Český startup řídí provoz budov od New Yorku po Johannesburg. Díky nové investici Sharry posílí globální pozici

Peter BrejčákPeter Brejčák

1sharry_board5

Foto: Sharry

Zakladatelé Sharry: Jakub Řezníček, Vladimír Cibulka, Michal Čeřovský a Josef Šachta

0Zobrazit komentáře

Od ultramoderního mrakodrapu One Vanderbilt v New Yorku přes projekt pražské Masaryčky od studia Zaha Hadid Architects až po stavby v Bukurešti či Johannesburgu. Všechny tyto budovy ve svém provozu využívají technologie tuzemského startupu Sharry. S jeho řešením se tak denně setkává přes sto tisíc lidí. Šestiletá firma se ale na globálním trhu teprve rozbíhá a její rozvoj podpoří další investoři.

Blíže nespecifikované vyšší desítky milionů korun výměnou za desetiprocentní podíl do Sharry nyní vkládá tuzemský venture kapitálový fond J&T Ventures. Následuje tak předešlé investory Presto Ventures (tehdy pod názvem Bohemia Venture Capital), kteří startup podpořili částkou 30 milionů korun v roce 2019.

Řešení Sharry, který jsme zařadili do výběru 25 startupů, jež se vyplatí sledovat, umožňuje zaměstnancům i návštěvníkům budov využívat ke vstupu jen mobilní telefon místo plastových karet. Pomocí aplikace je také možné získat přístup do garáží, přivolat výtah, rezervovat pracovní nebo parkovací místa, nahlásit závadu či obdržet od správce upozornění. Systém využívá více než sto tisíc lidí a další desítky tisíc jím projdou každý měsíc díky návštěvám.

„Podobné technologie přestávají být doménou pouze prémiových projektů. S rozmachem hybridní práce si firmy najímají menší kanceláře, kde se střídá víc lidí, majitelé budov se zase musí starat o více menších nájemců. To vše vyžaduje chytrý software,“ komentuje investici David Polach, investiční manažer J&T Ventures.

„Tým Sharry dokázal v pravý čas využít obrovskou příležitost a daří se mu získávat zákazníky jak z řad předních developerů, tak mezinárodních společností s kancelářemi po celém světě,“ dodává.

1sharry_board6

Foto: Sharry

Čtveřice zakladatelů startupu Sharry

Za startupem, který působí v oblasti proptech (z anglického property technology – technologie pro realitní trh), stojí čtveřice zakladatelů Josef Šachta, Jakub Řezníček, Michal Čeřovský a Vladimír Cibulka. Sharry zakládali v roce 2016, o tři roky později se díky programu agentury CzechInvest dostali do New Yorku, kde za klienta získali největšího vlastníka kancelářských ploch na Manhattanu, společnost SL Green.

„Letos chceme potvrdit naší pozici lídra v oblasti vstupu do budov pomocí mobilního telefonu. Zakázky, na kterých právě pracujeme, jsou největší svého druhu ve světě. Nyní je naše řešení asi ve stovce budov v šesti státech, díky smlouvám s globálními společnostmi rozšíříme náš produkt ještě letos do dalších 50 zemí,“ popisuje Josef Šachta, ředitel Sharry. Rozšiřování se bude týkat týmu, který aktuálně čítá 45 lidí v Evropě i Spojených státech, kde nedávno startup otevřel své zastoupení v Bostonu.

Čtveřice zakladatelů se setkala náhodou ve sdílených kancelářích. Když se v domě uvolnila kancelář vedle Josefa Šachty a Michala Čeřovského, kteří působili v obchodu a marketingu, pronajali si ji Jakub Řezníček s Vladimírem Cibulkou se zkušenostmi s vývojem mobilních aplikací. I když měli každý svůj vlastní byznys, lákalo je dělat něco společně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pak jsme se potkali se Skanskou, která poptávala mobilní aplikaci pro svou kancelářskou budovu. Pozvali nás do tendru, který jsme nakonec vyhráli. Tak jsme vyvinuli jednu z prvních aplikací pro kancelářskou budovu ve střední Evropě. Později jsme vyhráli tendr Skansky pro region střední a východní Evropy. Díky tomu se nám začali ozývat další klienti,“ vzpomíná Šachta.

Nejdřív se Sharry zaměřilo na budovy v Evropě a posléze Spojených státech, díky propojenosti globálního realitního byznysu se jeho technologie ale začala šířit i do dalších zemí. Firma byla například před dvěma lety pozvána do tendru v Saúdské Arábii, kam ji přizval španělský partner, který s ní předtím realizoval projekt v Polsku.

Zaměření na firmy

„Máme připravené plug-in moduly pro nejrůznější přístupové systémy a k našemu řešení dokážeme poměrně jednoduše připojit téměř jakoukoliv budovu. I když jde někdy o dvacet let staré systémy, dokážeme jim dát moderní tvář. Technologicky máme škálování zvládnuté,“ popisuje Michal Čeřovský, provozní ředitel.

„Na co ještě trochu narážíme, je škálování procesní, které se liší stát od státu. Umíme to v Evropě, umíme to v Americe, ale třeba v Asii nebo jiných částech světa se to musíme naučit. Proto také aktivně budujeme globální síť partnerů, kteří budou naše řešení nasazovat,“ doplňuje Čeřovský.

Doteď přitom Sharry prodávalo téměř výhradně majitelům budov, letos se chce zaměřit na firmy, jež přechází na hybridní styl práce, či takové, které mají více kanceláří a lidé mezi nimi cestují. Zaměstnanci budou moci pomocí mobilní aplikace získat přístup do všech prostor nebo například rezervaci místa v garáži a kanceláři. Tímto krokem si chce startup otevřít nový segment trhu.

one-vanderbilt-1

Foto: Max Touhey

Finální podoba mrakodrapu One Vanderbilt

Zatímco totiž v Evropě bývají prostory v administrativních budovách řízeny centrálně jejím správcem, ve Spojených státech mívá každý nájemce svůj vlastní přístupový systém, který si sám nastavuje a nikdo jiný do něj nemá přístup. S cílem dobývat trh za oceánem tak Sharry musí více začít komunikovat s korporátním světem a připravit řešení i pro něj. A plány jsou neskromné.

„Letos chceme potvrdit naší pozici jednoho ze světových lídrů v chytré správě přístupů do budov. Protože projekty, na kterých jsme dělali a které v této oblasti aktuálně připravujeme, jsou největší zakázky svého druhu ve světě. V této oblasti porážíme i konkurenci z řad amerických startupů, které mají k dispozici řádově víc peněz,“ říká Josef Šachta.

„Věříme, že letošní rok také naplno prokáže naši vizi, že klíč v mobilním telefonu je perfektní nástroj na vytváření vztahu mezi lidmi a jejich kanceláří. Je to základ, nad kterým lze vystavět spoustu dalších řešení a služeb, od komunikace přes parkování až po rezervaci pracovních míst,“ dodává spoluzakladatel startupu.

Presto Ventures

Presto je venture kapitálová firma, která propojuje strategické investice a…

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Konec problémů s říhajícími krávami. Mořské řasy ze švédské továrny mají snížit množství metanu, který produkují

volta-greentech4

Foto: Kat Smith

Krávy produkující metan představují pro planetu větší zátěž než letecká doprava

0Zobrazit komentáře

Energetika či doprava jsou sektory, na které se nejčastěji ukazuje prstem, je-li řeč o produkci skleníkových plynů. K jejich tvorbě však přispívá i zemědělství, a to především krávy chované pro maso a mléko. Ty se na tvorbě skleníkových plynů podílejí podle Fredrika Åkermana ze startupu Volta Greentech z pěti procent, což má být dvojnásobek toho, co vypustí letecká doprava. Se svou firmou by toto číslo rád zmenšil speciálním krmným doplňkem z červených mořských řas. Ty prý totiž dokáží rapidně snížit množství metanu, které krávy do vzduchu vypouští.

Metan, který krávy vylučují především říháním, představuje pro kvalitu vzduchu výrazně větší zátěž než oxid uhličitý. Po celém světě se nyní chová přibližně 1,5 miliardy kusů dobytka, přičemž jedna kráva je za rok schopná vyprodukovat až devadesát kilogramů tohoto plynu, tvrdí švédský Volta Greentech.

Startup se proto rozhodl najít řešení, jak množství metanu vznikajícího v kravínech a na pastvinách co nejvíce eliminovat. Firma podporovaná Peterem Carlssonem, zakladatelem jednoho z nejhodnotnějších evropských startupů Northvolt, k tomu využívá mořské řasy, které kravám zařazuje do jídelníčku.

Konkrétně se jedná o červenou mořskou řasu Asparagopsis taxiformis s vysokým obsahem bioaktivních látek. Ty blokují jeden z enzymů vylučovaných v bachoru krav, jenž je důležitý pro činnost bakterií, které mají vznik metanu na svědomí.

volta-greentech1

Foto: Volta Greentech

Červené řasy se vysuší a rozemelou na prášek

Zda tato řasa skutečně funguje, si firma ověřila během pilotního projektu na jedné ze švédských farem. Přidáváním mořských řas do krmiva se tam podařilo snížit množství vyprodukovaného metanu o více než osmdesát procent. A tento úspěch byl pro Volta Greentech dostatečným impulzem k tomu, aby začal spřádat plány na masovou produkci svého výrobku.

Spoluzakladatel a šéf Volta Greentech Fredrik Åkerman se o červené mořské řase dozvěděl z reportáže v televizi. Ta jej motivovala k hledání způsobu, jak její účinky využít v zemědělství. Aby jich měl dostatek, plánuje červené řasy pěstovat pod umělým osvětlením v nádržích čerpajících čerstvou vodu z oceánu.

K naplnění jeho plánů mu má pomoci investice z minulého roku, kdy startup nabral 1,7 milionu eur (více než 41 milionů korun). Díky tomu může postavit továrnu Volta Factory 2, ve které chce ročně vyprodukovat až padesát tun krmné směsi, tedy množství, které by mělo vystačit pro snížení emisí metanu přibližně u tří až pěti tisíc kusů dobytka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Volta Greentech není prvním projektem svého druhu. Na trhu již existují doplňky stravy určené pro skot vytvořené například na bázi česneku či citrónové trávy, které testoval i Burger King. Tyto přípravky ovšem nemají dosáhnout takových účinků jako mořské řasy. Ty kravám v potravě navíc nijak nevadí a neovlivňují ani chuť jejich masa a mléka, což se ukázalo jako problém například u přípravků na bázi kari.

Firma nyní hledá způsoby, jak navázat spolupráci s farmáři a potravinářskými společnostmi, aby nalezla optimální obchodní model. Plány startupu počítají s tím, že producenti budou moci k masu a mléku od krav, které zatěžují klima planety méně, dát určitou cenovou přirážku. A doufají i ve státní regulace, které by mohly jejich byznysu pomoci. V Kalifornii musí například farmáři do roku 2030 snížit produkci metanových emisí o čtyřicet procent.

volta-greentech3

Foto: Twitter Fredrika Åkermana

Fredrik Åkerman (vlevo) při prezentaci pěstovaných řas