Kryptopeněženko, otřes se! Trezor při obratu 1,4 miliardy korun vydělal v čistém bezmála 600 milionů

Výsledky z roku 2021 jsou sice rekordní, ale firmě se náramně dařilo i loni, kdy zájem o kryptopeněženky stoupl po pádu burzy FTX.

Luboš KrečLuboš Kreč

satoshi-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Marek Palatinus, spoluzakladatel SatoshiLabs, a Matěj Žák, šéf Trezoru

0Zobrazit komentáře

Marek „Slush“ Palatinus a Pavol Rusnák, zakladatelé a spolumajitelé skupiny SatoshiLabs, se v kryptoměnovém byznysu pohybují přes deset let, takže dobře znají jeho cyklickou povahu. Jak kolísá cena bitcoinu, stoupají či klesají i příjmy jejich firem, především pak ikonického výrobce hardwarových peněženek Trezor. Roky 2021 a 2022 – každý z jiného důvodu – pro ně ale byly o parník lepší než cokoliv, co zažili předtím.

V roce 2021, kdy doznívala covidová pandemie a ještě nezačala řádit inflace, se kryptoměny těšily mohutnému zájmu retailových investorů a spekulantů. Bitcoin, ethereum i další virtuální mince dosáhly svých cenových maxim a zájem o ně pomáhal společnostem, které vytvářely byznysový ekosystém kolem nich. Jednou z nich je i český Trezor, tvůrce prvních hardwarových kryptopeněženek.

Zakladatelé společnosti Marek „Slush“ Palatinus a Pavol Rusnák se nijak netají tím, že když jde krypto nahoru (a především pak bitcoin), mnohem lépe se prodávají i jejich výrobky, naopak když cena největší kryptoměny padá, ochabuje i zájem o Trezory. Pohled do účetní závěrky společnosti Trezor Company za rok 2021 tomu dává zřetelné kontury: celkové tržby přesáhly 1,4 miliardy korun a čistý zisk překonal 583 milionů. O rok dřív byl obrat 329 milionů a profit „jen“ 74 milionů.

„Finanční úspěch Trezoru v roce 2021 byl primárně způsoben bull marketem a cenou bitcoinu, která dosáhla svého dosavadního maxima. Diskuze o bitcoinu a jeho bezpečné správě má logicky přímý dopad na prodeje našich produktů,“ komentuje výsledky Matěj Žák, šéf Trezoru. Bull marketem má na mysli takzvaný býčí trh, tedy období zvýšené poptávky, jejímž protikladem je nynější fáze ochlazení známá jako bear market čili medvědí trh.

Jenže pro Trezor kryptozima, která naplno zavládla loni na podzim po pádu FTX, tak úplně neplatí. Tím, že zkrachovala jedna z největších a nejznámějších kryptoburz na světě, u níž měli miliony zákazníků uložené své tokeny včetně bitcoinů, se znovu začalo mluvit o důležitosti externích a ideálně hardwarových peněženek. A to logicky pomohlo Trezoru, který je spolu s francouzským Ledgerem lídrem trhu.

„V důsledku pádu FTX jsme sice zaznamenali téměř rekordní tržby, i tak se ale loňský rok nevyrovnal výsledkům z roku 2021, kdy jsme překonali důležitý milník firmy v podobě více než jednoho milionu prodaných zařízení,“ dodává Matěj Žák. Jinými slovy – zatímco velká část kryptobyznysu loni krvácela, Trezoru se dařilo podobně dobře jako rok předtím, byť o něco hůř.

Přesná čísla za rok 2022 ovšem společnost, jež spadá spolu se startupy Tropic Square, Vexl a Invity do skupiny SatoshiLabs, nechtěla zatím uvést. Žák, blízký spolupracovník bitcoinového pionýra Marka Palatinuse, říká jen to, že „rok 2022 skončil slabším, ale i tak velmi dobrým finančním výsledkem.“

Největší kryptoměna bitcoin

Vysoká ziskovost Trezoru dává firmě, respektive celé skupině dostatečný finanční polštář, aby v klidu přestála období nižšího zájmu veřejnosti. Ostatně podobné to bylo i při poslední kryptománii na přelomu let 2017 a 2018, kdy SatoshiLabs utržili nejprve 414 milionů a pak 340 milionů a profitabilita se vždy pohybovala nad 50 procenty.

Takže s čím v Trezoru hledí do roku 2023? „Zatím počítáme s tím, že letošní rok bude ve znamení konsolidace trhu. Což nám dává příležitost se připravit na další bull market, jehož vrchol očekáváme někdy v roce 2025. Jinak se držíme plánu a chystáme vydání nových hardwarových i softwarových produktů. Konkrétně chceme představit nový Trezor s bezdrátovými technologiemi a brzy také mobilní aplikaci,“ uzavírá pro CzechCrunch Matěj Žák.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Klíčoví lidé

marek-palatinus

Marek Palatinus

Co-founder