České Proplat.to za první rok pomohlo profinancovat faktury za desítky milionů korun a plánuje expanzi po Evropě
Jeden ze zakladatelů fintechu Proplat.to Ivo Ščuka
Platební morálka odběratelů menších i větších firem byla vždy kolísavá a pro letošní rok to kvůli probíhající pandemii platí dvojnásob. Čím dál více společností se tak obrací na firmy nabízející takzvaný faktoring, tedy službu, která jim zvládne vybrané faktury profinancovat okamžitě s tím, že za ně s menším úrokem zaplatí později.
Jednou z takových služeb je i pražský startup Proplat.to, který provozuje firma Money Store s.r.o. s licencí ČNB. Ta ovšem sama za sebe faktury neprofinancovává – místo toho poskytuje platformu, na níž se spojují firmy hledající faktoring s menšími i většími investory, kteří se na profinancování faktur skládají.
Investovat je tak reálně možné už od 1 000 korun s tím, že na platformě se aktuálně průměrná výše aukcí pohybuje kolem 15 tisíc korun s úrokem od 6 do 20 procent ročně. Proplat.to na trhu funguje necelý rok a za tu dobu služba profinancovala více než dva tisíce faktur za desítky milionů korun.
O rostoucím zájmu o faktoring, úskalí pro investory i financované firmy i dalších plánech s Proplat.to jsme se v rozhovoru pro CzechCrunch bavili s jedním ze zakladatelů, Ivem Ščukou.
S Proplat.to máte za sebou první rok. Vydařil se podle představ?
V rámci rozjezdu jsme si stanovili plány, kam se chceme v průběhu prvních dvanácti měsíců dostat. Našim cílem bylo primárně přesvědčit portfolio dodavatelů i investorů o tom, že své práci rozumíme a víme, co děláme. Rozběhlo se to nakonec velmi rychle, a tak jsme se během tohoto období dostali výrazně nad původní plán.
Když si u nás schválení dodavatelé registrovali první stovku faktur, říkali jsme si, už to skoro funguje. Teď jsme překročili dva tisíce faktur za rok 2020 ještě před koncem září a dynamika růstu zájmu o financování je obrovská. Na druhou stranu to přináší zvýšenou zátěž při schvalování faktur. Stále se snažíme udržet pro naše investory co nejčistší portfolio zájemců o financování. To samozřejmě znamená administrativní zátěž, i když v online prostředí je vidět až výsledek, což znamená schválenou fakturu určenou k financování.
Jaký ten plán byl v absolutních číslech? A jak vidíte další rok fungování?
Původním cílem bylo dostat se na stovky faktur a desítky milionů korun v profinancovaných fakturách. Nakonec jsme počet faktur i odhadovanou profinancovanou částku překročili. Naše platforma je od počátku vytvářena jako online řešení, takže pozitivní reference se šíří velmi rychle. To nám ve stávající situaci na finančním trhu určitě pomohlo.
Proč roste zájem o financování faktur, například na úkor klasických provozních úvěrů? Jsou v tom přísnější podmínky bank, nebo neochota půjčovat si?
Financování etablovanými bankami je nepružné, administrativně náročné a je orientováno směrem k velkým subjektům. Naše řešení faktoringu, jak se tento typ financování jmenuje, je postaveno na větším počtu menších transakcí a individuálním přístupu k subjektům i aukcím. Díky tomu je dostupný pro větší spektrum byznysu, včetně malých živnostníků.
I malé transakce se nám daří zvládat efektivně díky automatizaci jak na straně dodavatele, tak i při zpracování aukcí. Proplat.to je kombinace spot faktoringu (tedy pouze dodavatelem zvolené faktury) a současně P2P investorů. Potvrdili jsme si, že tuto kombinaci na trhu v podstatě nikdo nenabízí.
Podle dostupných aukcí je velký počet firem z oblasti logistiky. Čím si tento zájem vysvětlujete?
Logistika je specifická obrovským počtem poskytovatelů služby. Je to velmi konkurenční prostředí, kde je na jednu stranu vysoká poptávka po službách, současně ale velmi konkurenční prostředí. Takže je neustále zájem o vaše služby, současně jste ale celým dodavatelským řetězcem nuceni fakturovat třeba se šedesátidenní splatností. A když máte platit mýtné nebo nové pneumatiky na nákladní soupravu, tyto „peníze na cestě“ vám chybí. Faktoring je právě pro logistiku ideálním řešením, jak zrychlit pohyb peněz.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.