Česká koruna doplácí na ruskou invazi na Ukrajinu. ČNB začala intervenovat proti jejímu oslabování

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

koruna

Foto: Miloslav Hamřík

Česká koruna oslabuje

0Zobrazit komentáře

Zatímco ještě koncem minulého týdne se kurz koruny pohyboval pod hranicí 25 korun za jedno euro, tento týden začala tuzemská měna rychle oslabovat a přiblížila se až k 26 korunám za euro. Proti oslabování koruny tak začala na devizovém trhu intervenovat Česká národní banka, která oznámila, že má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, jaká momentálně nyní je, je plně opodstatněné.

„Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu,“ uvedla Česká národní banka. Další podrobnosti k operacím na podporu koruny nebude sdělovat.

Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám prudce oslabuje zhruba od pondělí 21. února. Tehdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost území na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty, samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Ve čtvrtek 24. února pak Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Z pátečních ranních hodin, kdy kurz dosahoval až na 25,90 koruny za euro, aktuálně klesl o dvacet až třicet haléřů.

„Česká národní banka dnes zahájila intervenci na podporu koruny, která ve světě patří mezi měny, jež jsou vůbec nejvíce zasažené dopady ruské invaze na Ukrajinu. Od čtvrtka minulého týdne, kdy invaze začala, až do včerejška koruna dle dat agentury Bloomberg oslabila o více než pět procent. To je nejvýraznější oslabení mezi měnami zemí ekonomicky vyspělého světa. Hůře už na světových devizových trzích dopadají jen rubl a měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu,“ upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

„Koruna je poslední dny nejen v rukou zahraničních investorů, kteří stahují svůj kapitál z regionálních měn kvůli konfliktu na Ukrajině, ale také krátkodobých spekulantů sázejících na změnu kurzu. ČNB intervencí na devizovém trhu brání dalšímu oslabení koruny,“ uvedl pro CzechCrunch analytik XTB Štěpán Hájek. Prozatím jde podle něj převážně o signál trhům, že je banka připravena proti dalšímu oslabení razantněji zakročit a pomoci tako brzdit inflaci.

Česká koruna jen od začátku tohoto týdne oslabila na páru s eurem o 3,7 %, na páru s americkým dolarem dokonce o 6 %. „Takové oslabení výrazně zdražuje dovozy do Česka a vytváří další dodatečné inflační tlaky. Zmírnění volatility a zabránění dalšího oslabení koruny je tedy poměrně logický krok,“ dodal Hájek. Naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.

S přispěním ČTK.