelů nabádá, aby výpočet ještě přehodnotila. A tak odpověď prezentuje dalším jako jasný znak toho, že s umělou inteligencí až tak daleko zatím nejsme.

„Ale dohoří-li svíčka, je to ještě svíčka?“ oponují mu jiní vývojáři.

Umělá inteligence pro všechny

„V příštích letech generativní umělá inteligence zcela nově definuje naši kulturu a životy, způsob, jakým komunikujeme se stroji i s dalšími lidmi,“ říkají k vydání své umělé inteligence zakladatelé.

Firma Mistral vznikla v květnu. Stojí za ní Timothée Lacroix, Guillaume Lample a Arthur Mensch, tři dřívější pracovníci ve firmách, jako je Meta, mateřská společnost Facebooku, nebo DeepMind, dceřinka Googlu a zároveň výzkumná laboratoř umělé inteligence.

Když oznámili svůj záměr přinést vlastní verzi umělé inteligence, která lidem bude rozumět a bude s nimi schopna komunikovat, poslali jim zmíněných 2,5 miliardy lidé jako bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt nebo francouzský miliardář Xavier Niel. K nim mnoho dalších, a s nimi řada fondů. Čímž jen nápad pod jejich vedením ocenili na 5,7 miliardy korun.

„Na světě existuje tak 80 až 100 lidí, kteří mají takové zkušenosti jako oni,“ okomentoval to Antoine Moyroud, partner v Lightspeed Venture Partners, jednom z investorů.

sam altman

Foto: Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch / Flickr

Sam Altman stojí za vývojem umělé inteligence ChatGPT

Jejich aktuální verze umělé inteligence, která nese označení 7B, má být zdokonalením takzvaných malých jazykových modelů. Nekonkuruje zatím přímo ChatGPT, ale spíš méně známým projektům. ChatGPT 4 toho umí víc, ale zároveň vyžaduje výrazně větší výpočetní výkon.

Velmi důležité pro Mistral ale je, že je uvolněný pod velmi svobodnou licencí – takovou, která jde použít pro vývoj dalších systémů a nemá žádná omezení pro použití nebo reprodukci kromě uvedení autora. Reálně tak model může používat jakýkoliv amatér stejně jako multimiliardová korporace. Pokud na něj mají dostatečný výpočetní výkon.

„Naší ambicí je stát se předním podporovatelem otevřené generativní umělé inteligence a přivést otevřené modely k dosažení nejvyššího možného výkonu,“ popisují tvůrci 7B. „Mnozí jsme hráli klíčovou roli v důležitých momentech při vývoji velkých jazykových modelů (těch, které jsou schopny analyzovat jazyk a porozumět mu na vysoké úrovni – pozn. red.), jsme nadšeni, že můžeme společně pracovat na nových modelech,“ popisují tvůrci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V budoucnu se podle nich nicméně bude používat řada různých specializovaných modelů, každý přizpůsobený k danému tématu. Otevřené modely pak mají být cennou pojistkou proti zneužívání umělé inteligence, odhalovat špatné používání a nedostatky. „Jsou naší nejsilnější sázkou na efektivní odhalování dezinformačního obsahu, jehož množství bude v příštích letech nevyhnutelně narůstat,“ myslí zakladatelé Mistralu.

Rychlost týmu plyne i z toho, že stavěl na předchozích zkušenostech. Podle webu Sifted mělo nicméně trénování modelu zabrat asi 200 tisíc hodin výkonu GPU, což je označení, které je měřítkem toho, jak moc výpočetního výkonu se pro trénink umělé inteligence využívá. Kdyby se mělo toto číslo znásobit cenou takového výkonu, model společnosti Mistral vyšel jen co do počítačových výpočtů asi na 400 až 450 tisíc dolarů, tedy až 10,5 milionu korun. A odborný web dodává, že tvůrci budou hledat další financování. Společnost zatím trénuje další modely.

Ani ChatGPT ale zatím nezahálí. Spustila funkci, v jejímž rámci pochopí například nahraný obrázek: takže umí lidem vysvětlit třeba složité vzorce, diagramy, nákresy nebo obrázky. Rozumí na pohled nepřehledné kombinaci cedulí a dokáže z nich vyvodit, jestli na daném místě skutečně můžete parkovat. K hotovému obrázku umí zpětně napsat kód. A ke skupině obrázků připomínající komiks, které ukazují nějaký vývoj, dokáže vytvořit vysvětlení toho, co se kde děje.

Firma OpenAI, její tvůrce, zvažuje výrobu speciálního přístroje, který by měl změnit to, jak lidé používají umělou inteligenci v reálném životě. Podobně jako to udělal Apple s iPhonem a mobilním internetem. Hodnota společnosti by podle Wall Street Journal mohla dosáhnout až 90 miliard dolarů. Tedy trojnásobku toho, kde se valuace pohybovala před rokem.