České značení turistických cest se rozšiřuje po světě. Po Brazílii či Chorvatsku míří do Mongolska

V Mongolsku roste zájem o pěší turistiku, neexistuje tam ale žádný jednotný systém značení tras. Češi tak ten svůj rozšíří do další země.

Peter BrejčákPeter Brejčák

České značení turistických cest bude používat další země

0Zobrazit komentáře

Mongolsko se přidalo k Brazílii, Chorvatsku nebo rumunskému Banátu a začalo používat české značení turistických cest a stezek. Příslušné memorandum podepsali zástupci Klubu českých turistů (KČT) a mongolského turistického spolku Mongolian Walking Association (MWA). První symbolické značení se uskutečnilo 15. června a školení pro mongolské značkaře začne letos v září.

„Již v květnu 2023 jsme zaslali mongolskému protějšku podepsanou smlouvu o právech na používání turistického značení podle české metodiky. Jsem rád, že tímto memorandem prohlubujeme formu užší spolupráce,“ uvedl předseda KČT Jiří Homolka. První symbolické značení vede v Mongolsku na horu Bogd úl jižně od hlavního města Ulánbátaru.

„V Mongolsku prudce roste zájem o pěší turistiku. Neexistuje zde přitom žádný jednotný systém značení,“ uvedl český velvyslanec v zemi Jan Vytopil, který stál také u zahájení značení stezek na Filipínách. Připomněl, že Mongolsko letos zrušilo víza pro řadu zemí včetně České republiky. „Doufáme, že české značky provedou po krásné přírodě i cestovatele ze zahraničí,“ dodal velvyslanec.

Organizace se v memorandu dohodly, že KČT poskytne MWA například školení značkařů nebo příručku značení turistických tras v angličtině. Do školení se zapojí také studenti Mendelovy univerzity v Brně, kteří do Mongolska odletí na konci září. „Mongolsko vyhlásilo rok 2023 rokem turismu. Vytváření přehledných turistických stezek výrazně přispěje k atraktivitě místní pěší turistiky,“ uvedl předseda MWA Bolor-Erdene Bátar.

Prahu v květnu navštívila mongolská ministryně zahraničí Batceceg Batmunch, která se na jednání s českým protějškem Janem Lipavským dohodla mimo jiné na rozvoji mongolsko-českého turismu. Oznámila také, že mongolská společnost Eznis Airways bude od června vypravovat přímé lety z Prahy do Ulánbátaru. Letenky nicméně zatím dostupné nejsou.

Klub českých turistů založila v roce 1888 skupina vlastenců kolem Vojtěcha Náprstka. Jedním z hlavních úkolů jeho činnosti je už od založení právě značení a údržba turistických cest. Právě díky aktivitě neúnavných značkařů má Česko jednu z nejhustších sítí značených turistických tras v Evropě a díky průběžnému systému obnovy a údržby i jednu z nejkvalitnějších.

Na celém území Česka se mohou turisté setkat s malými čtverci s barevným pruhem uprostřed namalovanými na stromech, sloupech nebo kamenech u cest. Kromě pěších tras jsou v poslední době značeny též trasy pro cyklisty, běžkaře, jezdce na koních i vozíčkáře. Orientační značky měly zpočátku výhradně červeno-bílé provedení. Jak se však síť tras rozrůstala a jednotlivé cesty se začaly křížit, vznikl na některých místech nepříjemný zmatek. Proto se některé trasy začaly značit modře, od roku 1916 byly přibrány ještě barva zelená a žlutá.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym