Česká umělá inteligence píše za psychoterapeuty poznámky ze sezení. Od investorů nabrala přes 70 milionů
Startup Upheal, jenž se stal mladých startupem roku na Startup Awards pořádaných CzechCrunchem, uzavřel své druhé investiční kolo.
Počet lidí se symptomy deprese nebo úzkosti se zvyšuje. A platí to i o těch, co mají s těmito problémy pomáhat – jen v USA se předloni téměř polovina terapeutů cítila vyhořelá. Profesionálové působící v oblasti duševní péče jsou přepracovaní a na trhu je jich nedostatek. Česko-americký startup Upheal proto vyvinul platformu, která jim díky umělé inteligenci pomáhá zpracovávat výstupy ze sezení s klienty, ale také s administrativou, čímž jim šetří čas. V loňském září byl Upheal oceněn jako mladý startup roku v rámci Startup Awards od CzechCrunche, nyní hlásí uzavření již druhého investičního kola v řádu vyšších desítek milionů korun. Podívejte se na všechny důležité informace.
Zainvestovaný startup: Upheal
Kdo investuje: Kolo vedlo české Credo Ventures, přispěly také Kaya Ventures a Inovia Capital s kanadskými kořeny. Přidali se také andělští investoři jako Martin Viecha.
Kolik a v jakém kole: 3,25 milionu dolarů (76 milionů korun) v seedovém kole.
Kolik již startup získal celkem: 4,35 milionu dolarů (102 milionů korun), úvodní, pre-seedové kolo proběhlo v říjnu 2022.
Co startup dělá: Upheal nabízí platformu, s jejíž pomocí mohou terapeuti zefektivnit své pracovní postupy a zkrátit čas, který musí věnovat administrativním úkonům, jako je psaní poznámek k průběhu a plánu léčby. Podle vyjádření firmy v průměru ušetří terapeutům 14 minut (z průměrných 22 minut) na jednu poznámku za sezení.
Sídlo startupu: Jde o česko-americký startup s oficiálním sídlem v New Yorku. Zaměřuje se na Spojené státy, kde má asi 90 procent zákazníků, zbytek je v Kanadě, Austrálii, Velké Británii a dalších zemích. Další lokalizaci po angličtině plánuje do španělštiny.
Zakladatelé: Slováci dlouhodobě působící v Česku Juraj Chrappa a Martin Horváth, kteří sami měli osobní zkušenosti s problémy v oblasti duševního zdraví. Chrappa se rok věnoval studiu práce a života terapeutů. „Poté, co jsem kvůli vážnému onemocnění svého syna zažil opravdu temné chvíle, jsem si uvědomil, jak je duševní zdraví důležité. To byl okamžik mého prozření, kdy jsem začal využívat technologie k podpoře těch, kteří poskytují péči, jež mění život,“ uvádí Chrappa.
Jak je startup velký: Během posledních dvanácti měsíců zpracoval 90 tisíc sezení, čímž terapeutům ušetřil 21 tisíc hodin. Každý měsíc zpracovává nyní 25 tisíc sezení.
Na co startup plánuje využít investici: Na rozšíření použití umělé inteligence, konkrétně na vylepšení platformy, šablony, sledování pokroku, skupinovou terapii či zjednodušení pracovních postupů terapeuta. Dále pak na podporu marketingu i vývoj produktů.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? České startupové investice přehledně jednou měsíčně v newsletteru CCVC.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt CC25: Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).