Česká platební brána GoPay zavede automatické čtení dokladů. Vytvořil ho student Jihočeské univerzity

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

miroslav-bartyzal2
0Zobrazit komentáře

GoPay patří mezi největší poskytovatele online plateb v Česku i celé střední Evropě a je tedy logické, že dbá na uživatelskou zkušenost. Jedna z překážek, která může při placení na internetu nastat, je nutnost opisovat dlouhá čísla a další údaje, pokud je nemáte někde uložené. GoPay proto přichází s řešením, které data z dokladů jednoduše a automaticky vyčte. V rámci své diplomové práce ho vyvinul student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Miroslav Bartyzal.

Fakt, že studentská aplikace, která z fotky identifikačních údajů vyčte veškerá potřebná data, bude využita právě největším poskytovatelem online plateb českého původu, není náhoda. Miroslav Bartyzal do GoPay nastoupil jako junior Java programátor už během studií a dostal za úkol právě řešení pro automatické čtení údajů z platebních karet a dalších dokladů vytvořit.

Na celém projektu nakonec strávil více než 2 200 hodin a věnoval mu i svou diplomovou práci, kterou obhájil na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a navíc s ní bodoval také v česko-slovenské soutěži IT SPY o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Té se letos zúčastnilo přes 1 600 studentů a Miroslav Bartyzal obsadil třetí místo.

gopay-web

Platební brána GoPay nyní bude moci díky jeho řešení snadněji ověřovat totožnost uživatelů, což je při zpracování plateb v e-commerce běžná praxe a nejčastěji souvisí s přepisem osobních dat. Bartyzalova metoda nově umožní poskytnout službě pouze fotku nebo sken dokladu a údaje se přepíší automaticky. Stejně si služba poradí i s pouhým sejmutím dokladu webkamerou počítače.

scan

Přečtěte si takéObličej z 3D tiskárny obelhal bezpečnostní technologie na telefonech s Androidem. iPhone X neodemklObličej z 3D tiskárny obelhal bezpečnostní technologie na telefonech s Androidem. iPhone X neodemkl

„V budoucnu si místo opisování údajů zákazník jednoduše vyfotí svou platební kartu. Platební brána data načte a platbu dokončí. Celý proces placení tak bude pro koncového zákazníka podstatně jednodušší a pohodlnější, než tomu bylo doposud,“ nastiňuje Bartyzal. Jeho řešení není první na světě, ale podle GoPay je unikátní ve své přesnosti a tím, že má nízké nároky na vizuální kvalitu snímku a data vyčte i z velmi nekvalitní fotky. Automatické vyčítání informací z naskenovaných dokumentů, jako je občanský a řidičský průkaz, chystá také například český carsharing HoppyGo, a pracují na něm i tuzemské banky a další instituce.

miroslav-bartyzal-it-spy

Miroslav Bartyzal

Celý systém GoPay je navíc možné trénovat a tím ho dále zdokonalovat až k téměř nulové chybovosti. V současnosti si poradí s občanským průkazem a pasem, do budoucna bude zvládat i přepis údajů z platební karty. Aktuálně prochází řešení, které by mělo zjednodušit stovkám tisíc uživatelů v rámci GoPay platby na internetu, finálním stádiem přísných testů a do ostrého provozu se dostane v průběhu příštího roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym