České Rockaway opět investuje do sdílení karavanů. Stovky milionů posílá německému startupu

Do českého Campiri Rockaway spolu s Mitonem v květnu investovalo přes 100 milionů, nyní si vyhlídlo dalšího hráče v oboru.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dusan-zabrodsky-min

Foto: Rockaway

Partner Rockaway Ventures Dušan Zábrodský

Minulý měsíc oznamoval český fond Rockaway investici do tuzemského startupu Campiri, který zprostředkovává pronájem karavanů. Nyní do portfolia přibírá druhou podobně zaměřenou firmu – německý FreewayCamper, které kromě domácího trhu nedávno expandoval také na polský a italský trh. Dohromady FreewayCamper získal přes 30 milionů eur, tedy zhruba 740 milionů korun.

Suma se skládá z vlastního kapitálu, venture dluhu a bankovního dluhu, Rockaway Ventures byly v tomto kole hlavním investorem. Pro srovnání – do českého Campiri v květnu fond společně s Mitonem vložil 115 milionů korun. Prostředky mají německému startupu pomoci v dalším růstu, rozšíření flotily a expanzi do dalších zemí. Kromě Rockaway se kola účastnili také SEK Ventures zakladatelů FlixBusu a několik německých andělských investorů.

„Na trhu s pronájmem obytných vozů vnímáme obrovský potenciál. Ten je daný především extrémní fragmentací a nedostatečnou digitalizací nabídky. Vhodné nástroje pro konsolidaci přitom už existují. Naše rozhodnutí je také důsledkem výtečné analytické práce investičního týmu. I přes pochmurné vyhlídky světové ekonomiky věříme, že právě tento segment bude mít v dlouhodobém horizontu navrch,“ říká partner Rockaway Ventures Dušan Zábrodský.

Startupové investice v podání Rockaway Ventures následují prodej Mall Group, čímž se skupině Rockaway zakladatele Jakuba Havrlanta více uvolnily ruce a otevřela tak nový fond, v němž cílí na částku asi 2,5 miliardy korun. Kromě FreewayCamper a Campiri už investoval do řecké platformy Spotawheel se zaměřením na přeprodej ojetých vozů, německé Vivere na prodej rychloobrátkového zboží a estonské vzdělávací platformy Lingvist.

janousek

Foto: Campiri

Lukáš Janoušek, zakladatel startupu Campiri

FreewayCamper založila před necelými třemi lety v Mnichově dvojice zakladatelů Julia Blum a Nikolai Voitiouk-Blum, kteří staví na bohatých zkušenostech z e-commerce či marketingu. Cílem startupu je disrupce způsobu plánování dovolených v kempech i rezervací obytných vozů. Toho se snaží dosáhnout prostřednictvím komplexní digitalizace bookingového procesu.

„Už dnes je FreewayCamper nejrychleji rostoucím startupem v odvětví kempování v Evropě. Během pouhých dvou let jsme vybudovali největší síť půjčoven obytných vozů v Německu. Letos jsme zahájili naši mezinárodní expanzi v Polsku a Itálii. Díky podpoře Rockaway Ventures a dalších investorů si během několika let zajistíme vedoucí pozici v Evropě a investujeme do integrace produktu pronájmu a rezervace kempů,“ říká ředitel a spoluzakladatel Nikolai Voitiouk-Blum.

Voitiouk-Blum přitom do velké míry staví na svých předešlých pracovních zkušenostech, kdy měl ve společnosti FlixBus na starosti expanzi do zemí střední a východní Evropy a podílel se na vytvoření regionálního franšízového modelu firmy. Podobný model chce nyní vybudovat právě ve FreewayCamperu v Německu a okolních zemích.

Za první kvartál letošního roku firma vyrostla o více než 500 procent, přičemž její tržby se v roce 2021 pohybovaly v řádu nižších jednotek milionů eur, v přepočtu asi 50 až 125 milionů korun. FreewayCamper ve svém byznys modelu nabízí kombinaci vlastní flotily a franšízových partnerů, což mu umožňuje rychlé škálování produktu i budování zákaznické zkušenosti. Navíc nabízí i možnost rezervace kempů a plánuje integraci dalších produktů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina