Česká startupová a venture kapitálová scéna se dostala do puberty & prosincové novinky ze světa VC

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc12

Foto: CzechCrunch

Česká startupová a VC scéna se loni dostala do puberty

0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo dvanácté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Níže tak najdete přehled všech transakcí, které v prosinci spatřily světlo světa. 

S koncem roku 2021 a začátkem 2022 ovšem nemůžeme vynechat trochu balancování. Hlavním tématem aktuálního vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, je proto ohlédnutí se za loňskem – přelomovým rokem pro českou startupovou scénu. 

***

Česká startupová scéna dospívá

Tuzemská startupová scéna prožila další, tentokrát opravdu přelomový rok. Dohromady české startupy získaly rekordní financování ve výši 17 miliard korun, rekordní byly ale i investice na celém kontinentu. A byť byl rok 2021 méně štědrý na exity tuzemských zakladatelů přesahující miliardu korun (dosáhlo ho jen Twisto), o to zajímavější byly uzavřené investice některých startupů, které miliardovou hranici překonaly (Rohlík & Rossum).

Jak ale vypadá hodnocení roku 2021 z pohledu startupů a venture kapitálových fondů? V tomto případě si můžeme pomoct přirovnáním – zatímco po poslední velké hospodářské krizi, jež začala v roce 2008, byl tuzemský startupový ekosystém v plenkách, po více než dekádě se dostal do puberty.

Na scéně se objevil první český jednorožec, tedy startup s valuací přesahující jednu miliardu amerických dolarů – tuzemský online supermarket Rohlík. Česko se tak (konečně) zařadilo mezi země, kde tyto bájné bytosti s rohem na hlavě pobíhají, globálně jich ale existuje už téměř tisíc.

Tomáši Čuprovi gratulujeme, jeho expanzní jízda se teprve rozbíhá. Jak jsme ale psali v červencovém vydání CCVC, pro tuzemskou scénu existence prvního jednorožce může mít několik pozitivních dopadů:

  • Větší pozornost velkých zahraničních fondů, což může mít pozitivní vliv na valuace i jednodušší získávání potřebného kapitálu pro další startupy.
  • Foundeři z Česka vidí, že to jde, a to pomáhá růst jejich ambicím.
  • Lidé pracující v Rohlíku získávají důležité zkušenosti s rychlým růstem a škálováním a časem mohou oboje využít například ve svém dalším byznysu.
  • Vydělat na případném exitu z Rohlíku mohou i jeho tuzemští investoři, což pomůže podpořit jejich kredibilitu i vizibilitu.

Další startupy se pak miliardové valuaci pomalu blíží a letos od nich můžeme očekávat velké věci – mezi kandidáty se sídlem v Česku nebo s tuzemskými zakladateli a kořeny to jsou ShipMonk, Productboard, Mews, Rossum, Pricefx či Cera. A další nás nepochybně překvapí.

To ostatně rády dělají venture kapitálové fondy. Credo Ventures se svým rumunským úlovkem UiPath u vstupu na burzu zaznamenalo jedno z nejvyšších zhodnocení investic mezi VC fondy v Evropě vůbec, a to ve výši 220 tisíc procent.

Svého jednorožce pak nenápadně chytil například také investiční fond ČEZu Inven Capital – německé Forto překonalo hranici jedné miliardy dolarů v červnu. A další čekají na svá odhalení.

Po rekordním roce jsou očekávání stanovená vysoko a budeme sledovat, jakým způsobem se zdejším inovativním podnikatelům podaří překonat rekordní investice i vysoké exity. Všem jim přejeme hodně štěstí a těšíme se na všechny zajímavé dealy.

Pokračování newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde

CzechCrunch Jobs