České peněženky Trezor se chystají na kryptoboom. Mají nové modely, jsou barevné a pořád s kabelem

Nové zařízení Trezor Safe 3 půjde na trh s cenou pod dva tisíce korun, k dispozici je i aplikace Trezor Suite, která umožní i spoření v kryptu.

Luboš KrečLuboš Kreč

rus

Foto: SatoshiLabs

Spoluzakladatel SatoshiLabs Pavol „Stick“ Rusnák

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny se sice už druhý rok nacházejí v útlumu, český výrobce hardwarových peněženek Trezor ze skupiny SatoshiLabs se už ale chystá na novou vlnu zájmu – a přechází do produktové ofenzivy. Na trh nyní posílá úplně nový, cenově dostupný model v několika úpravách. A pracuje i na nové vlajkové lodi.

Dosud Trezor nabízel dvě peněženky: jednak základní zařízení One v černé či bílé barvě, jednak vyšší model T. K těm momentálně přibude Safe 3, a to v černé, bílé, žluté a lososové barvě. Cena má být 1 899 korun a výrobek bude vybavený novým čipem, který údajně zajistí vyšší odolnost proti pokusům o prolomení zabezpečení. Ještě ale nepůjde o projekt z dílny sesterského startupu Tropic Square, to teprve přijde.

Trezor Safe 3 na trh přijde také v limitované oranžové edici určené pro skalní fanoušky bitcoinu. A protože historie Trezoru sahá do roku 2013, přesně tolik bitcoin-only nových modelů bude k dispozici, navíc z prodeje každého kusu věnují SatoshiLabs 21 eur na podporu iniciativy Trezor Academy, která vzdělává v oblasti bitcoinu.

Důležitým doplňkem nových peněženek bude i aplikace Trezor Suite, která umožňuje nákup, prodej, spoření či správu až sedmi tisíc kryptoměn. „Novinky jsme navrhli s ohledem na začátečníky a produkty jsou plné prvků, které zajišťují bezpečnost digitálních aktiv. Správa kryptoměn je nyní snadnější než dřív,“ říká šéf Trezoru Matěj Žák.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Poslední novinkou je Trezor Keep Metal, který uchovává to svým způsobem nejcennější pro nezávislou správu kryptoměn – recovery seed. Pokud někdy dojde ke ztrátě, poškození nebo krádeži Trezoru, tento jedinečný řetězec slov vygenerovaný při první registraci zařízení obnoví přístup k peněžence. Vyrobený je z letecké nerezové oceli a cena začíná na 2 400 korunách.

Podle Matěje Žáka nastane v dohlednu nový boom zájmu o kryptoměny a v SatoshiLabs na to chtějí být připravení. „Na celém světě je dnes přes 420 milionů majitelů kryptoměn. Podle předpovědí se má jejich počet do roku 2027 více než zdvojnásobit na téměř miliardu, tedy na každého osmého obyvatele světa,“ říká. Bitcoin se už několik měsíců pohybuje stabilně v rozmezí ceny 25 až 30 tisíc dolarů, experti ale očekávají, že vyšší zájem přijde po dalším halvingu. To je – zjednodušeně řečeno – moment, kdy se ztíží těžba bitcoinů. Mělo by k tomu dojít v květnu 2024.

„Vzhledem k tomu, v jaké fázi cyklu se nyní nacházíme, je zodpovědná příprava na býčí trh, kdy zájem půjde nahoru, více než namístě. Krachy burz, které jsme viděli v posledním roce, ukázaly, jak důležité je mít krypto u sebe. Jen v případě FTX ztratili držitelé v součtu téměř devět miliard dolarů. Snad i proto jsou prodeje dosavadních modelů výrazně lepší, než jsme čekali,“ dodává spoluzakladatel skupiny SatoshiLabs Pavol „Stick“ Rusnák.

trezor

Foto: SatoshiLabs

Hardwarové peněženky Trezor Safe 3

Skupina přesnější čísla za rok 2023 prozradit nechce, na dotaz CzechCrunche jak přesně se jí letos vede, pouze Matěj Žák uvedl: „Pokud srovnáme stejné období a fáze aktuálního a posledního bear marketu (opak býčího trhu, tedy doba útlumu – pozn. red.), zaznamenal Trezor o 55 procent lepší prodejní výsledky.“ V roce 2021 Trezor v tržbách překonal 1,4 miliardy korun a v čistém vydělal téměř 600 milionů, údaje za loňský rok ale nejsou k dispozici, měly být podle informací z firmy ale opět dobré.

Na jednu novinku z dílny Trezoru se ale stále čeká – jak nynější modely, tak nový Safe 3 je nutné synchronizovat s počítačem či mobilem přes USB kabel. Firma už nějakou dobu pracuje na bezdrátovém řešení na bázi technologie bluetooth, ostatně spoluzakladatel SatoshiLabs Marek Palatinus a Matěj Žák o tom hovořili i v interview pro CzechCrunch.

Jak to tedy vypadá? „Aktuální novinka ještě funkcí bluetooth nedisponuje. Nicméně Trezor pro nadcházející roky připravuje další novinky, a hlavně novou vlajkovou loď. A právě ona bude mít i bluetooth,“ slibuje Žák.

Ať bitcoiny neleží ladem. Miton investoval do startupu, jenž funguje jako Zonky kryté kryptoměnou

Většina lidí, kteří mají nakoupené bitcoiny, je jen drží, protože čekají na jejich růst. Startup Firefish věří, že mohou být využity jako zástava.

Peter BrejčákPeter Brejčák

firefish-martin-matejka-a-igor-neumann

Foto: Firefish

Zakladatelé startupu Firefish Martin Matejka a Igor Neumann

1Zobrazit komentáře

Když si od banky berete hypotéku, ručíte za ni samotnou nemovitostí. Na podobném principu záruk běžně funguje značná část finančního světa. A Martin Matejka s Igorem Neumannem věří, že se dá takovým způsobem využít také největší kryptoměna světa, bitcoin. Po dlouholetých kariérách ve financích dvojice Slováků, kteří žijí v Praze, rozběhla vlastní startup Firefish, jenž právě takové řešení nabízí. Již v začátcích oslovili také investory z Mitonu a platformu v beta verzi spustili před třemi měsíci. Věří, že bitcoin může fungovat jako „privátní banka“ svého druhu.

Uživatelé se přitom jen během neveřejného tříměsíčního beta provozu u Firefish zaručili bitcoiny v hodnotě přesahující padesát milionů korun. Cíl je však mnohem vyšší, Matejka s Neumannem chtějí ze startupu udělat celosvětovou platformu pro všechny situace spojené s použitím bitcoinu jako zástavy.

Aktuálně si proti svým bitcoinům můžete na Firefish půjčit peníze poskytované privátními investory. Představte si to třeba jako Zonky kryté bitcoinem. Ale to je jen úplný začátek. Firefish může změnit pohled lidí na bitcoin a otevřít nové způsoby jeho využití,“ věří David Bala z fondu Miton C, což je odnož Mitonu se zaměřením na kryptosvět.

Firefish se opírá zejména o předpoklad, že většina lidí, kteří mají bitcoiny nakoupené, je jen drží, protože věří v budoucí růst jejich hodnoty. Celosvětově má přitom jít o zhruba 97 procent této kryptoměny v hodnotě bezmála pět set miliard dolarů. Podle zakladatelů startupu se tak nabízí použití bitcoinu jako zástavní hodnoty.

mitonc

Foto: Filip Kartous

Tým Miton C: Nikos Balamotis, David Bala, Ondřej Raška, Jiří Zlatohlávek

„O využití bitcoinu jako zástavy už jsem přemýšlel před pěti lety, když jsem pracoval v tradingu ČEZu. Tady jsem viděl, čím vším lze i na B2B finančních trzích ručit. Proč ne bitcoinem? Proč by lidi nemohli bitcoin držet, jak jsou zvyklí, a současně mít z jeho vlastnictví větší užitek?“ ptá se řečnicky Martin Matejka.

Sice již v té době podobné služby existovaly, avšak Matejku odrazovalo, že byly takzvaně custodial, tedy kontrolované jen jednou stranou, a ne smart contractem. „Přišlo mi to příliš riskantní. A nutno říct, že oprávněně, jak se ukázalo v minulém roce, kdy zkolabovaly téměř všechny custodial služby, například BlockFi, Celsius či Genesis,“ vysvětluje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro nápad na novou službu Matejka nadchl také druhého spoluzakladatele Igora Neumanna, manažera se zkušenostmi z Thomson Reuters i London Stock Exchange Group. „Známe se již patnáct let. Jako začínající trader v ING Bank jsem byl klientem Igora, který pracoval pro Reuters – poskytovatele profi finanční a datové infrastruktury. Od té doby jsme kamarádi,“ přibližuje Matejka.

icuk-x

Přečtěte si takéStartup Worksheet ulehčí učitelům práci umělou inteligencíChytrá písemka i úkoly na míru. Startup Worksheet pomůže učitelům umělou inteligencí ulehčit práci

Důvěru získali také od zmiňovaného Miton C i nejmenovaného andělského investora, kteří je podpořili investicí v řádu nižších desítek milionů korun s tím, že většinu z této částky investoval právě Miton. Od května loňského roku pak tým Firefish pracoval na vývoji funkčního produktu, což je ostatně důvodem, proč svoji práci doteď mediálně neprezentovali. Beta platformu spustili v letošním červnu.

„Aktuálně je bitcoin vnímaný primárně jako uchovatel hodnoty, sekundárně jako transakční prostředek. Cílem Firefish je přidat ještě třetí funkci bitcoinu, díky které bude sloužit jako ‚privátní banka‘. Dovedu si představit, že takto svého využití dojde až třicet procent všech bitcoinů na světě a že Firefish na tom bude mít zásadní podíl,“ uzavírá Matejka.