Českej rap byl magickej svět. Díky mladým teď scéna žije jako nikdy, říká autor hiphopové bible
Od dětství miloval český rap, tak o něm napsal velkou knihu, kterou teď slavnostně pokřtí. V rozhovoru hodnotí Ladislav Zeman i aktuální vývoj žánru.
Ladislav Zeman, autor knihy Českej rap
Jak kdysi řekl Vladimir 518 v jedné z hymen PSH: „Českej rap byl magickej svět.“ Dlouho ale nebyl zmapován tak, aby se v něm fanoušci dokázali lépe zorientovat. Ačkoliv je Česko malou zemí, kde rap v minulosti nikdy neměl příliš velké zastoupení, za uplynulá tři desetiletí se toho stalo tolik, že by to vydalo na řádnou knihu. A tak taková kniha vznikla. Postaral se o ni Ladislav Zeman, který ji dnes večer, rok po jejím vydání, slavnostně pokřtí.
„Z několika popsaných papírů A4 se stala kniha, která český rap mapuje od jeho prvopočátků až po dnešek,“ říká autor Českýho rapu Ladislav „Poeta“ Zeman, který s encyklopedií české rapové scény přišel už loni na podzim – a už tehdy díky svému obsahu hlasitě zarezonovala. V knize se totiž objevuje snad vše, co by si fanoušek žánru mohl přát.
Od PSH přes Huga Toxxxe a Jamese Colea až po Ca$hanovu Bulhara, Viktora Sheena nebo Steina27. Zeman se snažil vykreslit vývoj tuzemského rapu přes desítky rozhovorů, pečlivě sestavené profily a exkluzivní fotky. V rozhovoru pro CzechCrunch se teď za svým dítětem ohlíží, hodnotí aktuální stav české rapové scény a láká na večerní křest v pražském SaSaZu, během něhož vystoupí i Supercrooo.
Od vydání knihy uplynul už rok. Považujete ji stále za aktuální?
Určitě ano, protože tolik informací o českém rapu a českých rapperech prostě jinde nenajdete. Jasně, někdo má mezitím nové album, někdo změnil styl, ale pokud si budete chtít udělat obrázek o zásadních českých umělcích, zřejmě není lepší zdroj.
Nutkání ji doplnit o nové, klíčové údaje nemáte?
Já bych nejraději jen přidával a doplňoval. Kolegové z týmu si ze mě kvůli tomu dělali srandu, protože jsem směřoval ke knize o skoro osmi stech stranách… Historie českého rapu je prostě dlouhá a nepopsaná. A já jsem jeho nadšeným fanouškem dvacet pět let. Jsem na ni stále hrdý, ale jediné, co mě mrzí, je, že se mi kvůli zachování délky nepodařilo obsáhnout všechny rappery. I proto pracuji na druhém díle.
Co byl vůbec první impuls ke vzniku Českýho rapu?
Byla to kombinace toho, že jsem takovou knihu chtěl sám číst a pořád nepřicházela. Pak byl covid, který jsem jako DJ dost pocítil. Když jsem dospal deset let párty života a zjistil, že deprese mi nic nepřinese, došlo mi, že to je přece signál, o kterém mluvím už dlouho.
Takže jste se vrhl do psaní něčeho, k čemu máte prakticky celý život blízký vztah.
Je to tak. Kdykoliv mi někdo naznačoval, že bych měl něco napsat a vydat, říkal jsem, že až budu mít půl roku volno od hraní, tak to dám. Asi jsem úplně nečekal, že se to stane. Z několika popsaných papírů A4 se stala kniha, která český rap mapuje od jeho prvopočátků až po momentální dobu. Nechtějte ale po mě, abych vám říkal, jak proces probíhal. (smích)
Proč?
Pořád mi totiž hlavou běhá tolik vzpomínek, že se to jen těžko popisuje. Na knize jsem pracoval dva roky, během kterých se nabalovaly poznámky, tabulky s rappery, témata jednotlivých kapitol – a především schůzky s rappery. Asi nepřekvapí, že právě domlouvání sessions s rappery bylo mnohdy náročné… Muselo to často chodit přes manažery, což je nějaká bariéra. Do toho jejich vytíženost…