Český gigant ČEZ chce do technologických startupů investovat až 5 miliard korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ČEZ
0Zobrazit komentáře

Energetika je prostředím, které je třeba technologicky posunout a s rostoucím počtem projektů v této branži se na nově vznikajícím trhu začínají angažovat i korporace. U toho nechce chybět ani lídr české energetiky, skupina ČEZ, která se pouští do technologií prostřednictvím dceřiné investiční firmy Inven Capital.

Ta bude chtít ještě teto rok provést akvizice dvou až čtyř startupů, které budou „v pokročilejší fázi růstu“ v oblasti takzvané nové energetiky. To, jakým způsobem budou akvizice probíhat, nebo jaká je předpokládaná výše těchto investic, nebylo prozatím oznámeno. Koncept je však takový, že zdařilé investice chce od Invenu nakupovat přímo ČEZ.

Liftago_Sexy

Přečtěte si takéPřepravním službám se v Česku daří. Liftago, Uber i Taxify vyrostly za rok o stovky procentPřepravním službám se v Česku daří. Liftago, Uber i Taxify vyrostly za rok o stovky procent

Inven, založený v roce 2013 se pak do roku 2020 podle všeho chystá proinvestovat celkově 5 miliard korun. Tento subjekt, který dříve fungoval pod značkou ČEZ Nová energetika, vstoupil za dobu své existence již do několika startupů v Německu.

Mezi ně patří například Sonnen, vyrábějící bateriová úložiště, nebo Sunfire, jehož produktem jsou palivové články, které dokáží přeměnit palivo na energii a zpětně na plyn a vodík. ČEZ se stal také druhým největším akcionářem mnichovské firmy  tado°, která vyrábí chytré termostaty.

Dalším plánem ČEZu pro nadcházející měsíce je také posílení pozice jiné dceřiné společnosti, ČEZ ESCO, která ve svých činnostech kombinuje instalaci malých lokálních zdrojů s prodejem elektřiny a plynu. Tento segment zaznamenal minulý rok tří miliardové tržby při 57 % meziročním nárůstu a proto bude svou působnost rozšiřovat v Polsku, Německu, na Slovensku a v Nizozemsku.

Protože nás zajímalo o fungování celé aktivity více, položili jsme ČEZU několik otázek…

Jakým způsobem se chystáte startupy vybírat? Kam se mohou případní zájemci a hlásit? Máte už případně jasné kandidáty?

Lidé z Inven capital ročně vidí cca 500 startupů s celé Evropy zaměřených na chytrou energetiku (Smart Energy). Tyto firmy se  tradičně prezentují v Berlíně, Mnichově, Amsterdamu a dalších městech a také v Praze. Kritéria pro výběr jsou přísná … startup musí mít již funkční inovativní produkt s dlouhodobě udržitelnou výhodou, business model potvrzen rychle rostoucími příjmy a  především tým zakladatelů a manažerů, kteří do svého startupu vložili vše včetně odhodlání změnit svět k lepšímu.

Jaké je časové rozložení projektu? V jaké fázi tento projekt je?

INVEN Capital je fondem kvalifikovaných investorů regulovaným Českou národní bankou, splnil podmínky a stal se řádným členem české venture kapitálové asociace  a dále  evropské private ekvity a venture kapitálové asociace INVEST EUROPE. Je již respektovaným evropským fondem do jehož portfolia patří jedny z nejúspěšnějších evropských startupů: Sonnen – chytrá sít batereriových  systémů – světová jednička co do počtu prodaných sýstému pro koncové zákazníky. Tado: evropský leader v oblasti chytrých termostatů a Sunfire – technologie palivových článků.

Co budete moci startupům nabídnout? Bude se jednat o čistou akvizici nebo spíše partnerský vztah?

Jakožto korporátní venture fond, umíme nabídnout to nejlepší z dvou světů, za prvé – svět finančně silné společnosti ČEZ s velkou klientskou bází nejen v Česku, ale i v dalších evropských státech včetně aktiv jako například největší pevninský evropský větrný park (Fantanele –  Cogelac), a tisíce km sítí na kterých mohou ty nejlepší startupy pilotovat své unikatní produkty a služby. Za druhé pak svět efektivního a rychlého rozhodování venture kapitálového fondu se silnou sítí VC fondů z celé Evropy, který umí nastrukturovat investice s ostatními evropskými fondy. Funguje to: CEZ již prodává/pronajímá  bateriové systémy Sonnen a uzavřel kontrakt s firmou Tado na chytré termostaty, které také začne nabízet svým zákazníkům. Se Sunfire ČEZ připravuje projekt v Rumunsku (Fantanele-  Cogelac). Půjde o elektrolýzu, cílem je využití přebytečné elektřiny z obnovitelných zdrojů k výrobě vodíku.

Foto: ČEZ

Diskuze (0)

Novinka

Anonym