Český projekt přeprogramovává mozek a pomáhá léčit nemoci. Prošel prověrkou a chystá se do prodeje

Nepotřebuje léky či operace, přesto dokáže ovlivnit mozek tam, kde vzniká původ řady nemocí. Technologií se chlubí Stimvia, dřív Tesla Medical.

Iva BrejlováIva Brejlová

doskočil

Foto: Stimvia

Lukáš Doskočil, CEO společnosti Stimvia

0Zobrazit komentáře

Směřuje na nohy – a přesto dosáhne až do hlubokých struktur mozku. Přístroj, který vyvinuli Češi, má v ideálním případě nahradit léky či operace řady nemocí, od inkontinence po Parkinsonovu nemoc. Zatím se soustředí především na prvně zmiňovanou poruchu a teď se chlubí daty, podle kterých jde o jednu z nejefektivnějších metod v boji s ní. Když vše půjde dobře, během podzimu chce firma Stimvia, která za ní stojí, nasadit v Česku a na Slovensku zkušební komerční provoz.

„Na trh ve Spojených státech se chystáme vstoupit v následujících dvanácti měsících. Zároveň plánujeme realizaci rozsáhlých postmarketingových studií pro komparaci naší neinvazivní léčby s invazivními metodami. Věříme, že se nám podaří prokázat, že mezi naší metodou a invazivními metodami neexistuje žádný klinicky významný rozdíl,“ plánuje Lukáš Doskočil, ředitel společnosti Stimvia.

Zařízení, které ve firmě vyvinuli a jež tak chválí, má jméno Uris a velikost kosmetické tašky. Od něj vedou kabely, které si lidé připnou na nohy. Jejich prostřednictvím do těla putují malé elektrické impulzy. Tím se stimulují konkrétní nervy, které informaci přenesou až do mozku a dokážou snížit nebo úplně odstranit nepříjemné symptomy spojené s onemocněním.

Aktuálně se s nimi firma Stimvia soustředí na to, jak pomáhat léčit lidi s hyperaktivním močovým měchýřem, což je onemocnění, které způsobuje inkontinenci. Není to okrajová záležitost – denním únikem moči podle různých studií trpí až šest procent populace a občasné projevy inkontinence má v průběhu života 40 až 63 procent žen. Stimulace nervů, kterou Stimvia využívá, může ale prý působit na další problémy jako třes u Parkinsonovy nemoci, vznik autoimunitních onemocnění nebo třeba poruchy erekce.

uris

Foto: Stimvia

Technologie firmy Stimvia dosáhne do hlubokých struktur v mozku

Zatím přístroj vyzkoušelo na 120 pacientů z Česka a Slovenska. Vedle toho víc než 100 dalších lidí podstoupilo léčbu pomocí něj v centrech, se kterými Stimvia dlouhodobě spolupracuje. Výhodou totiž je skutečnost, že zařízení je přenosné. A plán firmy je jej mimo jiné pacientům přímo pronajímat. A pokud by vše šlo podle plánů, jednou by takovou léčbu mohly proplácet i zdravotní pojišťovny.

Zatím se s ní lidé mohli setkat v rámci zmíněné klinické studie. „Inkontinence váš život ovlivní úplně ve všech ohledech, od cestování až po běžnou práci. V podstatě zůstáváte doma uvězněná. Pořád jen myslíte na to, až si budete moct odskočit. A jestli to stihnete,“ přibližuje Veronika, jedna z účastnic studie.

Společnost Stimvia dřív působila pod jménem Tesla Medical. Založil ji Lukáš Doskočil s tím, že si tak částečně splnil sen být ředitelem Tesly. Později ale bojoval se skutečností, že se další společnosti pojmenovaly stejným způsobem, a on se tak rozhodl k rebrandingu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sám Doskočil byl dřív ředitelem menší společnosti zabývající se výrobou elektrochirurgických a kryochirurgických zařízení, později se spojil s 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, kde získal licenci na zde vyvinuté know-how. Právě z něho technologie Stimvia a přístroje Uris vychází.

Projekt vzbudil zájem investorů a získal celkem 95 milionů korun, velká část z toho směřovala právě na klinické testy. Aktuálně nás realizace klinických zkoušek stojí desítky milionů korun ročně,“ vysvětloval Doskočil před více než dvěma lety. Později firma získala ocenění Impact Stars v rámci žebříčku Deloitte CE Fast 50, kde ji zvolila veřejnost.

Právě klinické testy nyní potvrdily metodu jako bezpečnou a účinnou pro léčbu hyperaktivního močového měchýře, a tedy i léčbu inkontinence. Podílelo se na nich patnáct center v Česku a na Slovensku a vedle nich poradní sbor složený z odborníků z Česka, ale také Nizozemska či Británie.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs